XII Zjazd Akademii Hodowcy i Jeźdźca

Cavaliada to nie tylko sportowe emocje. To także świetna okazja dla jeźdźców, właścicieli i hodowców koni, do zdobycia wiedzy między innymi z zakresu pielęgnacji koni, weterynarii, psychologii koni, zasad treningu koni sportowych czy treningu mentalnego.

Tradycyjnie Cavaliadzie towarzyszyć będzie zjazd Akademii Hodowcy i Jeźdźca (dawnego „Uniwersytetu Jeździeckiego”) – programu edukacyjnego organizowanego przez Fundację Horse Sport i Polski Związek Hodowców Koni.

Akademia Hodowcy i Jeźdźca to wykłady i szkolenia z różnych dziedzin jeździeckich i około-jeździeckich, prowadzone przez doświadczonych praktyków i uznanych wykładowców. W zjeździe każdy może wziąć udział, bez względu na wiek czy doświadczenie.

Udział jest bezpłatny. Nie trzeba się również wcześniej zapisywać. Wystarczy tylko przyjść.

Cały program do pobrania.

Program XII Zjazdu Akademii Hodowcy i Jeźdźca

Piątek (05.12.2014)

 • 16:00 – 17:00 – Tasiemczyca koni – narastający problem zdrowotny w hodowli stadnej
 • 17:00 – 18:00 – Kliker – szkolenie pozytywne koni w teorii i praktyce
 • 18:00 – 19:00 – Idea hipodromu narodowego

Sobota (06.12.2014)

 • 10:00 – 11:00 – Prawidłowe dopasowanie siodła
 • 11:00 – 12:00 – Masaż receptą na zdrowie
 • 12:00 – 13:00 – Fotobiomodulacja – niezwykły sposób w leczeniu koni na przykładzie nano-plastrów
 • 13:00 – 14:00 – Termografia w fizjoterapii koni
 • 14:00 – 15:00 – Dosiad doskonały, czyli podstawy biomechaniki ruchu jeźdźca i konia
 • 15:00 – 16:00 – Embrionotransfer jako nowoczesny sposób na prowadzenie biotechnologii rozrodu koni
 • 16:00 – 17:00 – Resocjalizacja zepsutych folblutów na wrocławskim torze wyścigów konnych

Niedziela (07.12.2014)

 • 10:00 – 11:00 – Miednica jeźdźca jako centrum porozumienia i łączności z koniem
 • 11:00 – 12:00 – Zasady żywienia koni sportowych i kierunkowe modyfikacje diety
 • 12:00 – 13:00 – Współczesne metody rozrodu u koni
 • 13:00 – 14:00 – Naturalne metody szkolenia koni w oparciu o relacje

ahij_logo

Fotobiomodulacja – niezwykły sposób w leczeniu koni na przykładzie nano-plastrów

Sandra Kałużna, Szymon Sikora

Organizmy ludzi i zwierząt potrafią odbierać poza chemiczne bodźce ze środowiska. Wykorzystując tą niesamowitą właściwość możemy uzyskać w sposób nieinwazyjny zaskakujące efekty, również lecznicze. Te i inne, naturalne właściwości organizmu konia zostały wykorzystane w nowej technologii nano-plastrów. Wpłynąć na zachowanie konia w ciągu 5 minut? Zredukować stan zapalny grzbietu w 10 minut? Zwiększyć siłę, przyspieszyć regenerację. Czy to możliwe?

Co to jest dosiad doskonały, czyli podstawy biomechaniki ruchu jeźdźca i konia

Dariusz Domagała

Podczas wykładu zdobędziesz wiedzę na temat anatomii jeźdźca, niezbędną do późniejszego osiągnięcia doskonałego, harmonijnego dosiadu. Usłyszysz wiele informacji na temat anatomii, biomechaniki, zrozumiesz czym i jak należy pracować siedząc w siodle aby nie przeszkadzać koniowi w najlepszym wykorzystaniu jego potencjału. Wykład polecamy zarówno osobom, które jeżdżą sportowo, jak również rekreacyjnie.

