Jeździeckie Święto w Stadzie Ogierów Książ na szóstkę!

W minionym tygodniu na terenie Stada Ogierów w Książu odbyły się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu Zaprzęgami o randze CAI2*, oraz prestiżowe Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Zawody Krajowe.

Niemal 30 zaprzęgów, reprezentujących 4 kraje – w dniach 28-30 października 2018 stanęło na starcie w walce o podium, w 10 kategoriach. Książ gościł zawodników z Czech, Polski, Holandii i odległego Chile. Wśród sportowców nie mogło zabraknąć zawodnika Gospodarzy, aktualnego Mistrza Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, Bartłomieja Kwiatka, który zaprezentował tym razem zaprzęg czterokonny, zaprzężony w konie rasy śląskiej wyhodowane w SO Książ, własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki oraz Pana Grzegorza Świątka.

Przez trzy dni zgromadzona publiczność, w przepięknej scenerii Narodowego Krajobrazowego Parku Książańskiego, mogła podziwiać zmagania zawodników i ich koni. Zespoły zmierzyły się w eleganckim konkursie ujeżdżenia, niezwykle dynamicznej i trudnej próbie maratonu oraz wymagającym precyzji konkursie zręczności powożenia. Należy wspomnieć, że każda z 7-miu przeszkód maratonowych posiadała swojego indywidualnego sponsora.

Nie mogło zabraknąć sobotniej Gali, podczas której Prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim – Wiktor Karol, wraz z Głównym Hodowcą – Małgorzatą Studzińską, w towarzystwie Międzynarodowego Jury – wyróżnili zawodników, którzy najlepiej spisali się podczas dwóch pierwszych dni walki.

Niedzielne konkursy wyłoniły ostatecznie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W najważniejszym konkursie, rangi Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, zdecydowanym zwycięzcom okazał się reprezentant Gospodarzy – Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ), powożąc czterema śląskimi końmi – Aromat, Renesans, Epilog, Bazyli, Rodos – gdzie pierwsza czwórka to synowie legendarnego ogiera Lokan, który rozsławił rasę koni śląskich na arenach międzynarodowych. Było to tym samym uhonorowanie tegoż ogiera i jego wspaniałej kariery.
Srebrny medal MP zawisł na szyi Adriana Kostrzewy (KS Idmar), a brąz na szyi Ireneusza Kozłowskiego (JKS Jagodne).

W Międzynarodowych zmaganiach w tej zaprzęgowej Formule 1, czyli zaprzęgach czterokonnych, zwyciężył reprezentant Czech – Radek Nesvacil, natomiast w kategorii zaprzęgów jednokonnych – Rudolf Pestman z Holandii (uczestnik Mistrzostw Świata).

Pełne wyniki znajdują się na stronie zawody.kegle.pl


Niedzielna ceremonia wręczenia nagród została uwieńczona wspaniałym pokazem. Przed rundą honorową na arenie pojawił się zaprzęg, w którym oglądać można było świeżo upieczonego Mistrza Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi – śląskiego ogiera Sonet (hod. SO Książ, wł. OHZ Kamieniec Ząbkowicki) pod lejcą Bartłomieja Kwiatka w asyście luzaka Daniela Kłosowskiego. Ten najbardziej utytułowany polski koń na Świecie – był najlepszym podsumowaniem zawodów w Książu – które ponownie wróciły do kalendarza Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI.

Dodatkowego prestiżu jeździeckiemu świętu w SO Książ nadał fakt, iż Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Wojciech Murdzek – Poseł na Sejm
  • Wojewoda Dolnośląski
  • Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI
  • Polski Związek Jeździecki
  • Polski Związek Hodowców Koni

Zawody nie mogły by się także odbyć, gdyby nie wsparcie nieocenionych sponsorów:

KOWR / Burmistrz Miasta Świebodzice / Victoria / Śnieżka / Termet / Toyota Nowakowski / Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna / WSSE Aktywnie / Staropolanka / Bober Team / Nadleśnictwo Świdnica / Danone / Glinkowski / Arden

Dziękujemy także za wsparcie medialne, naszym partnerom, dzięki którym relacja z zawodów trafiła do szerokiego grona odbiorców:

Koń Polski / Hodowca i Jeździec / Drving.pl / TV Dami

Jeździeckie Święto w Stadzie Ogierów Książ ocenione zostało na szóstkę. Zawodnicy i publiczność już dzisiaj czekają na bis, a Prezes OHZ Kamieniec Ząbkowicki – Wiktor Karol zapowiedział przyszłoroczną powtórkę!

Stado Ogierów Książ

Przewiń do góry