Alergie to aktualnie bardzo powszechny problem u ludzi i zwierząt. U koni, jedną z najczęściej występujących wiosną i latem kłopotliwych alergii skórnych, jest nadwrażliwość na ukąszenia owadów, zwana powszechnie lipcówką. To sezonowo występujące alergiczne zapaleniem skóry, spowodowane silną miejscową reakcją na ukąszenia owadów, zwłaszcza muchówek. Ich ślina wywołuje reakcję alergiczną w postaci zmian skórnych i silnego świądu. Według szacunków w Polsce na egzemę letnią choruje ok. 5 proc. koni. Zazwyczaj pierwsze objawy obejmują zmiany skórne w rejonie grzywy i ogona, a także pod brzuchem. Ze względu na silny świąd, koń zaczyna wykazywać zwiększoną chęć do ocierania się o różne przedmioty.
W momencie wystąpienia podejrzenia lipcówki, należy wezwać weterynarza. Aktualnie nie ma jednak skutecznego leku na tą dolegliwość. Leczenie ma tylko złagodzić świąd i zmiany skórne.
Najważniejszym celem zapobiegania lipcówce jest unikanie lub ograniczenie kontaktu z alergenem, czyli zapobieganie ugryzieniom przez owady. W tym celu można zakładać derki siatkowe z drobnymi oczkami, zakrywające głowę, szyję i kłodę. Derki te mogą mieć wzór zebry, co stanowi dodatkową ochronę przed owadami poprzez ich zmylenie. Poza derkami można używać preparaty odstraszające owady, stosowane na zwierzę lub do pomieszczeń. Do bezpiecznych, aplikowanych bezpośrednio na skórę konia, należą preparaty zawierające permetrynę i jej pochodne (cypermetryna, tetrametryna). Najczęściej stosowane są one co 7-11 tygodni. Środkami tymi można również opryskiwać derkę siatkową. Innymi preparatami do stosowania bezpośrednio na skórę są różnego rodzaju olejki eteryczne (cytrynowy, lawendowy, eukaliptusowy), jednak ich działanie nie jest naukowo potwierdzone, a z doświadczenia wiadomo, że znacznie słabsze.
Materiał na podstawie artykułu dr n. wet. Natalii Siwińskiej „Hodowca i Jeździec” wiosna 2025
więcej – https://www.hij.com.pl/lipcowka-czyli-swedzacy-sezonowy-problem-u-koni