Dni Polskich Koni Sportowych, Jarużyn 27.04.2024

Dni Polskich Koni Sportowych na stałe wpisały się do kalendarza polskich hodowców. Stajnia Jarużyn i Czempionat użytkowy, który odbył się 27.04. jest pierwszym przystankiem w tym cyklu. Ponad 60 zgłoszonych 2- i 3-letnich koni zostało podzielonych w zależności od rodowodu i predyspozycji na skokowe i ujeżdżeniowe.

Komisja była międzynarodowa i składała się z:

  • Marlena Gruca-Rucińska – była zawodniczka, ujeżdżenia, sędzina poziomu 3*, która coraz częściej sędziuje za granicą, w tym roku została wybrana do Grand Jury Mistrzostw Europy Dzieci, członek Komisji Oceny ogierów PZHK,
  • Wolf Lahr – były zawodnika reprezentacji NRD w skokach do roku 1990, przez lata Prezes Związku Hodowców Koni Saksonii i Turyngii, wice Przewodniczący działu hodowlanego FN Warendorf, odznaczony złotym medalem im. Gustava Raua za zasługi dla hodowli niemieckiej,
  • Henryk Soboń – powszechnie znany, hodowca, ex zawodnika skokowy, fachu hodowlanego uczył się od Maasa Hella – czyli lepiej już nie można poznać hodowli od podszewki. Swoją hodowlę prowadzi na Mazurach.

Kategoria koni ujeżdżeniowych nie była licznie reprezentowana, ale hodowla koni sportowych o tym profilu w Polsce raczkuje i jest na etapie budowania stada matek. Tę grupę z notą ogólną 8,46 pkt. wygrała 2 letnia siwa Beatiful Ray sp, ur. 2022 (Lenon L westf. – Bretania N wlkp / Celebes wlkp), hod. i wł. Andrzeja Jendrzejczyka. Źrebięca, ale o dobrych chodach podstawowych, otrzymała następujące noty: stęp 8, kłus 9, galop 8,5. Jak nabierze większego umięśnienia to będzie jeszcze bardziej wydajna pod względem chodów. Bardzo energiczna i dynamiczna chwyciła za serce Marlenę Grucę-Rucińską.

Grupę 2-letnich klaczy skokowych wygrała Iceberg Caro PJ, ur. 2022 (Caroly – Ida / Limited) hodowli i własności Patrycji Jagsch. Klacz ta Komisji podobała się pod każdym względem czy to budowy, czy użytkowości. Otrzymała następujące noty: 8,2 typ/pokrój 8,5/skoki luzem 2×9,5/ nota ogólna to 8,84 pkt. Iceberg Caro PJ po stronie żeńskiej ma hanowerskie korzenie, a jej praprababką jest kl. Greta ur. 1982 (po Gepard, ojciec og. Gotthard) wyhodowana przez… Paula Schockemöhle. W tej stawce rywalizowało 18 koni, a na miejscu 9 uplasowała się małopolska Elmira AA po Emark m (AA), hodowli i własności Krzysztofa Gołębiewskiego.

W Jarużynie nie mogło zabraknąć reprezentantów pp. Tadychów z Kruszek. Grupę 2 letnich ogierów i wałachów wygrały dubletem dwa ogiery ich hodowli. Pierwszy to Gartem MT, ur. 2022 (Forlee – Gothika / Comilfo Plus Z), hodowli Moniki Tadych, w bazie także jej własności, ale, jak wieść gminna niesie, właściciel już został zmieniony. Gartem MT to umięśniony, samczy, „gotowy ogier”, o dużych walorach użytkowych. Wygrał z notą 8,82 pkt. Jego matką jest Gothika wlkp, która wygrała wszystko co było do wygrania od Czempionatu źrebiąt począwszy, a na rywalizacji w korytarzu skończywszy. Drugi był syn Aganix du Seigneur o nazwie Kante MT, także hodowli Moniki Tadych, własności Marka Tadycha. Gorzej wyglądający kondycyjnie niż Gartem MT, ale dobry użytkowo, za walory eksterieru, skoki i chody podstawowe otrzymał 8,52 pkt. Konie hodowli rodziny Tadychów są zawsze perfekcyjne przygotowane do pokazu, nie ma znaczenia czy są to źrebięta, czy konie starsze. Startują także w MPMK. W stawce brało udział 12 koni i były to same ogiery, a szkoda. Oglądając wałachy także można ocenić określone kojarzenie, a biorąc pod uwagę, że są spokojniejsze to większe prawdopodobieństwo, że nowe miejsce nie będzie na nich robiło takiego wrażenia i mogą wypaść lepiej niż ogiery.

Kategorię 3-letnich klaczy skokowych wygrała urodziwa i dobra użytkowo klacz o korzeniach moszniańskich, o nazwie Villa Neva sp, ur. 2021 (MJT Nevados – Villa Roca sp / Castle Rock hol.), hodowli i własności Tomasza Goca. Bardzo żeńska, w ładnych liniach czyli także zaokrąglonej, proporcjonalnej szyi, odpowiedniej łopatce i skątowaniu zadu wygrała w grupie 11 klaczy z oceną 8,32 pkt. Weszła na plac konkursowy, potem w korytarz i wiedziała co ma robić! Skakała dynamicznie, z możliwościami i była skoncentrowana na zadaniu.

W tej samej grupie wiekowej, ale wśród ogierów najlepszym był Costa Bravo sp, ur. 2021 (Santos KWPn – Cleine Queene westf. / Cristallo I westf.) hod. i wł. Marka Detmera. Z notą 8,72 pkt. wygrał i także stanowi obiecujący prospekt sportowy. W tej grupie wiekowej wszyscy oglądający byli zdziwieni siwym Diqivilon sp (po Qivilon van’t Huka) – na arenę wszedł duży, w starym typie koń, nie mający cech ogierowych, w zimowym włosie i… rozległy się oklaski gdy zaczął skakać. Wow dobiegało z trybuny! Za skoki otrzymał 9,5 pkt. Silny, skoncentrowany, może nie za szybki w odbiciu. Było kilka koni, które zyskiwały w ruchu lub skoku, takim był także Diqivlon.

Żadna impreza nie odbyłaby się bez ekipy, która ją organizuje. A Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni nie tylko prężnie działa, ale także biuro, czyli dziewczęta i dyrektor Jarosław Lewandowski lubią się i szanują. W Jarużynie warto bywać nie tylko ze względu na dużą liczbę prezentowanych koni, ale także miła atmosferę. Aby wszystkim przybliżyć osoby pracujące przy Czempionacie poniżej zdjęcie autorstwa Pauliny Peckiel z ekipą kujawsko-pomorską, od lewej stoją: Stefan Wiluś prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Koni, Henryk Soboń sędzia, Wolf Lahr sędzia, Marlena Gruca-Rucińska sędzina, Jarek Lewandowski dyrektor KPZHK, Agnieszka Głogowska, Justyna Mróz, Agnieszka Jurzysta-Marzec, Amelia Lizik, Dominika Kozłowska, Natalia Łąkowska, Kacper Matuszewski, Radosław Skrzeszewski, Mirosław Wojciechowski.

Anna Cuber

Jarużyn 2024
od lewej: Stefan Wiluś, Henryk Soboń, Wolf Lahr, Marlena Gruca-Rucińska, Jarosław Lewandowski, Agnieszka Głogowska, Justyna Mróz, Agnieszka Jurzysta-Marzec, Amelia Lizik, Dominika Kozłowska, Natalia Łąkowska, Kacper Matuszewski, Radosław Skrzeszewski, Mirosław Wojciechowski
Scroll to Top