Wielka Warszawska już w ten weekend

W najbliższą niedzielę, 27 września, rozegrana zostanie 102. w historii i 70. na Torze Służewiec Wielka Warszawska. Najważniejsza obok Derby gonitwa sezonu dla koni pełnej krwi angielskiej rozgrywana jest pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wielka Warszawska rozgrywana jest na dystansie 2600 m, rokrocznie przyciąga na tor tłumy warszawiaków. W tym roku zgłoszono do niej 8 wierzchowców (6 ogierów i 2 klacze). Oprócz jeźdźców, których rywalizację można oglądać co tydzień na służewieckim torze, gościnnie wystąpią dżokeje ze Szwecji, Francji czy Włoch. Suma nagród wynosi 218.750 zł (125 tys. zł za pierwsze miejsce). W ostatnich dwóch sezonach wygrywały konie trenowane przez Andrzeja Walickiego: 2013 – Patronus, a w 2014 – Greek Sphere. Trener Walicki jest rekordzistą pod tym względem. W swojej bogatej, 46-letniej karierze triumfował 10 razy. Faworytem tegorocznej gonitwy jest bez wątpienia Va Bank, trójkoronowany koń w tym sezonie, który ma już w 2015 roku na swoim koncie sukces w Derby, St. Leger i Rulera.

Wielka Warszawska ustanowiona została w 1895 roku przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego. Jej pierwszym zwycięzcą został Aschabad, syn legendarnego Rulera, który jako pierwszy z polskich koni wygrał w 1887 roku Wszechrosyjskie Derby w Moskwie. Na Służewcu została rozegrana po raz pierwszy w 1946 roku. Wygrał ją wtedy Izan.

Podczas niedzielnej Jesiennej Gali, która rozpocznie się o godz. 1300, rozegranych zostanie w sumie 9 gonitw. Oprócz Wielkiej Warszawskiej warto zwrócić uwagę na gonitwę o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla dwuletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej (1.400 m, godz. 1500), a także wyścig o Nagrodę Mosznej (1.600 m, godz. 1415).

Cała niedziela upłynie na Torze Służewiec w klimacie starej Warszawy, a jedną z jej atrakcji będzie konkurs na najbardziej oryginalny strój z epoki międzywojnia. Z myślą o najmłodszych przygotowana zostanie specjalna strefa, w której będą miały możliwość pojeździć na karuzeli, sprawdzić się w rzucie podkową, poskakać na mini-bungee, wziąć udział w kursach tańca prowadzonych przez tancerzy Agustina Egurroli czy pojeździć na kucykach. W przerwach między gonitwami publiczność będzie mogła obejrzeć pokazy kawalerii oraz przyjrzeć się starym, klasycznym samochodom. O podniebienia widzów zadbają przedstawiciele najlepszych stołecznych food trucków.

Na Służewiec najłatwiej dojechać samochodem (wjazd od ulicy Puławskiej 266). Można też wybrać komunikację miejską, szczególnie dogodny jest autobus linii 300, kursujący w dni wyścigowe między stacją Metro Wilanowska a Torem Służewiec co 30-35 minut.

Bilet do strefy B w dniu Jesiennej Gali Wielka Warszawska kosztuje 12 zł. Dzieci do 13 roku życia wchodzą na tor bezpłatnie.

Więcej informacji na www.torsluzewiec.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wielka_Warszawska-2015

Scroll to Top