Franciszek Żur nie żyje

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pana Franciszka Żura, długoletniego i zasłużonego hodowcy koni rasy huculskiej. Tradycje hodowlane odziedziczył po ojcu – Janie – autorytecie i znanej postaci w środowisku hodowców koni huculskich (w czasach powojennych Jan Żur, ojciec Pana Franciszka rozpoczął starania o ochronę zagrożonych wyginięciem koni rasy huculskiej, m in. dzięki niemu konie te ocalały).

Pan Franciszek, kontynuował misję swojego ojca – był jednym z hodowców, którzy uratowali od zaginięcia klacze huculskie z linii klaczy Sekunda, a których obecnie jest w Polsce 15 szt., w ogólnym pogłowiu klaczy liczącym 1491 sztuk w całym kraju.

Posiadał ekologiczne gospodarstwo rolne, w którym prowadził hodowlę koni rasy huculskiej, klub jeździecki oraz punkt kopulacyjny działający od 1956 roku. Aktywnie uczestniczył w promocji koni huculskich biorąc udział w czempionatach, zdobywając najwyższe trofea hodowlane.

Pasji i zaangażowaniu w pracę społeczną na rzecz Hodowców i rolnictwa poświęcał każdą wolną chwilę swojego życia.

Pan dr inż. Franciszek Żur przez dwie kadencje pełnił funkcję Prezesa Okręgowego Związku Hodowców Koni w Krakowie.
Pracował zawodowo w Instytucie Zootechniki w Balicach, zajmując się badaniami markerów genetycznych u owiec.

Uroczystości pogrzebowe w dniu 19.02.2021 roku, rozpoczną się modlitwą różańcową o godzinie 10:30 w Kościele Parafialnym św. Brata Alberta w Chabówce, a następnie o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta Pogrzebowa.

Rodzinie i Bliskim zmarłego składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia.

Przewiń do góry