Wyniki kwalifikacji i polowej próby wierzchowej ogierów ras szlachetnych

Szanowni Państwo, przedstawiamy wyniki kwalifikacji ogierów ras szlachetnych do hodowli i treningu polowego oraz wyniki polowej próby wierzchowej. Po kilku latach powróciliśmy do organizacji tak ważnego święta koni ras szlachetnych w jednym miejscu i terminie. Impreza trwała aż 3 dni, a gościł nas Ośrodek Jeździecki Becker Sport (Kaleń-Towarzystwo).

19 marca odbył się pierwszy dzień kwalifikacji, podczas którego przeprowadzono ogólne badanie weterynaryjne, mierzenie wszystkich koni, a następnie oceniono je na twardej nawierzchni. W drugiej połowie dnia konie zaprezentowały się w ruchu luzem (grupa A, B, C, D) i skokach luzem (grupa B i C). W środę odbyła się ponowna ocena na hali i ocena bonitacyjna po których nastąpiła dekoracja zakwalifikowanych ogierów. Przypominamy, że ocena bonitacyjna jest przeprowadzana tylko i wyłącznie dla koni rasy małopolskiej, wielkopolskiej spełniających wymagania Programu Ochrony Zasobów Genetycznych (POZG) oraz ogierów pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.

Ogiery, aby mogły uzyskać wpis do księgi stadnej muszą spełnić wiele wymagań, w tym minimum punktowe za oceniane cechy podczas ruchu luzem, oceny liniowej, czy też bonitacji. Przypominamy, że wszystkie konie, które spełniły ww. wymagania, aby uzyskać wpis do księgi stadnej, muszą mieć potwierdzone pochodzenie po wskazanej parze rodzicielskiej, wykonane badanie w kierunku OCD oraz porażenia krtani, a także przesłać do biura PZHK zdjęcia osteochondrozy (12 zdjęć, nie jest to TUV).

Kolejnym etapem wydarzenia była polowa próba wierzchowa. Do oceny w środę przystąpiły tylko konie z grupy B i C. Wzięły w niej udział również ogiery, które posiadają licencję czasową (te konie nie były już oceniane na twardej nawierzchni i nie miały przeprowadzanej oceny bonitacyjnej – dotyczy koni rasy małopolskiej). W tym roku konie rasy małopolskiej musiały się zaprezentować w tzw. galopie terenowym na placu zewnętrznym. Następnie dokonano oceny koni skokowych i ponownej oceny koni rasy małopolskiej i 2 koni z grupy C na hali. W czwartek odbył się test obcego jeźdźca. Konie z grupy C oceniała Daria Kobiernik, a konie skokowe oceniał Piotr Sawicki.

Serdecznie gratulujemy wszystkim hodowcom, właścicielom, jeźdźcom, a właścicielce ośrodka Becker-Sport oraz osobom, które zaangażowały się w organizację tego wydarzenia dziękujemy za możliwość przeprowadzenia tej imprezy. Więcej informacji znajdziecie Państwo w kolejnym numerze kwartalnika Hodowca i Jeździec. Relacja fotograficzna już wkrótce.

Scroll to Top