Terminy kwalifikacji i prób dzielności w 2014 r.
Rodzaj próby | ZT | Data kwalifikacji | Data próby |
Ogiery szlachetne – m, wlkp, sp i import. (trening wierzchowy) | ZT Bielice | 24-25 czerwca | 1-2 października zmiana z 2-3.10. |
Ogiery śląskie, szlachetne (trening zaprzęgowy) | ZT Książ | 12 sierpnia | 10-11 października |
Opłaty
KOSZT (brutto):
- 100-dniowego treningu wierzchowego wynosi 6.000 zł
- 60-dniowego treningu zaprzęgowego wynosi 3.000 zł
W przypadku zaakceptowania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożonego przez PZHK programu dotowania oceny wartości użytkowej ogierów poddawanych 60/100-dniowemu treningowi, będzie możliwość dofinansowania przez PZHK do 70% kosztów takiego treningu.
Zgłoszenia
W zgłoszeniu ogiera do OZHK/WZHK należy podać jego nazwę i numer identyfikacyjny (z paszportu), dane właściciela (imię, nazwisko/nazwę, NIP, PESEL/REGON, serię i numer dowodu osobistego właściciela, adres, numer telefonu kontaktowego) z adnotacją, że jest to zgłoszenie ogiera do ZT. Dane te będą niezbędne w związku z podpisywaniem przez PZHK umowy z właścicielami ogierów zakwalifikowanych do treningu.
Badania markerów genetycznych
Ogiery zakwalifikowane do treningu muszą mieć potwierdzone pochodzenie po obojgu rodzicach. W tym celu lekarz weterynarii pracujący na zlecenie Zakładu Treningowego pobiera krew zakwalifikowanym ogierom i wysyła ją do analizy. Pochodzenie potwierdza się na podstawie badań markerów genetycznych ogiera i jego rodziców. Jeśli wynik badania wykaże niezgodność pary rodzicielskiej, ogier zostanie wycofany z treningu. W takiej sytuacji koszty pobytu i treningu ogiera w ZT pokrywa właściciel.
UWAGA: PZHK pokrywa koszty badań markerów genetycznych tylko w przypadku ogierów zakwalifikowanych do treningu .
Ogiery hodowli zagranicznej
Ogiery zagraniczne (z właściwych ksiąg stadnych – patrz strona: www.pzhk.pl) muszą zostać zgłoszone do właściwego OZHK/WZHK oraz wpisane do bazy PZHK. Należy pamiętać, iż w paszporcie zagranicznym ogiera winien być wpisany polski właściciel, a dokonać tego winien związek rodzimy (czyli zagraniczny), który wydał paszport.
W celu zarejestrowania ogiera hodowli zagranicznej w polskiej bazie pracownik odpowiedniego OZHK/WZHK musi zidentyfikować konia, m. in. poprzez porównanie z opisem graficznym w jego paszporcie. Pracownik OZHK/WZHK wykonuje kserokopię stron z paszportu: z datą urodzenia i nazwą, z rodowodem i opisem oraz ze stroną z wpisanym polskim właścicielem i nazwą pod jaką został zarejestrowany koń. Jeżeli dokumenty konia nie zostały wystawione w języku angielskim, francuskim lub niemieckim, właściciel jest zobowiązany przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego i tłumaczenie to wraz z oryginalnym dokumentem hodowlanym dostarczyć do OZHK/WZHK.
Zdrowie
Ogiery muszą posiadać świadectwo zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii oraz paszport konia z wpisanymi szczepieniami przeciwko grypie. Brak szczepień bądź jakiekolwiek nieprawidłowości w schemacie szczepień spowodują niedopuszczenie ogiera do kwalifikacji. Obowiązuje następujący schemat szczepień:
- szczepienia bazowe:
- pierwsze szczepienie – w dniu rozpoczęcia szczepień
- drugie szczepienie – nie wcześniej niż 21. dnia i nie później niż 92. dnia od pierwszego szczepienia
- szczepienie przypominające:
- co 6 miesięcy od ostatniego szczepienia (dopuszczalny jest 21-dniowy okres przekroczenia terminu);
- żadne szczepienie przypominające nie może się odbyć później niż 7 dni przed przybyciem na kwalifikację.
