Igrzyska Jeździeckie – pierwsze konkursy za nami

Mistrzostwa Świata w Jeździectwie lub jak kto woli Jeździecki Mundial, to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie jeździeckie na świecie. W środowisku jeździeckim potocznie nazywane Igrzyskami Olimpijskimi. Nic dziwnego, ponieważ są rozgrywane co cztery na zmianę z Igrzyskami Olimpijskimi.

W tym roku odbywają się w Normandii (Francja). Po raz pierwszy nasz kraj reprezentują jeźdźcy w aż siedmiu dyscyplinach jeździeckich (poniżej skład polskiej ekipy). Wczoraj zakończyły się pierwsze konkursy. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ujeżdżenia, para-ujeżdżenia i reiningu.

W klasyfikacji drużynowej ekipa polskich dresażystów zajmuje 17. miejsce z łącznym wynikiem 200.843. Najlepszy rezultat (67,343%) uzyskała nasza najbardziej doświadczona zawodniczka, uczestniczka IO w Londynie – Beata Stremler. Niewiele mniej, bo 67.257% uzyskała Anna Łukasik dosiadająca wyhodowanej w Polsce przez Panią Katarzynę Milczarek klaczy Stella Pack Ganda sp (Celtik sp – Grammy han. / Glückspilz han.). To debiut tej pary – wspaniały debiut, który dostrzegły zagraniczne media. Klacz jest własnością zawodniczki. Trzecia w polskiej ekipie, z różnicą zaledwie jednego punktu procentowego, jest Żaneta Skowrońska.

Znamy już także wyniki zawodników reinigu – często potocznie nazywanego ujeżdżeniem w stylu west. W klasyfikacji drużynowej Polska jest na 10. miejscu z łącznym wynikiem 632 punktów. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy jest Rafał Dolata, który ukończył przejazd na 27. pozycji z wynikiem 214 punktów. To zaledwie 15 punktów różnicy do lidera konkursu – Shawn Flarida reprezentującego barwy kolebki stylu west – Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy start zakończyli również zawodnicy para-ujeżdżenia. W tej dyscyplinie mamy czterech reprezentantów, startujących w różnych grupach, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Wszyscy startują na koniach wyhodowanych w Polsce. W grupie Ia wystartowała Magdalena Cycak na małopolskiej klaczy własnej hodowli – Samanta (Drajwer m – Sara typ.szlach. / NN), kończąc przejazd w wynikiem 59,251%, w Ib Mariusz Woszczek na klaczy Ingria wlkp (Mywill KWPN – Idioma wlkp / Damon xx), hod. SK Pępowo, wł. Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym „Hej Koniku”. Para uzyskała 54,840%. W grupie III Polskę reprezentuje dwóch jeźdźców, których prawdopodobnie będziemy mieć również okazję oglądać na IO w Rio de Janeiro. Tutaj lepsza okazała się Karolina Karwowska startująca na Emolu sp (Denar m – Etiuda śl. / Emigrant śl.), hod. i wł. Jerzego Scholastyka. Emola na co dzień dosiada zawodniczka ujeżdżenia Natalia Kozłowska. Jej przejazd został oceniony na 64,053%. Tomasz Zdańkowski, dosiadający kasztanowatego Rimela sp (Emetic sp – Rolina śl. / Rekord śl.), hod. Tomasza Ptaszyńskiego, wł. Stowarzyszenia Jeździeckiego Hippoland, uzyskał niecałe 3 punkty procentowe mniej (61,237%).

Alltech_FEI_WEG_2014

Przewiń do góry