Dni Polskich Koni Sportowych

Dni Polskich Koni Sportowych 2024
Czempionat użytkowy – ujeżdżeniowo / skokowy – stajnia JARUŻYN 27.04.2024, godz. 8:00

Już w najbliższa sobotę (27.04.) odbędzie się czempionat użytkowy koni skokowych i ujeżdżeniowych w Jarużynie. Jest to pierwsza impreza w ramach DNI POLSKICH KONI SPORTOWYCH . Rywalizować będą młode 2- i 3-letnie prospekty ujeżdżeniowe oraz skokowe. Wszystkie konie posiadają paszport PZHK i są wpisane do ksiąg polskiego konia sportowego oraz wielkopolskiej.

Już w tej chwili zgłoszonych jest ponad 60 koni o światowych rodowodach, po takich ojcach jak ujeżdżeniowe: Jovian KWPN ur. 2014 (Apache KWPN pref – Zinith KWPN prest / Tango KWPN), Goldberg KWPN ur. 2011 (Amazing Star KWPN – Whoopy Goldberg KWPN elite pref prest IBOP (dr) / San Remo KWPN) czy obiecujący Vivaldos han. ur. 2016 (Vivaldi KWPN – st.pr.st. Doris Day han. / Desperados han.), który dochował się dwóch uznanych synów w Niemczech oraz 10 klaczy hodowlanych, w tym dwie st.pr.st.

Ze skokowych reproduktorów na czoło wysuwa się Nevados S sp ur. 2008 (Calvados Z – Nestia sp / Romualdo KWPN), który dzięki wynikom sportowym dla ekipy belgijskiej stał się sławny nie tylko na naszym kontynencie, a księga sp (polski koń sportowy) bardziej rozpoznawalna w Europie. Na liście startowej poniżej widnieją także dwie klacze po bardzo ciekawym, nie tylko rodowodowo, ale także użytkowo siwym Kiliman Sitte sBs ur. 2016 (Comme il Faut – Honolulu Sitte / Button Sitte (E.T.), który startował na poziomie 145 cm pod niemiecką zawodniczką Anną-Marią Kuhlmann, a od sezonu 2024 dosiada go Grzegorz Psiuk.

W tym Czempionacie młode konie będą oceniane w zależności od dyscypliny. Konie ujeżdżeniowe otrzymają noty nie tylko za trzy chody podstawowe, ale także pokrój i typ, skokowe zaś będą miały podwójnie liczone skoki luzem, a z chodów do ogólnej oceny „wchodzi” nie tylko galop, ale i pokrój/typ. Każdy kto organizuje próbę użytkową i funduje nagrody, ustala regulamin dla niego odpowiedni oraz zgodny z programem hodowlanym. Typ i pokrój to elementy ważne nie tylko dla koni ujeżdżeniowych. Kariera koni skokowych będzie krótka, gdy będą miały np. źle zbudowane stawy skokowe. A celem jest koń sportowy, który w wieku 18 czy 19 lat wciąż regularnie startuje, a nie jest to możliwe, gdy jest źle zbudowany czy nie ma odpowiednich kopyt – zgodnie z angielskim – no hoof no horse.

Transmisja online:

Ci którzy nie będą mogli przybyć do Jarużyna obejrzą przebieg Czempionatu online.

DNI POLSKICH KONI SPORTOWYCH 🐎 KUJAWSKO-POMORSKI CZEMPIONAT UŻYTKOWY - JARUŻYN 2024 #konie #live

Poniżej regulamin Czempionatu

Lista koni:

Do zobaczenia w Jarużynie już w najbliższą sobotę! :)

Anna Cuber

Scroll to Top