Czempiony z Cavaliady – Fabregas S i Diamuno Star – pod słońcem Hiszpanii

Podczas tegorocznej, IV edycji Ogólnopolskiego Czempionatu w skokach luzem zaprezentuje się 17 obiecujących młodych koni. Chcielibyśmy podzielić się informacjami, o tym jak rozwija się dalsza kariera dwóch czempionów wcześniejszych edycji tego konkursu oraz ich rodziców.
Jak do tej pory to właśnie te dwa ogiery, Fabregas S i Diamuno Star, uzyskały dwa najwyższe wyniki podczas wszystkich rozegranych edycji Czempionatu, zarówno wśród zaprezentowanych dwu- i trzylatków łącznie.

Pierwszą edycję Czempionatu, w roku 2017, jako 2-latek, wygrał dziś 6-letni, Fabregas S sp (MJT Nevados S sp – Fabreggia S sp / Regiel xo). Za wszystkie oceniane trzy elementy, typ i pokrój, galop, skoki luzem (liczone x2) otrzymał oceny wybitne, 3×9, co dało łączny wynik 36 punktów.
Osobą, która od samego początku wierzyła w możliwości i potencjał ogiera Fabregas S, jest Rafał Narloch. Dzięki determinacji, zapałowi i doświadczeniu Rafała oraz jego żony Karoliny, która jest prywatnie kuzynką Huberta Szurika, oraz ich wspólnej, bliskiej i owocnej współpracy, hodowla z dawnego Liszkowa, stworzona przez Stanisława Szurika, nadal się rozwija. Fabregas S uzyskał licencję hodowlaną podczas Polowej Próby Dzielnosci w 2018 z najlepszym wynikiem wśród ogierów wyhodowanych w Polsce oraz zajął 2 miejsce wśród 23 prezentowanych ogierów.
Krył w Polsce przez 3 sezony, w 2020 brał także udział w konkursach dla Młodych Koni pod Marcinem Matelskim. W wrześniu 2020 Fabregas S rozpoczął kolejny, nowy etap w życiu, w Belgii. Jego nowym współwłaścicielem, obok syna hodowcy, Huberta Szurika, został Gregory Wathelet. Obecnie Farbregas S pracuje pod jego jeźdźcem młodych koni, Manuelem Thiry. Od 9 lutego 2021 para rozpoczęła starty w Vejer de la Frontera, na zawodach Sunshine Tour. W sezonie 2021 nadal będzie dostępne nasienie Fabregasa S dla hodowców w Polsce oraz oczywiście w Belgii.

Od 9 lutego 2021 para rozpoczęła starty w Vejer de la Frontera, na zawodach  Sunshine Tour. Wszystkie trzy parkury para pokonała w bardzo ładnym stylu, dwa razy na czysto, raz z jedną zrzutką. Wyniki tutaj:

Fabregas sp
Fabregas sp (Nevados S sp – Fabreggia S sp / Regiel xo), hodowli Stanisława Szurika

Ojcem ogiera Fabregas S jest Nevados S sp (Calvados Z Z – Nestia sp / Romualdo KWPN) wyhodowany także przez nieodżałowanego hodowcę, Stanisława Szurika. Nevados S to klasowy skoczek, należący do elity światowej czołówki koni sportowych. dwukrotny Mistrz Polski Młodych Koni pod Jackiem Zagorem, pod Gregorym Watheletem: Mistrz Świata 7-latków z Lanaken, ME drużynowo, liczne zwycięstwa na całym świecie w konkursach CSI, CSIO 5 *.

Nevados S sp
Nevados S sp (Calvados Z Z – Nestia sp / Romualdo KWPN), hodowli Stanisława Szurika

Matką ogiera Fabregas S jest klacz, także wyhodowana przez Stanisława Szurika, Fabreggia S po Regiel (po Arcus xx) od klaczy Fabrina po Fabriano, reprezentująca holsztyński stamm 2122. Fabrina była jedną z cenniejszych matek hodowlanych w Polsce, w pięknym stylu wygrała polową próbę dzielności, przygotowana przez Krzysztofa Kierzka. Otrzymała 10 za skoki luzem, stęp i kłus oraz także 10 od jeźdźca testowego, Marka Orłosia za jezdność. Fabrina zostawiła kilka bardzo udanych córek, jedną z nich jest właśnie Fabreggia S. Fabregas S jest jej jedynym przychówkiem do tej pory. Fabreggia S zwyciężyła próbę dzielności w ZT Michelin, to klacz bardzo rzetelna sportowo, niezwykle jezdna, startuje w konkursach do 1,35 pod swoją właścicielką Zuzanną Rogińską. Fabreggia S zostanie w przyszłości wykorzystana oczywiście hodowlanie. Są plany, by to bardzo udane skojarzenie, jej z ogierem Nevados S, powtórzyć.

Fabreggia S sp
Fabreggia S sp (Regiel xo – Fabrina sp / Fabriano han.), hodowli Stanisława Szurika

