Dwa medale na Mistrzostwach Europy w Powożeniu zdobyte na polskich koniach

W miniony weekend, w Państwowym Stadzie Ogierów w Książu, rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Dzieci i Młodzieży. Polacy wywalczyli aż trzy medale (złoto i brąz indywidualnie oraz brąz drużynowo). Poznaliśmy także nowego Mistrza Polski Seniorów, a właściwie Mistrzynię. Zwyciężyła Weronika Kwiatek, detronizując tym samym swojego brata, który 9 razy z rzędu zdobywał stawał na najwyższym podium Mistrzostw Polski w Powożeniu.

Mistrzem Europy Młodych Powożących dużymi końmi został Marcin Kilańczyk powożący 6-letnim śląskim wałachem Prymus (Tycjan śl. – Prymka śl. / Ryko śl.), wyhodowanym przez Antoniego Zwierzańskiego, wł. Andrzeja Kilańczyka. Po fenomenalnym występie w konkursie zręczności powożenia, Marcin awansował na pierwszą pozycję i dokonał tego na co wszyscy liczyli – zdobył złoty medal Mistrzostw Europy.

Drugi medal dla Polski wywalczyła debiutująca w ME Weronika Bogacz, startująca w kategorii Dzieci z 6-letnim Bohunem kuc (Gniewko m – Blanca hc / Sonet hc), hodowca: Józef Moździeń), własności zawodniczki.

Mistrzynią Polski i zwyciężczynią CAI3* zostaje Weronika Kwiatek, dla której to pierwszy złoty krążek w życiu. Bartłomiej Kwiatek po 9-ciu latach „złotego panowania” zdobywa srebro i jest drugi w CAI3*. Brąz wraca po roku przerwy do Adriana Kostrzewy.

Możemy również ogłosić, że medalowa trójka będzie stanowić ekipę na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi w Izsak na Węgrzech.

FEI_European_Youth_Driving_Championships-2014

Przewiń do góry