Wyniki IV Czempionatu Źrebiąt w Baborówku

Rekordowa frekwencja i wspaniała, letnia pogoda, towarzyszyła IV Czempionatowi Źrebiąt w Baborówku, organizowanemu przez Związek Hodowców Koni Wielkopolskich i Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko. Przed polsko-niemiecką komisją w składzie: Henryk Soboń i Almuth Blaschke, wystąpiło blisko 100 źrebiąt. Zdecydowaną większość stanowiły źrebięta skokowe, których do Baborówka przyjechało aż 80. Oceniono również jedno źrebię zaawansowane w pełną krew (pochodzące od matki pełnej krwi angielskiej) i dwa kuce.

Tytuł superczempiona przypadł w udziale ogierkowi Unikat OJK (Uriko – Caria / Larron) hod./wł. Katarzyna Bartosiewicz, który był nie tylko najlepszy w gronie ogierków skokowych, ale uzyskał również najwyższą oceną spośród wszystkich ocenionych w Baborówku koni. W pozostałych kategoriach zwyciężały, w gronie źrebiąt ujeżdżeniowych: K-Quantino W (Glamourdale – Karetina W / Samba Hit I) hod./wł. Agnieszka Wilczyńska, w grupie klaczek skokowych: Karla-GL (Chubakko – Kader-GL / Corrado Son) hod./wł. Leszek Garstka, w grupie źrebiąt zaawansowanych w krew: Queen Magnum (Magnum VD Bisschop – Królowa Ecosse xx / Ecosse xx) hod./wł. Henryk Święcicki, a wśród kucy: Big Ben G (Trzy Po Trzy – Brenda / Troszek) hod./wł. Anna Gronet-Przybylska.

Ocenie koni towarzyszyła selekcja źrebiąt do aukcji Baborówko Horse Auction Foals Edition 2021. Przeprowadziła ją komisja w składzie: Aleksandra Lusina-Gołaś, Henryk Święcicki i Aleksander Wechta. Premierę katalogu aukcyjnego zaplanowano na drugą połowę sierpnia 2021. Licytacja odbędzie się w formule online w terminie 2-4 września 2021.

Wyniki IV Czempionatu Źrebiąt, Baborówko 2021

Źrebięta ujeżdżeniowe

 1. K-Quantino W (Glamourdale – Karetina W / Samba Hit I) 17,60 pkt., hod. i wł. Agnieszka Wilczyńska
 2. Livia PGN (Irbis – Lima / Barbur) 17,50 pkt., hod. i wł. SK Pępowo
 3. Botega W (Glamourdale – Brilliants W / Quaterback) 16,90 pkt., hod. i wł. Jacek Wilczyński

Źrebięta skokowe

Klaczki

 1. Karla-GL (Chubakko – Kader-GL / Corrado Son) 18,20 pkt., hod. i wł. Leszek Garstka
 2. Inger K (La Calidad – Inka W / Carlos DZ) 18,00 pkt., hod. i wł. Ireneusz Koźlarek
 3. Chmurka (Kapsones W – Chmurna / Coriano’s Ass) 17,90 pkt., hod. i wł. SK Racot

Ogierki

 1. Unikat OJK (Uriko – Caria / Larron) 18,50 pkt., hod. i wł. Katarzyna Bartosiewicz
 2. Kapello D (Alan – Kometa / Tanos) 18,00 pkt., hod. i wł. Danko Hodowla Roślin sp.z.o.o. Zakład Nas.-Rol. Szelejewo
 3. Extreme Boy IPO (Lacoste de La Cour – Evista Traenhill / Levisto) 17,70 pkt., hod. i wł. Przemysław Olejnik

Źrebięta zaawansowane w krew

 1. Queen Magnum (Magnum VD Bisschop – Królowa Ecosse xx / Ecosse xx) 17,10 pkt., hod. i wł. Henryk Święcicki

Kuce

 1. Big Ben G (Trzy Po Trzy – Brenda / Troszek) 17,60 pkt., hod. i wł. Anna Gronet-Przybylska
 2. Sandor S (Good Luck W – Szarlotta / Wolling’s Dante) – 17,40 pkt., hod. i wł. Anna Stachowiak

Superczempion: Unikat OJK

Komplet wyników: ZawodyKonne.com

Hodowcy zwycięskich źrebiąt zostali uhonorowani nagrodami o łącznej wartości ponad 60.000 złotych, z czego 22.000 stanowiły nagrody finansowe, pochodzące z fundusz premiowego Polskiego Związku Hodowców Koni, przeznaczone dla koni zarejestrowanych w księgach prowadzonych przez PZHK. Stacja ogierów Wechta ufundowała dla zwycięzców poszczególnych grup stanówki dowolnym ogierem z jej oferty. Ponadto pozostali partnerzy Anawet, Pets Diag, Generali Agro i Chrupka ufundowali m.in. zniżki na stanówki, zestawy diagnostyczne, zniżki na ubezpieczenie koni i paszę.

Na koniec krótkie podsumowanie i ocena przedstawionych źrebiąt, dokonane przez Henryka Sobonia, członka komisji sędziowskiej:

Każda impreza hodowlana, tak naprawdę nie kończy się wraz z ostatnim uściskiem dłoni, ostatnią dekoracją i ostatnią zapowiedzią spikera. Prawdziwym zakończeniem jest podsumowanie i sformułowanie wniosków. Po raz pierwszy byłem w Baborówku i po raz pierwszy miałem przyjemność sędziować czempionat źrebiąt na terenie Wielkopolski. Tu należą się słowa uznania dla organizatorów za to, że w doskonały sposób podołali wyzwaniu jakim bez wątpienia było przygotowanie tak dużej imprezy. Korzystając z okazji, chcę pogratulować wszystkim hodowcom za przygotowanie i prezentację swoich źrebiąt. Wygrać może tylko jeden i jest to dla wszystkich zrozumiałe, ale sam fakt uczestnictwa w Czempionacie to sukces, świadczy bowiem o dojrzałości hodowlanej i w pewnym sensie o odwadze hodowcy do porównywania swojego dorobku z innymi. W mojej ocenie wszystkie przedstawione źrebięta zasługiwały na słowa pochwały. Naszym celem jest wyhodowanie konia w typie sportowca. I mam tu na myśli zarówno walory ruchowe jak i typ, rozumiany jako typ nowoczesnego konia wierzchowego. Jakość zaprezentowanych źrebiąt i ich rodowody nasycone gwiazdami sportu świadczą o tym, że hodowcy doskonale zdają już sobie z tego sprawę i z konsekwencją tak ogromnie potrzebną w hodowli koni zmierzają w odpowiednim kierunku. O wysokim poziomie hodowlanym imprezy świadczyć może też mała rozbieżność w ocenie. Oczywiście wygrały wybitne, ale duża ilość ocen na poziomie bardzo dobrym napawa optymizmem na przyszłość. Nie możemy jednak zapomnieć, że ocena źrebiąt to bardzo wstępna ocena na wyboistej drodze do wyhodowania wybitnego konia sportowego i wiele dodatkowych czynników jeszcze nie raz od nowa potasuje karty, na których zapisano imiona źrebiąt z czempionatu w Baborówku.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim hodowcom za trud włożony w przygoto-wanie i prezentację koni. Do zobaczenia za rok.

Więcej informacji o nadchodzącej aukcji www.auctions.baborowko.pl

Scroll to Top