Grubasy pokazały się na Cavaliadzie!

W minioną sobotę Polski Związek Hodowców Koni wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zorganizował pokaz koni zimnokrwistych podczas zawodów jeździeckich Cavaliada w Sopocie.

W przerwie między konkursami do pięknej hali ERGA ARENA wjechało 7 koni zimnokrwistych: 6 koni zaprzężonych było w tradycyjne bryczki oraz jeden pokazany został pod siodłem.

Jako pierwsza w stroju kaszubskim do widowiskowej hali wjechała Agnieszka Szultka na klaczy rasy arden polski Premusa hod. i wł. taty – Romana. Klacz 6 letnia, utytułowana, bardzo kalibrowa, urodziwa dostojnie kroczyła wokół areny a publiczność od razu spontanicznie nagrodziła ją oklaskami. Za nią zaprezentował się zaprzęg ogierów zimnokrwistych – Bosal i Harmetur ze Stada Ogierów w Kętrzynie zaprzężonych w historyczny faeton a powożący Bogdan Konopka i Stefan Jaroszewski ubrani byli w tradycyjne stroje masztalerskie. Następnie wjechał zaprzęg pięknych jasnokasztanowatych klaczy sztumskich: Balia i Bonita hod. i wł. Tadeusza Kuppera, którymi powoził syn Arkadiusz. Klacze zaprzężone były w elegancką białą bryczkę ślubną, w której siedziała „para młoda”. Całość zamykał zaprzęg, w którym przy dyszlu zaprzężone były gniade, 3 letnie ogiery rasy arden polski Finn oraz Amarino wł. Andrzeja Derleckiego, którymi powoził właściciel w stroju kociewskim. 

Wszystkie konie, mimo że na co dzień nie trenują regularnie stanęły na wysokości zadania. Mimo świateł, głośnej muzyki, oklasków były spokojne i opanowane. Pokazały się w stępie, kłusie a nawet w galopie. Była to doskonała okazja, aby przybliżyć miłośnikom sportów konnych polskie konie zimnokrwiste oraz tradycję ziemi pomorskiej.

Fot. Justyna Górna

Scroll to Top