Polak najlepszy w Europie

W ostatni weekend 26-27 sierpnia 2017 w Celle-Niemcy odbył się najważniejszy, uznawany za nieformalne mistrzostwa Europy Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia CIAT Celle 2017.

W konkursie wystartowało 38 ekwipaży z całej Europy. Polskę reprezentowali Irek Kozłowski powożący czwórką koni: Kabaret Jagodne, Walencja, Wezyr i Kalina Jagodne zaprzężoną do roofseatbreaka z 1910 roku i Jacek Jantoń powożący parą koni śląskich – ogierem Biliver-S i wałachem Brando zaprzężonymi w lejc czyli tandem lub szydło do charette z 1900 roku. Irkowi na pojeździe towarzyszyła żona Natalia z dziećmi Helenką i Antkiem oraz Rafał Zieliński w charakterze gościa, a także Joanna i Weronika Zwierzykowskie w charakterze groom-ów. Jackowi towarzyszyła żona Agnieszka oraz Marek Słowik i trener koni Paweł Andrzejewski.

Konkurs tradycyjnie rozpoczęła sobotnia prezentacja podczas której sędziowie z Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii na trzech osobnych stanowiskach oceniali konie, pojazdy, uprzęże, pasażerów oraz wrażenia ogólne. W niedzielę zaprzęgi wyruszały w 15 kilometrową trasę wiodącą ulicami urokliwego Celle oraz duktami wokół miasta pokonując pięć sprawnościowych przeszkód. Konkurs zwyczajowo zakończyła zręczność powożenia.

Po prezentacji Jacek Jantoń był trzeci. Po próbie maratonowej zdobył prowadzenie, którego nie oddał już do końca zawodów zwyciężając klasyfikację generalną konkursu pokonując zaprzęgi jednokonne, pary i czwórki. Irek Kozłowski zajął 23-cie miejsce.

Najbardziej doświadczony polski zawodnik tradycyjnego powożenia Marek Doruch w poniedziałek na Facebooku napisał:

Jacku !!! Wielkie gratulacje, wygrać generalkę w Celle jest bardzo trudno ale wygrać ją tandemem jest prawie niemożliwe, nie pamiętam żeby to się zdarzyło przynajmniej od 15 lat. Dla mnie dodatkowa radość bo pojazdem wyremontowanym w moim zakładzie.

Scroll to Top