Konie polskich ras w pokazach PZHK

Tradycją jest, że podczas Cavaliady w Poznaniu, Polski Związek Hodowców Koni na gościnnych arenach Międzynarodowych Targów Poznańskich prezentuje w pokazach konie polskich ras.

Na terenie Wielkopolski od dawna hodowano konie o szlachetnej i urodziwej głowie, długiej szyi, i mocnym grzbiecie. Konie wielkopolskie, bo o nich mowa, mają harmonijny, elegancki ruch oraz potęgę, elastyczność i dobrą technikę skoku. Odznaczają się żywym, ale zrównoważonym temperamentem i łagodnym charakterem. Są idealnymi partnerami, także do zadań specjalnych – będziemy mogli się o tym przekonać oglądając pokaz Straży Miejskiej z Wrocławia!

Jedyną państwową stadniną koni zimnokrwistych w Polsce jest Stadnina Koni Nowe Jankowice. I to właśnie ogiery wyhodowane w tej stadninie, a własności Stada Ogierów „Kętrzyn” będą brały udział w pokazie kadryla. Podczas widowiska zobaczą Państwo potężne ogiery zimnokrwiste zaprzęgnięte w zabytkowe sulki, którymi powozić będą kilkunastoletnie dziewczyny.

Konie ze Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, największej w Europie stadniny zajmującej się hodowlą zachowawczą koni tej rasy udowodnią zgromadzonej publiczności, że w małym ciele może mieszkać wielki duch. Będziemy mogli podziwiać hart ducha i dzielność hucułów oraz ich jeźdźców, podczas pokonywania przeszkód stanowiących elementy ścieżki huculskiej.

Nie zabraknie także Grupy Akrobatycznej Andrzeja Woźniaka ze Stada Ogierów z Sierakowa, które od kilku lat promuje koniki polskie na terenie Polski, jak i Europy. Ich pokazy przedstawiają plusy zarówno, w użytkowaniu wierzchowym, jak i zaprzęgowym, co wpływa na wzrost zainteresowania naszą rasą rodzimą mającą walory przydatne, zarówno w hodowli oraz w użytkowaniu tych koni. Występ akrobatyczny na konikach polskich, który Państwo będą mogli obejrzeć, pokazuje spokój oraz zrównoważenie tych koni, a także zachęca najmłodszych do jeździectwa.

Na koniec zaprezentuje się woltyżerka grupy ARTe z Klubu Jeździeckiego „Ojcowizna”. Sama dyscyplina łączy w sobie jazdę konną, jak i elementy gimnastyki oraz tańca nowoczesnego, a w Polsce cieszy się coraz większą popularnością.

Pokazy Polskiego Związku Hodowców Koni od lat wzbudzają duże zainteresowanie publiczności. Mamy nadzieję, że również w tym roku odwiedzający Cavaliadę, będą usatysfakcjonowani tym, co zobaczą w wykonaniu koni polskich ras.

Scroll to Top