Drugą edycję Czempionatu w 2018, także jako 2-latek, wygrał obecnie 5-letni ogier Diamuno Star. On także od 9 lutego 2021 startuje w Hiszpani, w Olivie, na zawodach Mediterranean Equestrian Tour – Spring MET 2021, pod zawodniczką z Niemiec, Ulrike Bruns, trenowaną przez George’a Bruns, który jest tatą zawodniczki i współwłaścicielem ogiera wraz z jego hodowcą, Małgorzatą Józwik.
Diamuno Star podczas Cavaliady otrzymał bardzo wysokie oceny: 8,4 za typ i pokrój, 9,2 za galop i aż 9,5 za skoki luzem, co dało łączny wynik 36,6.
Diamuno Star jako dwulatek, wiosną 2018 w pięknym stylu wygrał Czempionat w Jarużynie, licznie oraz jakościowo mocno obsadzony, co jest już tradycją tego Czempionatu. Uzyskał oceny 9 za skoki luzem i galop. Zajął pierwsze miejsce wśród czterdziestu siedmiu zaprezentowanych koni, uzyskując tytuł najlepszego skoczka i konia o najlepszym ruchu. Jesienią 2018 podczas Czempionatu w Jarużynie zajął 3 miejsce w grupie 2-letnich ogierów, a później wystąpił na Cavalidzie. Do tych Czempionatów był przygotowywany w Bielicach, przez Katarzynę Szczubiał, która prezentowała Diamuno.
W roku 2020 startował w konkursach dla Młodych Koni pod Angelą Ojczenasz. Podczas Finału MPMK w Strzegomiu para zajęła 4 miejsce wśród koni w polskimi paszportami oraz 12/52 w ogólnej klasyfikacji 4-latków. Po MPMK Diamuno Star rozpoczął pracę pod Ulrike Bruns.
W tym roku wystartował już w Niemczech w Westafalii w konkursie dla 5-latków z oceną stylu konia, w którym startowały konie z Niemiec, Belgii, Francji. Diamuno 2x otrzymał oceny 8,2 , raz zajął trzecie, a raz piąte miejsce w stawce 36 koni.

Od 9 lutego 2021 Diamuno Star startuje w Olivie, na zawodach Mediterranean Equestrian Tour – Spring MET 2021, pod zawodniczką z Niemiec, Ulrike Bruns, trenowaną przez George’a Brunsa. Ta para także może się pochwalić bardzo udanymi startami, raz z jedną zrzutką, dwa razy na czysto do dało jej odpowiednio dziewiąte, szóste i trzecie miejsce. Wyniki tutaj:

Diamuno Star sp
Diamuno Star sp (Talent Charboniere s.f. – Dominique hol. / Numero Uno KWPN), hodowli Małgorzaty Józwik

Ojcem Diamuno Start jest ogier s.f. Talent Charboniere wyhodowany we Francji, w Normandii przez Daniela i Claudine Dairou. Jest półbratem olimpijczyka z Londynu, Or de la Charboneire, który startował pod zawodnikiem z Chile, Rodrigo Carrasco. Talent pochodzi z linii żeńskiej ogiera Baloubet du Rouet, od klaczy Girl IV po Papillon Rouge, jest synem ogiera Diamant de Semilly. Połączenie krwi Diamant de Semilly x Papillon Rouge okazało się bardzo udanym połączeniem w hodowli koni sportowych (Safari d’Auge, Asathir, Toledo de Kerser, Sheriff de la Nutria, Flinstone de Tiji, Newton de Kreisker etc).
Talent Charboniere został uznany w Polsce jako 4-latek po zwycięstwie w MPMK w WKKW pod Krzysztofem Kierzkiem. W roku 2018 został także uznany na całe życie w Związku Westfalskim, dzięki wynikom osiągniętym w 2018 pod Ulrike Bruns w konkursach do 1,45 oraz Six Bars (2 x zwyciężył, do 1,95 ). Obecnie jego właścicielką jest Katarzyna Szczubiał, która zna Talenta od jego początków w Polsce, to ona go zajeżdżała. Ogier jest nadal wykorzystywany hodowlanie, głównie w Niemczech. W tym roku będzie startował na parkurach w Niemczach i Austrii, gdzie starował w ubiegłym roku pod Miriam Bray.

Talent Charboniere s.f.
Talent Charboniere s.f. (Diamant de Semilly s.f. – Girl IV s.f. / Papillon Rouge s.f.), hod. Daniel i Claudine Dairou

Matka ogiera Diamuno Star jest holsztyńska klacz, wyhodowana w Polsce przez Małgorzatę Siergiej, klacz Dominique po Numero Uno od Starline po Contendro I, stamm 1446, Starline jest pełną siostrą Bundeschampiona 5-latków, ogiera Captain Fire, który startował pod Marco Kutcherem do poziomu 1,50. Matka Starline, klacz Magic Lady2 po Calido, to pełna siostra ogiera Charakter oraz półsiostra ogierów Corifeo po Contendro I i Colorido po Casado. Konie ze stammu 1446 wyróżniają się urodą, dzielnością, walecznością na parkurach tj. Corrada, która pod Peterem Charlesem, 3 razy z rzędu wygrała Hickstead Derby 2001-2003.
Diamuno Star to pierwsze źrebie od klaczy Dominque. Rok później urodziła klaczkę, jedyną do tej pory, Dancing Queen Star, po Glasgow van’t Merelsnest, która jest przygotowywana do startów jako 4-latka, przez Rafała Perlikowskiego oraz Mirkę Gdaniec. W 2018 Dominique ponownie dała ogierka, Skyfall Bond Star po Hotspot (ten obiecujący 3-latek jest na sprzedaż, kontakt do hodowcy 512-105-797). W tamtym roku dała także ogierka, Belluno Star, po ogierze Balinsky (Balou du Rouet x Cornet Obolesnky), który należy do właściciela ogiera Balinsky, który jako 3-latek zwyciężył ZT Bielice, obecnie jako 7-latek także startuje na zawodach MET w Olivie.

Dominique hol.
Dominique hol. (Numero Uno KWPN – Starline hol. / Contendro I hol.), hodowli Małgorzaty Siergiej

Życzymy hodowcom i właścicielom prezentującym konie podczas IV edycji Czempionatu, by te pokazały się jak najlepiej, by sprzyjało szczęście i zdrowie oraz byśmy mogli im także w przyszłości kibicować podczas ich startów, już na parkurach, by w pełni rozwijały swój potencjał.

Przewiń do góry