MŚMK w WKKW – Lion d’Angers, Francja

Październikowe Mistrzostwa Świata Młodych Koni we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Lion d’Angers we Francji to ostatnie mistrzostwa rozgrywane pod egidą WBFSH – po sierpniowych dyscypliny ujeżdżenia (Verden, Niemcy) i wrześniowych w skokach przez przeszkody (Zangersheide – Lanaken, Belgia).

W tym roku MŚMK w WKKW odbywają się w terminie 21-24.X, a ich nazwa oficjalna to „Championat du monde de concours complet” w skrócie „Le Mundial du Lion”. Zawody te od lat rozgrywane są w jednym z francuskich stad ogierów usytuowanych w centrum miasteczka Lion d’Angers, położonym niedaleko Paryża. Region, w którym leży Lion nazwano Krainą Loary. Jest jednym z najbardziej „końskich” rejonów Francji (na pierwszym miejscu plasuje się zielona Normandia). Na jego terenie znajduje się słynne Saumur z „Le Cadre Noir de Saumur” i narodową szkołą jeździecką. Zamieszkuje tam 5,5 tysiąca hodowców utrzymujących 27 tysięcy klaczy wielu ras, a aż dwadzieścia tysięcy hektarów przeznaczonych jest dla koni.

Sowa z krosu w Lion d'Angers wraz ze współautorem artykułu - Zbigniewem Talarczykiem
Sowa z krosu w Lion d’Angers wraz ze współautorem artykułu – Zbigniewem Talarczykiem

Stado ogierów Lion d’Angers założone w 1797 roku, dysponuje torem wyścigowym, czworobokiem konkursowym, dwoma rozprężalniami (jedna to plac malowniczo usytuowany wśród drzew) i pięknie zbudowanym krosem. Na malowniczym a miejscami bajkowym torze rozpoznawalnym na całym świecie, usłanym w przeszkody wykonane z wielkim kunsztem takimi jak: sowa, smoki, lwy, pająk, ośmiornica czy wiolonczela, zobaczymy widowisko godne polecenia. Warto dodać, że w stadzie tym co roku odbywa się około 60 jeździeckich zawodów krajowych lub rangi międzynarodowej.

Jak podaje dziennikarka Catherine Vollaire trzydniowe zawody w Lion miały swój początek w 1986 roku, aby w roku następnym przyjąć także młode konie w wieku 6-8 lat (ale prawo startu miały także konie starsze). Wiele lat później, czyli w 1997 roku, zgłoszenia ograniczono tylko do koni w wieku od 6 do 8 lat startujących już w ramach MŚMK. Aby w kolejnym sezonie ostatecznie prawo startu w MŚMK miały tylko 6 i 7 latki. Są to zawody, w których mogą brać udział tylko te konie, których księgi hodowlane wydające im paszporty są członkami WBFSH. Od lat liczba koni jest ograniczona. W tym roku 110 koni ma prawo startu na MŚMK, w tym 40 to 6-latki (poziom zawodów CH-2*) oraz 70 koni to 7-latki (CH-3*).

W tym roku do MŚMK w WKKW zakwalifikowała się klacz z polskim paszportem, wpisana do księgi polskiego konia sportowego (sp) o nazwie Hebertina ur. 2014, po Caretino K hes., od klaczy Hebe sp / Bajou du Rouet hol. Jej hodowcą jest Daniel Wieliczko, który wspomina:

Hebertina startowała w niskich skokowych konkursach pode mną, a ponieważ musiałem zwolnić miejsce w stajni, sprzedałem ją znanej zawodniczce WKKW – Małgorzacie Garus. Klacz była odważna, skoczna i rokowała w WKKW, a Małgosia mając kontakty międzynarodowe sprzedała ją dalej do Rosji. Matka kl. Hebertina – Hebe wywodzi się ze stadniny koni Nowa Wioska, ma w sobie krew wielkopolskich ogierów jak Zodiak (dalej Piołun) czy Araka, Parysów xx. Była trudna do zajeżdżenia, ale skakała w korytarzu imponująco, dlatego zdecydowałem się ją zostawić w hodowli. Jest kryta dobrymi i jezdnymi ogierami, mam u siebie 5 jej potomków. Mam nadzieję, że Hebertina dobrze wypadnie w Lion i wyróżni się w tej najtrudniejszej z dyscyplin jeździeckich jakim jest WKKW.

Klacz wystartuje w kategorii koni siedmioletnich, a dosiadać jej będzie Olesya Kosareva. Ta rosyjska zawodniczka plasuje się na 263 miejscu w rankingu FEI WKKW (na 4925 sklasyfikowanych zawodników), a w zawodach międzynarodowych startuje od 2012 roku. Dwa lata temu po raz pierwszy wystartowała w Lion na oldenburskiej klaczy Lady Chin (po Chin Champ).

Jak zwykle w Lion będą prezentowane konie hodowców z całego świata, dosiadać je będą utytułowani jeźdźcy. Obserwując coroczne zmagania zakwalifikowanych koni możemy zaobserwować postęp hodowlany i światowe trendy w tak bardzo wymagającej dyscyplinie jaką jest WKKW. W środowisku sportowym mówi się, że spośród Mistrzostw Świata Młodych Koni ze wszystkich dyscyplin jeździeckich to w Le Lion d’Angers zobaczymy największy odsetek koni jakie w przyszłości będą startowały w największych imprezach światowych tej dyscypliny.

Co roku organizatorzy podają, że Mondial du Lion odwiedza ponad 30.000 widzów głównie na próbie terenowej. Od kilku lat można również śledzić całość zmagań na żywo on-line, a link do strony znajdziemy www.mondialdulion.com/en/

Gorąco zachęcamy do śledzenia tej niesamowitej imprezy :-)

Anna Cuber i Zbigniew Talarczyk

Hebertina sp pod Oleseyą Kosarevą na trasie krosu 2021

Scroll to Top