Tarpaniada – piękna osiemnastka!

W miniony weekend już po raz 18-ty odbyła się w SO Sieraków najważniejsza impreza hodowlana koni rasy konik polski – TARPANIADA. Oferta tegorocznej TARPANIADY była tradycyjnie bardzo bogata – przez Sieraków przemaszerował konikowy korowód, poza czempionatem odbyły się zapierające dech w piersiach pokazy, emocjonujące wyścigi na konikach, konferencja naukowa i próba dzielności.

W tym roku w Krajowej Wystawie Koników Polskich w kategorii młodzieżowej triumfowała klacz Grenta (po Mobil od Greta), wł. i hod. SK Dobrzyniewo oraz ogierek Jawor SO (po Tunel od Jawa), wł. i hod. SO Sieraków „Gałopol”. Czempionką klaczy starszych została Wigusia (po Nest od Wigura) a ogierów starszych Nigr (po Obuwik od Nigra), oba koniki wł. i hod. SO Sieraków.

W próbie wierzchowej pierwsze miejsce zajęła klacz Góralka Izery (po Newton od Goya) hod. Joanny Chyłek a wł. Kamili Cieślak, pokonując w próbie godzinowej ponad 12 km. Jednak walka o pierwszą lokatę była bardzo zacięta, aż 3 klacze (Polinka, Weria i Dike Izery) deptały zwyciężczyni po piętach uzyskując bardzo zbliżone wyniki. W próbie zaprzęgowej niekwestionowanym zwycięzcą okazał się ogier Modrzew K (po Modem od Manita) hod. i wł. PHR Tulce.

W przeddzień Tarpaniady – 25 sierpnia, odbyło się w Sierakowie Walne Zebranie Związku Hodowców Koników Polskich, w wyniku którego stery w ZHKP objął Pan Jan Słomiany.

Wszystkim zwycięzcom oraz nowemu Prezesowi ZHKP serdecznie gratulujemy, a gospodarzom dziękujemy za kontynuowanie tej pięknej imprezy.

Wyniki:

fot. Mira Suwała

Scroll to Top