Polskie ardeny we Francji

W dniu 17 czerwca w małej miejscowości Donchery we Francji został rozegrany Międzynarodowy Czempionat Koni Ardeńskich. Po raz pierwszy udział w nim wzięły również polskie konie, które na wystawę dotarły po 22 godzinnej jeździe koniowozem. Sobota 16 czerwca była okazją do odwiedzenia paru dużych hodowli w okolicy Donchery i Sedan. Mimo wiatru i deszczu hodowcy zaopatrzeni w kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe z wielkim zainteresowaniem oglądali hodowle francuskie.

Po dniu odpoczynku w niedzielę polskie konie stanęły w szranki z najlepszymi ardenami francuskimi, luxemburskimi oraz belgijskimi. Hodowcy z woj. pomorskiego: Roman Szultka, Andrzej Derlecki, Witold Świętek Brzeziński oraz Robert Grunwald przywieźli swoje najlepsze konie, w sumie 6 ogierów i 1 klacz. Najwyższą lokatę wśród ogierów uzyskał SULIWAN – IV miejsce wśród ogierów 3 letnich, natomiast jedyna polska przedstawicielka płci pięknej 3 letnia JUGALA sprawiła miłą niespodziankę wygrywając swoją klasę.

Francuskie władze związkowe przyjęły polską delegację niezwykle ciepło, pomagając i wyjaśniając wszelkie wątpliwości dotyczące wzorca rasowego oraz hodowli koni ardeńskich. Podczas dekoracji Jugali został odtworzony hymn polski. Na koniec podziękowali polskim hodowcom za przyjazd i zaangażowanie w wystawę oraz obiecali dalszą współpracę z księgą stadną ardena polskiego.

Zapraszamy na szerszą relację z wyjazdu do najbliższego wydania „Hodowcy i Jeźdźca”.

Fot. Marzena Woźbińska

Scroll to Top