Komunikat GIW dot. wirusowego zapalenia tętnic u koni

Główny Lekarz Weterynarii informuje o możliwych działaniach w związku z wystąpieniem wirusowego zapalenia tętnic koni.

W związku z narastającym niepokojem jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, Główny Lekarz Weterynarii informuje.

Wirusowe zapalenie tętnic koni (Equine viral arteritis), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jest chorobą podlegającą obowiązkowi rejestracji. W związku z tym, iż nie jest to choroba podlegająca obowiązkowi zwalczania, powiatowi lekarze weterynarii nie mogą wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń czy nakazów dotyczących przemieszczania koni na terytorium kraju.

W przypadku imprez gromadzących konie z różnych stajni (zawody sportowe, pokazy), organizatorzy mogą wymagać poświadczenia zdrowia koni wprowadzanych na teren imprezy np.:

  • wyników badań w kierunku wirusowego zapalenia tętnic koni wraz z oświadczeniem, że od momentu pobrania próbek do badań zwierzę nie miało kontaktu z końmi pochodzącymi z innych stajni; lub
  • zaświadczenia od powiatowego lekarza weterynarii, że na terenie powiatu nie zgłoszono w ostatnich 30 dniach przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni wraz z oświadczeniem, że w ostatnich 30 dniach nie miało kontaktu z końmi pochodzącymi z innych powiatów.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

Przewiń do góry