Święto ujeżdżeniowe czyli MPMK 2023

W ostatni weekend odbyły się dwa ostatnie Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Jedne to rywalizacja rajdowa, zdominowana przez konie czystej krwi arabskiej w pięknie położonym ośrodku Blue Arabians w Przymiłowicach (relacja z zawodów niebawem) oraz ujeżdżeniowa w znanym miejscu, czyli Radzionkowie.

Ujeżdżenie to Radzionków

Te MPMK wielu z nas pozostaną na długo w pamięci. Dlaczego? Tak wiele się działo: i zmagania młodych koni, i klinika, i aukcja. ALE SIĘ UDAŁO!

MPMK

W tegorocznych MPMK dubletem wygrały konie rodziny Mazurków, która od lat związana jest z hodowlą koni oraz ich użytkowaniem. Najpierw były słynne taranty sprawdzane w dyscyplinie powożenia (Paweł Mazurek taką parą startował na MŚ organizowanych na poznańskiej Woli w 1995 roku), a teraz konie ujeżdżeniowe. W tych dyscyplinach niezbędny jest nie tylko wyjątkowy ruch koni w trzech podstawowych chodach, ale także „spokojna głowa” oraz tzw. chęć do pracy.

W grupie koni 4-letnich z polskimi paszportami wygrała ramiasta, o zamaszystych chodach Si Donna Deluxe sp, ur. 2020 (Don Deluxe old. – Sekrecja sp / Insider old.) hodowli i własności Karoliny Mazurek, która była także jej jeźdźcem. Para ta osiągnęła następujące noty: konkurs półfinałowy 7,8 oraz finał – 8,12.

W kategorii koni 5-letnich najlepsza okazała się Fibrina sp, 2018 (Belive in Me sp – Falena sp / Le Duc sp), hodowli Pawła Mazurka, własności Karoliny Mazurek, dosiadana także przez Karolinę. Wyniki tej pary były powtarzalne przez wszystkie konkursy i są następujące: 8,18; 8,08 i 8,04. Warto zwrócić uwagę, że Paweł Mazurek uznaje ogiery swojej hodowli, które nie tylko startują w zawodach, ale są także wykorzystywane w hodowli, czyli sprawdzane na potomstwie. Nie jest to „produkcja” F1, tylko hodowla na linie / rody. Jednocześnie konie wyhodowane w tej rodzinie – Karolina także jest hodowcą, mogą być rzetelnie sprawdzane użytkowo. Najlepsze osobniki są trenowane przez Karolinę, która od podszewki wie, co dany koń sobą przedstawia, trenując go i obserwując jego postępy w procesie szkolenia. Dzięki czemu hodowca szybko otrzymuje odpowiedz co w danym potomku jest dobre, a co należy poprawić dobierając do klaczy odpowiedniego ogiera. Trzeba dodać, że w kategorii koni 5-letnich srebrny medal otrzymał także koń hodowli Pawła Mazurka, własności Pauliny Burchard-Kowalskiej o nazwie Foscolo sp (Florestano westf. – Falanbergia sp/ Insider old.), dosiadany przez Olgę Safranovą (noty – 7,4; 7,36 i 7,44).

W kategorii koni 4-letnich „łeb w łeb” rywalizowały dwa konie sp: Hope, 2019 (Florastano westf. – Haike oet Daol’n KWPN / Aron HBC KWPN), hodowli Agnieszki Szymanek, własności Krzysztofa Szmidta oraz Daisy VIL, 2019 (For Emotion old. – Donwelta S sp / Weltstein han.), hodowli i własności Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Koni – Stefana Wilusia. Wynik finału, minimalnie lepszy, spowodował, że Hope zajął „srebrną” pozycję. Donwelta S, matka Daisy VIL, została wyhodowana przez Stanisława Szurika, hodowcę najlepszego konia skoczka sp ostatnich lat – ogiera Nevados S (po Calvados Z). Jest to klacz, która przekazywała nie tylko jakość chodów podstawowych, ale także talent skokowy, ponieważ pokryta właśnie og. Nevados S zostawiła skoczną, ale i wrażliwą kl. Donna Neva S.

W kategorii koni 4-letnich z zagranicznymi paszportami bezkonkurencyjny okazał się hanowerski Ebano, 2019 (Escamillo reń. – Farida han. / Fiorano han.), własności MM Brothers, a dosiadany przez Mateusza Cichonia. Para ta równo jeździła przez wszystkie dni uzyskując porównywalne wyniki: 8,68 oraz 8,66. A na aukcji koni z paszportami PZHK organizowanej podczas MPMK najwyższą cenę uzyskał ogierek Nimphybano sp – syn Ebano. Nota bene nazwa źrebięcia wyśmienita, od razu wiadomo kto jest jego ojcem. Drugie miejsce zajął Face Time old. (Foundation han. – Gesina old./ Sir Donnerhall old.), także własności MM Brothers oraz także dosiadany przez Mateusza Cichonia. Face Time to ogier, który pochodzi od jednej z najlepszych matek ze stadniny w Lewitz. Gesina dała 7 ogierów uznanych w tym For Romance I, II, III oraz Don Romance. Oba ogiery, Ebano i Face Time, są uznane w PZHK i warto czekać, jak sprawdzi ich potomstwo w sporcie. Ebano to ogier pełen siły i wigoru, którego może nudzić praca stricte ujeżdżeniowa.

