MJT NEVADOS S mistrzem świata koni 7-letnich w skokach – wielki sukces polskiej hodowli koni sportowych!

Udało się i to z przytupem. Tak można podsumować występ siwego ogiera MJT Nevados S na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody w Lanaken 2015 w kategorii koni 7 letnich – ZWYCIĘSTWO i to w jakim stylu! Wygrał w najtrudniejszej z kategorii wiekowych rozgrywanych na tych prestiżowych zawodach. 

MJT Nevados S ur. 2008 (Calvados Z Z – Nestia sp / Romualdo KWPN) wpisany do księgi stadnej polskiego konia szlachetnego półkrwi, urodził się w stadninie Stanisława Szurika z miejscowości Liszkowo (woj. kujawsko-pomorskie), która jest ukierunkowana na hodowlę koni skokowych. Jest to syn ogiera Calvados Z Z ur. 2001r., po Chellano Z, który pod Roelfem Brillem wygrał kategorię koni 5 letnich także na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken w 2006 r., a w następnym roku zakończył zmagania w tych Mistrzostwach na wysokiej 9 pozycji. Niestety jego ostatnimi zawodami w których wystartował były 5* CSI-W w Oslo w sezonie 2010, a dosiadał go wtedy Christian Ahlmann.

Matka ogiera MJT Nevados S – wyhodowana w Polsce klacz Nestia S sp ur. 2004, po Romualdo KWPN jest jedną z najlepszych matek w liszkowskiej stadninie. Elegancka, w nowoczesnym typie, „poprawna na spodzie”, wyróżniająca się w skokach luzem, kryta była zawsze ogierami z „najwyższej półki”. MJT Nevados S był źrebięciem bardzo żywotnym, „zanim się urodził już pił siarę” tak krótko charakteryzuje go Krzysztof Kierzek, ówczesny kierownik tej stadniny. Właścicielem og. MJT Nevados S jest firma Makrum Jumping Team. Założycielem i właścicielem tej spółki jest Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A., spółka giełdowa, której Prezesem Zarządu jest p. Rafał Jerzy. Celem Spółki MAKRUM Jumping Team, jest poprzez Mistrzostwa Świata Młodych Koni wypromowanie og. MJT Nevados S, tak aby mógł kontynuować karierę sportową pozostając nadal jej własnością. Do MAKRUM Jumping Team należą także inne konie, których nazwa poprzedzona jest skrótem MJT.

MJT Nevados S wyróżniał się podczas wystaw hodowlanych oraz konkursów w skokach luzem organizowanych na terenie KPZHK w Bydgoszczy. Przez pierwsze dwa lata kariery dosiadał go Jacek Zagor, a zwieńczeniem ich pracy były dwa tytuły na skokowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni odpowiednio w kategorii 4-letnich (noty: 9.2 oraz 8.8 pkt.) i 5 letnich (noty 8.4/8.6/8.8). Mając na względzie jakość ogiera jego właściciel zdecydował się powierzyć go doświadczonemu, belgijskiemu zawodnikowi Gregorowi Wathelet. W lutym 2015 roku po raz pierwszy para ta wystartowała w międzynarodowych konkursach dla młodych koni rozgrywanych w Vejer de la Frontera, potem startowali także w Mistrzostwach Belgii koni 7 letnich. Zwieńczeniem tego sezonu był start w Lanaken w kategorii koni 7 letnich. Do pierwszej kwalifikacji przystąpiło 208 najlepszych koni z Europy. Wśród nich para MJT Nevados S / Wathelet zajęła 5 pozycję z zerowym kontem oraz czasem 34.33 sek. Druga kwalifikacja to miejsce 23 wśród 50 „czystych” par! A ponieważ w Lanaken liczą się tylko czyste przejazdy (tylko takie konie mają szansę dostać się do finału) MJT Nevados S pod walecznym Watheletem wystartowali w finale. Do rozgrywki w konkursie finałowym, gdzie stoi parkur wysokości 145 cm., przystąpiło 12 par. Wathelet i MJT Nevados S wygrali i w dobrym stylu, i w najlepszym czasie – 34.97s. Na konferencji prasowej po zwycięstwie w MŚMK Gregory tak charakteryzuje tego ogiera:

cytatW tym sezonie rozpoczęliśmy starty konkursami w Sunshine Tour, gdzie ogier skakał dobrze. Następnie wystartowaliśmy w Mistrzostwach Belgii w Lummen i w rozgrywce mieliśmy jedną zrzutkę, ponieważ MJT Nevados nie przywykł do „ścigania się”. Zanim przybyłem do Lanaken, na treningach pracowałem nad szybkością tego ogiera i ten trening odniósł skutek. Wiedziałem, że MJT Nevados S jest bardzo ostrożny i uważny, ale na początku nie byłem pewien czy ma wystarczające możliwości – teraz ten koń z tygodnia na tydzień jest coraz lepszy! Podczas zawodów w Lanaken skakał z łatwością, nawet w Finale, w którym parkur stał naprawdę potężny. Ale te wysokości nie robiły na nim wrażenia. Ten koń nie jest na sprzedaż – tak swoją wypowiedź zakończył Gregory Wathelet.

Bardzo cieszy fakt, że hodowca ogiera MJT Nevados S zdecydował się zarejestrować źrebię w Polskim Związku Hodowców Koni, a nie w zagranicznych księgach. Może wynik sportowy i jego obiecujące starty zwrócą uwagę na fakt, że w naszym kraju także rodzą się dobre konie sportowe. To najlepsza forma promocji polskiej hodowli i wzór do naśladowania.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy hodowcy oraz właścicielowi.

MJT Nevados S - Wathelet Gregory (BEL) 7 years of age FEI World Breeding Jumping Championships Lanaken 2015 © Hippo Foto - Dirk Caremans 20/09/15
MJT Nevados S – Wathelet Gregory (BEL)
© Hippo Foto – Dirk Caremans
Scroll to Top