Kwalifikacje w Racocie – to warto zobaczyć!

Tekst: Tomasz Bagniewski

Polski Związek Hodowców Koni po raz pierwszy organizuje kwalifikacje ogierów ras szlachetnych w Stadninie Koni w Racocie – ośrodku z niemal 100-letnimi tradycjami w hodowli koni szlachetnych i bogatym doświadczeniem w organizacji wydarzeń hodowlanych. Za wyborem tego miejsca przemówiły: bardzo dobra lokalizacja w hodowlanym centrum Polski, a jednocześnie Racot jest znakomicie skomunikowany z drogami A1 i S5. Wspaniałe zaplecze – zarówno to techniczne: nowoczesna, świeżo wyremontowana hala z profesjonalnym podłożem, ale także to ludzkie – liczna, doświadczona ekipa gospodarzy, gwarantuje sukces tego wydarzenia. Znakomitym sprawdzianem organizacyjnej sprawności gospodarza był przeprowadzony tam w listopadzie ubiegłego roku Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w Skokach Luzem. Impreza ta zyskała świetne opinie w środowisku polskich hodowców.

Na listach startowych kwalifikacji, które odbędą się w terminie 16-17.03.2022 r., odnajdujemy wyjątkowo liczne w tym roku grono ogierów reprezentujących większość najważniejszych rodów męskich światowej hodowli. Pochodzą one od hodowców krajowych, ale także zagranicznych. Dziewięć z nich to konie o predyspozycjach zaprzęgowych – w tym aż 6 „kolorowo” umaszczonych. 47 rodowody i uzdolnienia predestynują do najpopularniejszej w naszym kraju konkurencji skoków. Dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach hodowla koni do ujeżdżenia ma szansę wzbogacić się o kolejnych 7 nowych reproduktorów. W niestety niezbyt licznej stawce ogierów zaawansowanych w krew dominują ogiery małopolskie (4). W całej stawce mamy dużą grupę koni, które wcześniej wyróżniły się i zostały nagrodzone na wystawach źrebiąt, pokazach młodzieży i konkursach w skokach luzem, co znakomicie świadczy o fachowości i konsekwencji w promocji swoich wychowanków przez polskich hodowców.

Gorąco zapraszamy do, jak zwykle, gościnnej wielkopolskiej stadniny, aby bezpośrednio śledzić rywalizację młodych ogierów, a tych z Państwa którzy nie będą mogli przybyć do Racotu zapraszamy przed ekrany na bezpośrednią relację internetową. Podczas II dnia kwalifikacji i oceny ogierów alternatywnych na trójkącie przewidziana jest transmisja on-line prowadzona przez Świat Koni i ClipMyHorse.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w kwalifikacjach! Jednocześnie zwracamy uwagę, że także wśród ogierów, które nie uzyskają kwalifikacji, większość to konie z wybitnymi walorami użytkowymi, które w przyszłości będą mogły być użytkowane sportowo.

16.03. (środa)

  • 8:00-13:00 – ocena na twardej nawierzchni (przed dużą halą)
  • 13:00-14:00 – przerwa obiadowa
  • 14:00-20:30 – skoki luzem, ocena ruchu luzem na tzw. „ósemce”

17.03. (czwartek)

  • 7:30-14:00 – drugie skoki luzem i ocena ruchu luzem
  • 14:00-15:00 – przerwa obiadowa, uprzątnięcie placu, równanie podłoża, rozstawienie trójkąta do oceny bonitacyjnej
  • 14:45 – ogłoszenie listy ogierów zakwalifikowanych do oceny bonitacyjnej
  • 15:00-15:30 – ocena na twardej nawierzchni i ocena bonitacyjna ogierów po alternatywnych próbach użytkowości
  • 15:30-18:00 – ocena na trójkącie młodych ogierów, ogłoszenie wyników kwalifikacji wraz z komentarzem komisji
Sheridan sp (Trefl sp x Stolzenberg han.)
fot. Katarzyna Wiszowaty
Scroll to Top