W grupie koni 5-letnich z zagranicznymi paszportami wygrał hanowerski Quando Dancier G, 2018 (Quando Unico han. – Dalimar han. / Dancier han.) hodowli i własności Pawła Gąsińskiego, który od lat hoduje konie ujeżdżeniowe. Obecnie w jego stajni stacjonuje 8 klaczy, które dały w tym roku 6 źrebiąt. MPMK dają możliwość wczesnego pokazania dorobku hodowlanego i jak większość koni tego hodowcy, już w roku następnym mogą wystartować pod innym zawodnikiem niż Kamil Puliński.

Konie 6-letnie to już grupa zaawansowana pod względem treningowym, tutaj nie liczy się tylko jakość chodów podstawowych, ale także precyzja wykonania elementów programu. Najlepsza okazała się Katarzyna Łukasik na hanowerskim Nabucco PP, 2017 (Negro KWPN – Brendy O KWPN / Jazz KWPN), która uzyskała wyniki: 8,1; 7,74 i 8,16. Katarzyna Łukasik to profesjonalna zawodniczka, która precyzyjnie przeprowadziła Nabucco PP przez całe MPMK. W grupie koni polskiej hodowli najlepsza okazała się Gaszma-LA sp, 2017 (Gold Quaterback wlkp – Germania sp / Samba Hit brdbg.), hodowli SK Dębno, własności Szymon Cierpicki, dosiadana przez Monikę Cierpicką. Wyniki tej pary to: 7,1; 6,86 i 7,0.

Ogólnie w ujeżdżeniowych MPMK startowało 48 koni, z których 16 stanowiły konie z polskimi paszportami, a 32 z zagranicznymi. Taka dysproporcja nie powinna dziwić, ponieważ hodowla koni ujeżdżeniowych w naszym kraju była na uboczu, a dużo popularniejszą dyscypliną zawsze były skoki przez przeszkody i hodowla takich koni przeważała. Hodowla koni ujeżdżeniowych na świecie zrobiła tak ogromny skok jakościowy, że aby wyhodować dobrze zapowiadającego się młodego konia nie tylko o dobrych chodach podstawowych, ale i dobrej głowie, potrzeba bardzo dobrych, sprawdzonych matek, nie tylko pod względem rodowodu, ale także użytkowości.

Aukcja źrebiąt z paszportami PZHK

Nowym, ważnym i udanym elementem tegorocznych MPMK była aukcja źrebiąt o rodowodach ujeżdżeniowych z paszportami PZHK. Do sprzedaży zaoferowano 5 wyselekcjonowanych źrebiąt z których sprzedano 4, a najwyższa cenę – 15.500 euro osiągnął ogierek Nimhybano sp, 2023 (Ebano – m. po Franklin). Średnia cena wyniosła 11.000 euro i są to bardzo dobre wyniki finansowe debiutanckiej aukcji.

Klinika z Evą Möller / Kurs sędziowski FEI młodych koni

Wisienką na torcie tegorocznych MPMK były 3 treningi z Evą Möller. Jest to legenda Bundeschampionatów oraz Mistrzostw Świata Młodych Koni. Multimedalistka najważniejszych imprez ujeżdżeniowych dla młodych koni. Przez lata pracowała dla rodziny Kassemannów (Hagen), a od 2017 dla Andreasa Helgstranda. W tym roku zdecydowała o zakończeniu sportowej kariery i poświęceniu się treningowi młodych koni. Swoim uczniom – Maxi Kirze von Platen oraz Leonie Richter przekazała swoje najlepsze konie, dzięki którym mogą zaprezentować swój talent, a Eva stać się uznanym trenerem młodych koni. Zresztą kto jak nie ona wie najwięcej o ich szkoleniu?

W Radzionkowie przeprowadziła trzy treningi dla trzech różnych wiekowo koni – 4-, 5- i 7-latków. Były to szkolenia uwzględniające zarówno wiek, jak i zaawansowanie w trening danego konia.

Podczas treningów zwracała się z pytaniami do uczestników kursu sędziowania młodych koni organizowanych przez FEI podczas naszych MPMK. Interakcja między zawodnikami a sędziami jest ważnym aspektem oceny koni ujeżdżeniowych, w tak subiektywnej dyscyplinie jaka jest dressage. Warto dodać, że w kursie uczestniczyło 30 sędziów z 18 krajów, nawet z tak odleglej destynacji jak Japonia.

Do zobaczenia w roku następnym!

Anna Cuber

Zdjęcia: Wiktoria Rożnowska-Urbańczyk.

Scroll to Top