Sukces koni polskiej hodowli podczas CCI4*-S w Marbach czyli polskie paszporty górą!

Na południu Niemiec w stadninie oraz stadzie ogierów Badenii-Wirtembergii w Marbach na początku maja (5-8.05.) odbyły się licznie obsadzone międzynarodowe zawody WKKW. Najtrudniejszą klasą było CCI4*-S w której wystartowało 74 zawodników. W tej klasie wysoko uplasowały się aż 4 konie polskiej hodowli, czyli z polskimi paszportami. Zawody te to ważny sprawdzian zawodników niemieckich przed rozgrywanymi w czerwcu Mistrzostwami Niemiec, które odbędą się w kolebce tej dyscypliny, czyli Luhmühlen (16-19.06.2022).

Trzecie miejsce (za Michaelem Jungiem i Andrew Hoyem) zajęła doświadczona niemiecka zawodniczka, która 3x reprezentowała Niemcy na igrzyskach olimpijskich (Londyn – 3m ind. / złoto zespół. / Opgun Louvo, Rio de Janeiro – srebro zespół., Tokio) Sandra Auffarth. Dosiadała wałacha Rosveel T sp (ex Ros). Koń ten wpisany do księgi polskiego konia sportowego urodził się w SK Racot w roku 2013, jego ojcem jest Bolshoi KWPN (Favoritas xx x Voltaire), a matką posadowska klacz Rosita sp (po Reval). Klacz ta jest zinbredowana na og. Ramzes xo – 4×4, a główna hodowczyni z Racotu – Ania Bielawa-Smoczyk mówi o niej w samych superlatywach – „to klacz o złotym charakterze, bardzo jezdna i wygodna do jazdy, inteligentna, w dużych ramach (168-200-21,5 cm.), ale jak jeździec zaczynał ją szarpać lub ciągnąć za wodze, to przepadł. Zaczynała wtedy iść do przodu i nie było łatwo ją zatrzymać”. Klacz ta ukończyła stacjonarną próbę dzielności w Białym Borze na 13 miejscu wśród 25 innych rywalek. Została pokryta synem ogiera pełnej krwi Favoritas o nazwie Bolshoi KWPN, który ze względu na miarę (163-192-21,5 cm) pasował do niej idealnie. Rosveel T rozpoczynał sportową karierę w MPMK WKKW jako 5 latek (5m / 12 startujących). Dosiadał go wtedy Tomasz Stachowiak. Starty międzynarodowe rozpoczął pod Katarzyną Stąpor (CCI1*-Intro i CCIYH2*-S), ostatnim ich wspólnym startem było majowe Baborówko, a za półtora miesiąca już Sandra Auffarth wystartowała na nim po raz pierwszy. Nie bez znaczenia jest fakt, że jego polskim właścicielem był Tomasz Trela, mieszkający od lat za granicą, fascynat WKKW. Biorąc pod uwagę, że wałach Rosveel T ma dopiero 9 lat i dosiada go Auffarth – 37. zawodniczka rankingu WKKW FEI to z pewnością usłyszymy o tej parze w niedalekiej przyszłości.

Kolejne dwa konie z polskimi paszportami, a startujące w Marbach, zostały wyhodowane także w Polsce. Barbados przez Romana Drabińskiego, który wyspecjalizował się w hodowli koni do WKKW, a Brennus przez Mirosława Górnego. Założycielką rodu w stajni Romana Drabińskiego jest Babilonia xx (po Jape), urodzona w 1996, kryta regularnie od 1999 roku urodziła w stajni Wierzchosławice 16 źrebiąt a wśród nich: wał. Banderas sp (Paweł Spisak), Belfast sp (Andreas Dibowski), kl. Britanika sp i Barbados sp. Właśnie Barbados zajął w Marbach wysokie 10 miejsce. Jest to syn westfalskiego og. Moravia (ciekawe połączenie krwi angloarabskiej z westfalską). Dosiadany był przez Alinę Dibowski, która w aktualnym rankingu WKKW FEI zajmuje 78 miejsce. Od córki kl. Babilonia xx o nazwie Britanika xx (po Aprizzo) pochodzi kolejny uczestnik zawodów w Marbach wał. Brennus sp po Moravia westf. Brennus dosiadany przez ojca AlinyAndreasa Dibowskiego zajął 14 pozycję w Marbach. Oba konie na liście wyników – 11 miejsce, rozdziela małopolski Jard m (AA) ur. 2012 (Huzar – Julita/ Divisor xx) rodem z SK Walewice. Jard dosiadany był przez doświadczoną niemiecką zawodniczkę Pia Münker, która w zawodach międzynarodowych startuje od 2006 roku. W Polsce stanowił własność Małgorzaty Garus, która przez lata startowała w WKKW i potrafi szukać oraz czekać na dobre konie sportowe.

Tak dobre wyniki koni polskiej hodowli w prestiżowych zawodach w niemieckim Marbach napawają optymizmem, że potrafimy hodować konie i do najtrudniejszej dyscypliny jaką jest WKKW.

Warto śledzić wyniki tych relatywnie młodych koni na zawodach międzynarodowych WKKW. Jeszcze nie powiedziały :) ostatniego słowa!

© Zdjęcia: Katarzyna Wiszowaty

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia jest zabronione. 

Rosveel T sp

Brennus sp

Scroll to Top