W przypadku wszelkiego rodzaju zmian skórnych, właściciel zobligowany jest przedstawić wynik badania laboratoryjnego z okresu nie wcześniej niż dwu tygodni przed kwalifikacją. Brak wyników badań skutkować będzie nie przyjęciem ogiera do ZT.
Ogier bez oporów musi podawać wszystkie nogi.
W czasie kwalifikacji, przy prezentowaniu ogierów pod siodłem, dopuszczone jest stosowanie na przednich nogach ochraniaczy o wymiarach do 30 cm. Stosowanie owijek na przednich lub tylnych kończynach nie jest dopuszczone.
W czasie kwalifikacji ogier nie może być pod wpływem środków pobudzających ani uspokajających (doping). Kierownik Zakładu ma prawo do 18 dnia po kwalifikacji wycofać ogiera z treningu, gdy jego zachowanie odbiega od normy. O tym fakcie musi być powiadomiony pisemnie właściciel oraz PZHK
Przybywające do ZT ogiery, mimo braku widocznych zmian skórnych, mogą być nosicielami np. grzybicy i pomimo przestrzegania zasad higieny przez organizatora treningu osobniki mniej odporne mogą się zachorować i zostać czasowo wycofane z pracy, co odbije się na wyniku próby dzielności. Dlatego zalecamy, aby przybywające na kwalifikacje ogiery zostały uodpornione na tę chorobę za pomocą szczepienia przeciw grzybicy (podobna zasada obowiązuje np. w Niemczech).
Uwaga: na każdym etapie kwalifikacji i treningu wykluczone zostaną ogiery, u których stwierdzi się występowanie wad zwrotnych (łykawość, dychawica świszcząca, wartogłowienie, ślepota miesięczna) oraz wad uniemożliwiających wpis do księgi (obustronna ślepota, nieprawidłowa budowa szczęki – zgryz karpiowaty lub zgryz szczupaczy, jedno- lub obustronne wnętrostwo, szpat kostny, zajęczak oraz porażenie krtani).
Powtórny trening
Ogier, który:
- zostanie wycofany przez właściciela przed końcem treningu, z innego powodu niż kontuzja i/lub choroba
- nie zda próby dzielności (ocena niedostateczna),
- zda próbę dzielności, ale z wynikiem niewystarczającym do wpisu do księgi,
może przystąpić do ponownego treningu i próby w roku następnym, ale jedynie w ZT o tym samym profilu w jakim był poddawany treningowi pierwotnie, pod warunkiem, że spełnia wymagania dotyczące wieku. W takim wypadku właściciel ogiera jest zobowiązany pokryć całkowite koszty ponownego treningu. Wynik końcowy próby dzielności ogiera po drugim stacjonarnym treningu jest obniżany o 10% i jest wynikiem ostatecznym (nawet, jeśli jest gorszy od wyniku uzyskanego po pierwszym stacjonarnym treningu
Ogier, który został wycofany z treningu z powodu kontuzji i/lub choroby, może przystąpić do powtórnego treningu na takich samych warunkach (wiek i koszty) jak inne ogiery powtarzające trening. W tym przypadku wynik końcowy nie jest obniżany o 10%
Właściciel, który bez uzasadnionych przyczyn, zaakceptowanych przez PZHK, wycofa przed końcem treningu ogiera, jest zobowiązany opłacić całość kosztów treningu.
Porażenie krtani
Do księgi koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej, polskiego konia szlachetnego półkrwi i śląskiej nie mogą być wpisane konie, u których stwierdzono jakikolwiek stopień porażenia krtani. Gdy właściciel ogiera nie zgadza się poddać ogiera podejrzanego o porażenie krtani badaniu endoskopowemu, podczas kwalifikacji lub treningu, ogier taki zostanie wyłączony z kwalifikacji lub treningu. Informacja o podejrzeniu porażenia krtani u ogiera i terminie badania musi jak najszybciej w formie pisemnej zostać przekazana właścicielowi przez kierownika ZT lub inną upoważnioną osobę. Biuro PZHK musi być poinformowane o zaistniałym fakcie w formie pisemnej.
Podczas treningu ogier nie ma prawa opuścić ZT w celu uczestniczenia w zawodach sportowych np. MPMK.