MPMK 2016 w nowej szacie

Niebawem odbędą się pierwsze kwalifikacje do skokowych Mistrzostw Polski Młodych Koni 2016. W tym roku najbardziej widoczne zmiany regulaminowe dotyczą właśnie tej dyscypliny. A ponieważ skoki przez przeszkody nie tylko w Polsce, ale także i na świecie są najpopularniejsze  (mimo, że sprzedaż koni najbardziej opłaca się w ujeżdżeniu) to nikogo nie powinno dziwić duże zainteresowanie tą właśnie dyscypliną.  

Największą zmianą tegorocznych edycji Mistrzostw Polski Młodych Koni jest oficjalne połączenie w jedną całość koni z polskimi paszportami oraz tych z paszportami zagranicznymi. Konie z tych dwóch grup od lat, w każdych MPMK, rywalizowały na identycznych warunkach i zasadach. Początkowo w ramach tej samej kategorii wiekowej były umieszczane  na listach startowych i wynikach w oddzielnych grupach, aby w kolejnych latach startować w konkursach półfinałowych MPMK już z list wspólnych. A jedynie klasyfikacja końcowa każdego konkursu ujmowała oddzielnie wyniki dla koni z polskimi i zagranicznymi paszportami. Rozpatrując sprawę połączenia tych koni, trzeba wiedzieć, że Polski Związek Hodowców Koni nie zapomniał ani o hodowcach, ani o właścicielach koni z paszportami PZHK. Specjalnie dla nich została stworzona  „Premia PZHK i współorganizatorów tylko dla koni z paszportami PZHK, bez względu na zajęte miejsce (hodowca 50%, właściciel 50%)”. Co to oznacza, w przypadku dyscypliny skoków przez przeszkody? Ano, że hodowcy i właściciele 3 pierwszych koni z paszportami PZHK sklasyfikowanych w  wynikach końcowych, bez względu na faktycznie zajęte miejsce w  danej kategorii wiekowej, otrzymają premię PZHK i współorganizatorów. Premia ta dla skokowych koni 4, 5, 6 i 7-letnich wynosi odpowiednio: 5.650, 7.700, 9.350, 9.600 złotych co daje łączną pulę powyżej 32 tysięcy. Ponadto hodowcy i właściciele koni z polskimi paszportami mogą także „sięgnąć” po kolejne nagrody z puli MRiRW oraz Drzonkowa. Reasumując – do podziału między wszystkie konie w skokowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni 2016 jest suma 78.550 złotych. Mimo, iż świat nie nagradza młodych koni, aby ich właściciele nie forsowali tych wciąż młodych organizmów, to polscy hodowcy i właściciele mogą walczyć na równych prawach o naprawdę znaczącą pulę nagród w naszych zawodach.

Ponadto na kwestię łączenia warto spojrzeć także z innej strony. Idąc z duchem czasu, mamy bardzo otwarte księgi stadne polskich koni półkrwi i materiał hodowlany zagranicznej hodowli startujący w MPMK, czyli tylko klacze i ogiery, w przyszłości zasilą polską hodowlę. Warto, aby był to sprawdzony i oceniony na tle naszych koni materiał. Ponadto będziemy się przyglądać bardzo szczegółowo wynikom poszczególnych MPMK i jeżeli po pewnym czasie ta zmiana okaże się mniej korzystna dla hodowców czy właścicieli koni z polskimi paszportami to na pewno będzie rozpatrywany powrót do wcześniejszych przepisów.

Inną zmianą dotyczącą skokowych MPMK 2016, zgodnie z sugestiami środowiska sportowego, jest zakończenie rywalizacji koni 4-letnich w sobotę, a nie jak dotychczas w niedzielę. Pozwoli to na przygotowane wyjątkowej ceremonii nagradzania najlepszych koni z tej kategorii wiekowej.

Zaproszenie do Komisji sędziowskiej MPMK 2016 oceniającej młode, 4-letnie konie na płycie, a także konkursy na styl przyjął Karl-Heinz Giebmanns, który nie tylko był uznanym zawodnikiem skokowym w Niemczech, ale jest także sędzią i trenerem w swoim kraju. Wzorem MPMK w ujeżdżeniu i WKKW 2015, po każdym przejeździe wysłuchamy komentarza wygłoszonego przez niego, przetłumaczonego na język polski, aby była to także nauka tak trudnej sztuki komentowania przejazdów.

Polski Związek Hodowców Koni zainicjował także dwie dodatkowe imprezy rozgrywane podczas skokowych MPMK: Czempionat Rasowy koni sp, wlkp i m w skokach luzem, przeznaczony tylko dla koni z paszportami PZHK z pulą nagród wynoszącą około 15 tysięcy, a także konkursy rozgrywane pod nazwą Grand Prix Ogierów pod patronatem PZHK dla ogierów 8-letnich i starszych z pulą nagród 21 tysięcy. Grand Prix Ogierów pod patronatem PZHK przeznaczone jest dla wszystkich ogierów spełniających kryteria wiekowe, bez względu czy posiadają licencję hodowlaną PZHK czy też nie. A więc podczas MPMK będzie można obejrzeć zarówno młode obiecujące konie 2-3-letnie w skokach luzem, jak i te nieco starsze 4,5,6 i 7-letnie, jak i „crème de la crème” naszych koni skokowych czyli te startujące w najtrudniejszych konkursach.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Drzonkowa na skokowe Mistrzostwa Polski Młodych Koni 2016 oraz przed… ekrany odbiorników multimedialnych, aby się przekonać jak  naprawdę wypadają młode konie, czy to z polskimi czy  zagranicznymi paszportami.

Przewiń do góry