FEI European Youth Driving Championships

Od wczoraj (aż do niedzieli 24 sierpnia) na terenie Stada Ogierów w Książu odbywa się jedna z najbardziej prestiżowych i oczekiwanych imprez jeździeckich w Europie. Na południe Polski zjechały najlepsze zaprzęgi z całej Europy. Naszymi gośćmi są zawodnicy z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Włoch, Rosji, Szwecji, Czech i Norwegii. Do walki o medale Mistrzostw Europy zgłosiło się aż 67 zaprzęgów. W zawodach międzynarodowych podziwiać będzie można 17-tu zawodników natomiast w rywalizacji o medale Mistrzostw Polski – 8 zaprzęgów.

FEI_European_Youth_Driving_Championships-2014

Mistrzostwa Europy rozgrywają się w trzech kategoriach – Dzieci (do lat 14), Juniorzy (do lat 18) oraz Młodzi Powożący (do lat 21). W każdej kategorii zawodnicy mogą zdobyć indywidualne medale Mistrzostw Europy, a każdy kraj ma szanse na medal drużynowy.
Odbywanie się Mistrzostw na terenie Polski i Stada Ogierów w Książu jest tym bardziej emocjonujące, że posiadamy dwóch aktualnych Mistrzów Europy – Monikę Święcicką i Filipa Nowackiego, którzy swoje tytuły wywalczyli w węgierskim Szilvasvarad. Warto także wspomnieć o tym, że w Mistrzostwach udział bierze śląski ogier hodowli i własności Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim i Zakładu Stada Ogierów w Książu. Śląska rasa koni to rodzima polska rasa, której największa hodowla na świecie istnieje właśnie na terenie SO Książ. Utrzymanie hodowli koni uznanych za nasze dobro narodowe, możliwe jest dzięki wsparciu Agencji Nieruchomości Rolnej i wspomnianego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Te dwie instytucje wraz z Polskim Związkiem Jeździeckim wsparły inicjatywę organizacji Mistrzostw Europy w Stadzie Ogierów Książ.

Cały świat zwróci swoją uwagę również na zawody międzynarodowe CAI3* oraz Mistrzostwa Polski dla zaprzęgów jednokonnych, które rozgrywane są podczas Mistrzostw Europy. Jednym z powodów jest zawodnik OHZ Kamieniec Ząbkowicki SO Książ i SLKS Książ, wspierany przez Agencję Nieruchomości Rolnych – Bartłomiej Kwiatek. Powożący jest jednym z najbardziej utytułowanych na świecie. Ma na swoim koncie V-ice Mistrzostwo Świata, 9 złotych medali Mistrzostw Polski oraz 7-io krotne zwycięstwo światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Zawody CAI3* są ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata (Izsak, HUN) 2014 dla przybyłych zawodników i Bartłomieja Kwiatka, który na Węgrzech ma szansę walczyć o złoty medal.

Całe wydarzenie to głównie rywalizacja sportowa, ale i towarzyszące jej pokazy i różnorakie atrakcje. Czwartek i piątek to konkursy ujeżdżenia – pokaz kunsztu sztuki jeździeckiej i elegancji. Sobota to coś dla osób szukających wrażeń – konkurs maratonu, gdzie zaprzęgi do pokonania mają złożone przeszkody terenowe. Niedziela zaś to dzień z którym wiąże się najwięcej emocji. Odbywa się wtedy konkurs zręczności powożenia, który ostatecznie decyduje o tym kto zdobędzie medale ME i MP. Na koniec przewidziane jest uroczyste wręczenie medali, na którym nie może Państwa zabraknąć.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Książa na jedną z największych jeździeckich imprez w tym roku. Miejsce to od lat związane jest z rywalizacją sportową na najwyższym szczeblu, gdzie szczególne miejsce zajmuje właśnie dyscyplina powożenia zaprzęgami. W jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie, czeka na Państwa wiele atrakcji, emocji oraz niezapomnianych wrażeń. Ekipy już powoli zjeżdżają do Książa. Ich przygotowania i treningi przed sportowymi zmaganiami można podziwiać codziennie!

Do pobrania program zawodów.

plakat_ME_Ksiaz_2014

Scroll to Top