Klacz CALLA PZHK (sp) na CHI Genewa 2022

Zawody CHI Genewa 5*

 • Jedne z najbardziej prestiżowych zawodów skokowych i zaprzęgowych w Europie
 • Pierwsza odsłona to 1926 rok
 • Zawodnicy rywalizują na największej krytej hali na świecie (5400 m2)
 • 10 x zawody CHI w Genewie były nagradzane jako najlepsze zawody na świecie
 • Są częścią Rolex Grand Slam w skokach przez przeszkody wraz z: CHIO Aachen, Spruce Meadows „Masters” Calgary oraz Dutch Masters w s’Hertogenbosch
 • W 1996 i 2010 Jeździeckie Mistrzostwa Świata i 10 razy Rolex IJRC Top Finał odbyły się w Genewie
 • 700 wolontariuszy pracuje podczas tych 4 dniowych zawodów
 • 43.000 widzów
 • Nagrody to 2,4 miliona CHF
 • 2.500 ton podłoża
 • 120 zawodników
 • 400 koni
 • 220 dziennikarzy
 • 95 lat organizacji

Nową inicjatywą jest zapraszanie młodych zawodników należących do U25 do startu w tych zawodach w celu promocji młodych talentów. W ten sposób wystartowała w tym roku w Genewie CALLA PZHK (sp) 2014 (Quateron old. – Cykada sp / Vittorio sp), hodowli Tomasza Wiczanowskiego. Strona męska jej rodowodu zawiera to co Francja ma najlepszego, czyli ogiera Alme poprzez: Galoubet A – Qredo de Paulstra – Quattro B – Quando-Quando – Quaterman I – Quaterback – Quateron. Strona żeńska wywodzi się od klaczy Cytata xx urodzonej w 1968 roku, której córki stacjonują w SK Nowielice.

fot. Alice Bonnemains

Oddając głos hodowcy:

CALLA stacjonuje w Szwajcarii w ośrodku należącym do Piusa Schwizera i jego żony, właścicielem klaczy jest francuska rodzina Aboudaram, jeźdźcem francuski zawodnik Alexis Goulet, stale współpracujący z Piusem Schwizerem. Alexis dosiada kl. Calla od 2020, a w zawodach rangi CSI startuje od początku 2021. W pierwszym roku starów para ta ukończyła 23 konkursy dla młodych koni, bez punktów karnych, a w 2022 – 19 konkursów w zawodach międzynarodowych. Zostali zaproszeni do startu w rundzie U25 rozgrywanej podczas pięciogwiazdkowych CHI Geneve w grudniu 2022 r. Pierwszy konkurs zwykły o wysokości przeszkód 140 cm ukończyli z 4 punktami karnymi, drugi o wysokości 145 cm dał 3. miejsce (bez punktów karnych), a sobotni konkurs GP (145 cm) zakończył się zwycięstwem pary Calla PZHK (sp) – Alexis Goulet.

Calla urodziła się 15 maja 2014 roku w zlokalizowane w Darzlubiu koło Pucka Stajni Na Marynku, której wraz z rodziną jestem właścicielem. Jako źrebię została przedstawiona na Czempionacie Źrebiąt w Bolesławowie, gdzie wygrała klasę klaczek. Jej matka – klacz Cykada, która zapoczątkowała hodowlę, z której wywodzą się takie konie jak Cassinia (kwalifikacja do finałów MPMK, zostawiła pięć czempionów i wiceczempionów czempionatów źrebiąt, licencjonowany ogier skokowy Calamus Draco), klacz Carya (finalistka MPMK-A 5l.) i wspomniana Calla.

Klacz opuściła moja stajnie jako trzylatka. Przygotowanie klaczy do startów w skokach wykonała stajnia Black Horse Team w Gdańsku Owczarni po okiem Aleksandry Furgo, pierwsze konkursy na Hipodromie – Nina Kortas, następnie właścicielką została Elwira Jakubowska, a zawodnikiem Iwona Sitowska – start na SCMK w Olszy. Kolejny właściciel to Szwajcarka Faye Schoch, a zawodnik Marc Bettinger. Duża rolę w karierze kl. Calla i jej zawodnika odgrywa Pius Schwizer. Śledzę występy tej pary nie tylko na podstawie wyników, ale także w relacjach video. Widać niezwykle konsekwentny program treningowy i startowy przy pełnym zaufaniu właściciela i zawodnika. Przez niespełna dwa lata para zdobywała niezbędne doświadczenie, nigdy nie jadąc po lokatę na podium, a zawsze w celu wypracowania optymalnej trasy, tempa i porozumienia konia z zawodnikiem i ukończenia bez zrzutek. Dopiero w ostatnim kwartale 2022 r rozpoczęli starty w konkursach CSI.

Tomaszow Wiczanowski

O zawodach CHI Genewa i klaczy Calla PZHK (sp) napisał także znany portal jeździecki www.tylkoskoki.pl (podlinkowany jest także przejazd pary Calla / Alexis Goulet).

Na takich zawodach nie ma przypadkowych zawodników ani koni. Dlatego trzymam kciuki za kolejnego dobrego konia z paszportem PZHK i gratuluję hodowcy.

Anna Cuber

Scroll to Top