Latem, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, trzeba zachować szczególną ostrożność w opiece nad końmi. Podobnie jak ludzie są one bowiem narażone na udar cieplny. Szczególną troską należą otoczyć źrebięta i konie starsze.
Jeśli na padokach czy pastwiskach nie mamy naturalnego zadrzewienia, które daje cień, konieczne jest zapewnienie chroniącej przed bezpośrednim słońcem wiaty. W południe warto zostawić zwierzęta w boksach.
W stajni należy zmniejszyć do minimum ilość obornika, skontrolować wentylację, otworzyć na pełną szerokość okna oraz drzwi, aby zapewnić przepływ powietrza.
Konie przez cały rok, ale zwłaszcza latem, muszą mieć zapewniony stały dostęp do czystej i chłodnej wody. Warto zawiesić lizawki z mikroelementami.
Treningi należy ograniczyć do godzin wczesno porannych lub późno wieczornych. Unikać intensywnego wysiłku fizycznego, warto wprowadzić lżejsze ćwiczenia.
Objawy udaru cieplnego u koni to przyspieszony oddech – norma to 8-16 oddechów/min., podwyższona temperatura ciała, czyli powyżej 38,5°C, apatia, brak chęci zaspokojenia pragnienia i nadmierne pocenie się.
W przypadku podejrzenia objawów udaru cieplnego u konia należy pilnie wezwać lekarza weterynarii. Do czasu jego przyjazdu trzeba polewać głowę, szyję oraz kończyny konia do stawów nadgarstkowych chłodną wodą.