Zasady żywienia koni sportowych i kierunkowe modyfikacje diety

Paulina Szybieniecka-Szybińska, Opti Feed

Od kilka lat na polskim rynku zaobserwować można „wysyp” różnego rodzaju pasz i suplementów diety. Producenci kuszą kolorowymi opakowaniami i zapewniają o wyjątkowości swoich produktów. Co zatem wybrać? Co będzie najlepsze dla naszego konia? Aby móc dokonać świadomego wyboru, musimy być świadomi podstawowych zasad żywienia koni i wiedzieć, czego potrzeba naszemu wierzchowcowi. Ten wykład to propozycja dla wszystkich, którzy dbają o dobrą kondycje i zdrowie swoich koni.

Praktyczne zastosowanie najnowszych technik biotechnologii rozrodu koni

dr nauk. wet. Sylwester Zając – specjalista rozrodu zwierząt oraz Maria Antoniewicz-Połeć inż. zootechniki spec hodowla koni i jeździectwo

W  1973r niemal jednocześnie w Anglii i Japonii przeprowadzono pierwsze udane próby transplantacji zarodków końskich. Nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, że ta innowacyjna metoda biotechnologii rozrodu, zrewolucjonizuje hodowle koni na świecie. Przez kolejne lata zabieg pozyskiwania i przenoszenia zapłodnionego zarodka od jednej klaczy (dawczyni) do drugiej ( biorczyni) były modyfikowane. Z uwagi na to że  jest to proces nieszkodliwa dla klaczy, wiele związków hodowlanych przyjęło tę technikę prowadzenia rozrodu koni jako alternatywę dla metod tradycyjnych. Uważa się ponadto, że wprowadzenie embriotransferu u koni przyniosło ogromne korzyści dla samej hodowli, pozwoliło bowiem na wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych linii matek i uzyskanie od nich bardzo cennych źrebiąt.

Masaż receptą na zdrowie

Paulina Puchała

Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, wymagamy od naszych koni coraz więcej. Chcemy by biegały szybciej, skakały wyżej i wykonywał nienaturalne dla nich ewolucje. Zapominamy jednak, że konie, podobnie jak my – jeźdźcy, to także sportowcy, którzy potrzebują dodatkowych zabiegów pielęgnacyjno – rehabilitacyjnych, aby pozostać w dobrej formie przez wszystkie lata użytkowania. Masaż jest doskonałą formą uzupełnienia treningu.

Termografia w fizjoterapii koni

Dr inż. Maria Soroko

Wykład obejmuje temat praktycznego zastosowania termografii w rehabilitacji koni, treningu i medycynie weterynaryjnej. Obecnie termografia jest jedną z najnowocześniejszych i uznanych metod diagnostycznych na świecie polecaną przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Ze względu na nieinwazyjność, a tym samym całkowite bezpieczeństwo przebiegu badania, jej popularność stale wzrasta. Intensywne użytkowanie sportowe koni przyczynia się do częstych kontuzji aparatu ruchu. Skutkuje to zmianami ukrwienia i tym samym temperatury powierzchni ciała. Stosowanie diagnozy termograficznej, wynika z potrzeby badania zmian zachodzących w organizmie z powodu występowania kontuzji oraz schorzeń czy obciążeń aparatu ruchu

Prawidłowe dopasowanie siodła

Dr inż. Maria Soroko

Głównym celem wykładu jest przedstawienie oceny dopasowania siodeł uwzględniając aspekty budowy konia a także i siodła. Temat wykładu obejmie praktyczne  sposoby oceny dopasowania siodła a także aktualne badania światowe z zakresu  pasowanie siodeł do  koni sportowych. Szczególną uwagę zwrócimy na konsekwencje źle dopasowanych siodeł.

