Try on w Tryon – polskie konie na WEG 2018

23 września 2018 roku zakończyła się najważniejsza impreza Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) – Światowe Igrzyska Jeździeckie (The FEI World Equestrian Games™). Odbywa się ona raz na 4 lata i ma formułę Igrzysk Jeździeckich w 8 dyscyplinach. W ośrodku Tryon International Equestrian Center w USA w Karolinie Północnej przez 13 dni tysiąc sportowców, 1500 koni i około pół miliona widzów z ponad 70 krajów oglądało sportowe zmagania nie tylko dresażystów i paradresażystów, skoczków, wkkwistów, powożeniowców, ale także konkursy woltyżerki, reiningu oraz rajdy długodystansowe. Podczas największej imprezy jeździeckiej na świecie mieliśmy także okazję kibicować polskim sportowcom – jeźdźcom i koniom.

WKKW

Paweł Spisak i BANDERAS sp (MORAVIA westf.BABILONIA xx / JAPE xx), hod. Romana Drabińskiego, wł. Marka Jodko.

Po konkursie ujeżdżenia nasza para zajęła 35. miejsce (na 85 startujących) z wynikiem 30,6. Bezbłędnie przeszli przez próbę terenową z małym przekroczeniem normy czasu – o zaledwie 2 sekundy, co dało naszym reprezentantom 13. miejsce. Paweł i Banderas w ostatniej próbie skokowej mieli 8 punktów karnych i ostatecznie zakończyli rywalizację na bardzo dobrej 22. pozycji.

Marek Jodko,właściciel Banderasa zapytany o wrażenia z Tryon wyraził zadowolenie z wyniku naszej pary podczas The FEI World Equestrian Games™ 2018. Zgadzamy się z opinią pana Marka, że 22. pozycja wśród najlepszych wkkwistów świata to powód do dumy, a sam występ w najważniejszej imprezie jeździeckiej świata to bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Banderas to brązowy medalista Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW 2013 w kategorii koni 6‐letnich odbywających się w Le Lion d’Angers (Francja).

Paweł Spisak to najbardziej utytułowany polski zawodnik WKKW, trzykrotny olimpijczyk, czterokrotny mistrz Polski Seniorów, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów WKKW. Paweł trenuje pod okiem Michaela Junga, multimedalisty z Niemiec, mistrza Europy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego.

Polski Związek Hodowców Koni
jest sponsorem Pawła Spisaka i Bandersa.

W konkurencji WKKW złoty medal wywalczyła Brytyjka Rosalind Canter na Allstar B, srebrny Padraig McCarthy z Irlandii na Mr Chunky. Brązowy medal zdobyła Niemka Ingrid Klimke na SAP Hale Bob.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Tryon, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Marka Jodko.

Powożenie – zaprzęgi czterokonne

Piotr Mazurek i BANDAR sp (PASTISZ m – BONA sp / ORBALDO old.) hod. M. AndrzejewskaBANKIER sp (PASTISZ m – BAKALIA sp / INSIDER old.) hod. T. Lipiński, ERAZMUS sp (ULISSES KWPN – EROICA sp / LANCER III hol.) hod. Eco‐Abi Ewa Fabińska oraz ERIC sp (CARAMBOLE KWPN – EROICA sp / LANCER III hol.) hod. Eco‐Abi Ewa Fabińska – wszystkie konie własności zawodnika.

Piotr Mazurek ze swoją czwórką po ujeżdżeniu zajął miejsce 15. Po maratonie znalazł się na miejscu 17. ukończył Maraton powożąc czwórką z wynikiem 151.98 co dawało wówczas 17 miejsce w rankingu ogólnym. Piotr Mazurek ostatecznie zakończył Mistrzostwa na 17. miejscu.

W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 17 miejsce. Zdobyliśmy doświadczenie, które pomoże nam w dalszych startach. Dla naszych młodych koni to był bardzo ważny start, będą bogatsze o nowe umiejętności i reagowanie w trudnych warunkach zawodów. Wielu amerykańskim miłośnikom koni podobały się konie polskiej hodowli, co może stanowić impuls do ich przyjazdu i zainteresowania się końmi do sportu zaprzęgowego – czytamy w relacji na Facebooku.

Piotr Mazurek jest Mistrzem Halowego Pucharu Polski w zaprzęgach czterokonnych, od 2007 roku reprezentuję Polskę na zawodach międzynarodowych i Mistrzostwach Świata, do tej pory czterokrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata w Zaprzęgach Czterokonnych.

Aktualnym trenerem Piotra Mazurka jest Ijsbrand Chardon – 4-krotny Mistrz Świata i 7-krotny Mistrz Europy.

Polski Związek Hodowców Koni
był sponsorem zawodnika na Tryon 2018

Zachęcamy do obejrzenia filmów na Facebooku na profilu Mazurek Horse Team

Próba ujeżdżenia

Maraton

Konkurs zręczności

Złoty medal w powożeniu przypadł Boydowi Exellowi (Australia) z końmi: Celviro, Checkmate, Daphne i Zingraaf, srebrny Chesterowi Weberowi (USA) i koniom Boris W, First Edition, Reno i Splash. Brązowy medal zdobył Edouard Simonet z końmi iBouke, Dark Dream, Topspeed Bauke i El Fiero vd Vemmekeshoeve.


Do Światowych Igrzysk Jeździeckich zakwalifikowały się także dwa inne konie polskiej hodowli:

  • FERRO „S” sp (TALENT BWP – FANTAZJA sp / FANIMO KWPN) hod. Andrzej Skibiński, wł. James Swindells, Jari Martilla, Pauliina Swindells, Pirjo Martilla, Sharon Graves pod fińską zawodniczką Pauliiną Swindells nie ukończył rozgrywek WKKW.
  • Jako rezerwowy koń drużyny belgijskiej w skokach przez przeszkody do Tryon przyjechał MJT NEVADOS S sp (CALVADOS Z Z – NESTIA S sp / ROMUALDO KWPN) hod. Stanisława Szurika i wł. MJT Marcelewo. Koniowi naszej hodowli pod Gregorem Watheletem nie dane było wystartować.

Wśród Polaków w Tryon znalazł się także Krzysztof Ludwiczak z 10-letnim wałachem STALANDO 2 old. (OS) (STAKKATOL old. (OS) – DILANDORA old. (OS) / LANDO DWB) wł. Andrzeja. Opłatka. Niestety nie był to udany start, koń dwukrotnie odmówił skoku przez mur, następnego dnia zakończył przejazd z 25 punktami karnymi.

Scroll to Top