HISTORYCZNE dla Polaków CSIO3* Drammen

Na długo zapamiętamy tegoroczne zawody CSIO3* w norweskim Drammen, odbywające się, w dniach 6-9 czerwca a rozgrywane w ramach Longines EEF Series.

W tym roku już po raz czwarty odbyły się te zawody w ramach EEF Series czyli serii organizowanej przez, i pod patronatem Europejskiej Federacji Jeździeckiej (EEF). W ramach zawodów CSIO3* i CSIO4* w całej Europie rozgrywane są konkursy Pucharu Narodów EEF, ich zasady są identyczne, jak w przypadku PN na zawodach CSIO5*. Puchar Narodów EEF to także konkurs dwunawrotowy, zdarza się, że z rozgrywką. W PN musi wystartować minimum 3 zawodników w zespole, wtedy każdy z wyników jest liczony, jednak najlepiej, aby wzięło udział 4 (jest to maksymalna liczba jeźdźców danego zespołu), wtedy najsłabszy wynik jest odrzucany. Za każde miejsce danego zespołu, w ostatecznej kwalifikacji Pucharu, przyznawane są punkty. Wysokość przeszkód to min. 155 cm.

Cel tych zawodów – wyłonienie kolejnych talentów do startu w najtrudniejszych konkursach skokowych, a więc rozwój jeździecki zarówno koni, jak i zawodników.

W tegorocznym Drammen szef polskiej ekipy – Jan Vinckier wystawił pary, z których większość będzie stanowiła zaplecze naszej kadry A.

Nasi zawodnicy wystartowali w silnie obsadzanym tegorocznym PN w CSIO3* Drammen i wygrali!

Okazali się najlepsi wśród 12 ekip. A Marek Wacławik i polski koń sportowy – Kathmandau, którego dosiadał, mieli nie tylko oba czyste nawroty, ale także rozgrywkę ukończyli z zerowym bagażem punktów. Jego rywalem w rozgrywce była zawodniczka norweska Oda Charlotte Lyngvaer.

Nasza ekipa wystartowała w poniższym składzie w tegorocznym PN Drammen i ukończyła z rewelacyjnym wynikiem 4 pkt. karnych. Ten wynik gwarantuje naszemu zespołowi możliwość startu w półfinałowych zawodach EEF Series w Deauville w dniach: 19-23.06., a najlepsze drużyny spotkają się w finale… w Polsce podczas wrześniowych zawodów rozgrywanych na torze służewieckim pod nazwą: Warsaw Jumping CSIO4*/ Longines EEF Series Final.

W Drammenn CSIO3* 2024 wystartowaliśmy w składzie:

  1. Marek Wacławik / KATHMANDAU sp ur. 2012 (Zinedine KWPN – Kleopatra sp / Samurai M KWPN) hod. Agnieszka Sztandar-Sztanderska, wł. Oliwia Grabowska, Anetta Orlicka i Marek Wacławik. Wynik 0/0/R.0 pk. Trzeba dodać, że Marek Wacławik dosiadał ojca Kathmandau czyli ogiera Zinedine, który sprzedany do Ludgera Beerbauma zrobił międzynarodowa karierę skokową a także jest ważnym reproduktorem w jego stacji ogierów.
  2. Przemysław Konopacki / PURE PASION FROM SECOND LIFE Z ur. 2014 (Picasso Z – Cheer-Charcamm Z / Calato I holszt.), wyniki 0/25 pkt. (wynik nie liczony dla zespołu)
  3. Mściwoj Kiecoń / CICERO old. (OS) ur. 2015 (Cordess KWPN – Caprice han. / Capitol II holszt.), hod. Niemcy, wł. Rinaldo Kiecoń. Wynik 0/4 pkt.
  4. Michał Tyszko / COLINERO old. ur. (Cola hol. – Elvita han. / Escudo II han.), hod. Witold Pietrzyk, wł. Marzena Falarz. Wynik 0/0 pkt. Colinero old. to ogier, który w 2015 uzyskał dożywotnią licencję PZHK.

W Drammen Polacy byli niepobici, ponieważ w konkursie GP najlepszym okazał się Michał Tyszko na oldenburskim ogierze Colinero.

Gratulujemy.

Anna Cuber

Scroll to Top