Miednica jeźdźca jako centrum porozumienia i łączności z koniem

Natalia Jasicka-Krugiołka, Harmony Life

Współczesny jeździec to zazwyczaj człowiek, który większość dnia spędza siedząc, chodząc lub stojąc. Miednica jakiej oczekuje od nas koń, powinna być symetryczna, co niestety jest rzadkością. Aby doprowadzić ją do równowagi należy znać podstawy biomechaniki, aby wykonując odpowiednie ćwiczenia, stopniowo dążyć do symetrii i swobody w obrębie działających na nią mięśni. Wykład omawia najczęstsze przyczyny ograniczeń ruchomości stawów biodrowych oraz sposoby ich badania i korekty. Treść jest cenną wskazówką dla jeźdźców, a w szczególności trenerów aby potrafili ocenić napięcia mięśniowe swoich uczniów. Często jest tak, że brak postępów treningowych, wynika ze wzmożonego napięcia mięśni. Po ich rozciągnięciu nie tylko wyraźnie poprawia się dosiad, ale koń czując swobodną i symetryczną miednicę, zaczyna lepiej chodzić.

Tasiemczyca koni – narastający problem zdrowotny w hodowli stadnej !

Dr hab. Krzysztof Tomczuk, Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Wykład prezentuje wyniki wieloletnich badań autora dotyczące inwazjologii, patogenezy oraz skali występowania w Polsce mało znanego pasożyta koni – tasiemca Anoplocephala perfoliata. Opracowanie przybliża możliwości diagnostyki, terapii oraz profilaktyki tej inwazji. Daje praktyczne wskazówki dla hodowców i lekarzy weterynarii dotyczące działania w celu minimalizacji zagrożenia.

Natural, ale jaki ? Metody naturalne w oparciu o relacje z koniem.

Dariusz Domagała

Podczas wykładu omówimy i porównamy różne dostępne naturalne metody pracy z końmi. Skupimy się także na podstawowych zachowaniach koni, między innymi przybliżymy relacje stadne z uwypukleniem zależności klacz – źrebak, opowiemy o sposobie zachowania człowieka prowadzącego do zajęcia wzglądem konia pozycji zbliżonej do pozycji jego matki, itd.

Resocjalizacja zepsutych folblutów na wrocławskim torze wyścigów konnych

Jerzy Sawka

Przerażony otoczeniem koń wyścigowy to poważny problem. Kiedy jego strach eksploduje na widok maszyny startowej – może skutecznie wyeliminować go ze sportu. Na wrocławskim torze z najtrudniejszymi folblutami, między innymi tymi, które mają problemy z maszyną startową i wchodzeniem do przyczepy, pracuje dyrektor Jerzy Sawka, instruktor i propagator innowacyjnych metod komunikacji z końmi. Na podstawie fotograficznie i filmowo udokumentowanych przypadków Jerzy Sawka pokaże jak spanikowane konie – po pracy z nim – akceptują zamkniętą przestrzeń. Opowie o folblutach odzyskanych dla wyścigów i o koniach ekstremalnych.

Kliker – szkolenie pozytywne koni w teorii i praktyce

Lidia Kacperska

Szkolenie klikerowe to system szkolenia wykorzystujący wzmocnienia pozytywne, oparty na warunkowaniu instrumentalnym. Warunkowanie instrumentalne jest procedurą uczenia się , w której wzmocnienie jest uzależnione od wykonywania określonej reakcji w określonej sytuacji. W ten sposób koń, ucząc się przewidywać konsekwencje swojego zachowania, zaczyna celowo oddziaływać na środowisko, a nie tylko poddaje się jego wpływom. Szkolenie klikerowe opiera się na nagrodach, którymi może być wszystko to, co koń lubi ( głaskanie, jedzenie, towarzystwo, zabawa itp.), podanych razem z sygnałem zaznaczającym zachowanie, tak precyzyjnie wydanym, że pomiędzy szkoleniowcem a koniem zostaje przekazana informacja.

Więcej na www.ahij.pl

Scroll to Top