III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia

Już w najbliższy weekend Polskie Towarzystwo Powozowe zaprasza na trzeci Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia – Książ 17-19 lipca 2015.

cytatPrzed dwoma laty, kiedy organizowaliśmy go po raz pierwszy, zgromadził, jak na początek, dość dużą ilość zawodników.
W drugim dało się zauważyć wyraźny postęp w poziomie przygotowania ekwipaży, a do tego tylko w kategorii zaprzęgów czterokonnych wystąpiło aż pięć (!!!) polskich ekip.
W tym roku będziemy mieli stałych uczestników, ale również kilku debiutantów. Co jest warte podkreślenia, niektórzy z nich będą reprezentować styl swoich regionów.
Dla przykładu zobaczymy po raz pierwszy zaprzęg w stylu góralskim. Być może również w podlaskim.
To jest w mojej opinii największa wartość jaką niesie ze sobą idea organizowania konkursu tradycyjnego powożenia w Polsce, ale to temat na oddzielny tekst.

Program tegorocznego Konkursu jest wzbogacony o dodatkowy punkt, a mianowicie „Wieczór Narodów”. To kameralne spotkanie w restauracji zamkowej, gdzie uczestnicy przynoszą ze sobą wiktuały regionu z którego pochodzą.
Tradycyjnie już w sobotni wieczór odbędzie się uroczysta kolacja, która ma bardziej dystyngowany charakter. Zarówno w jednym jak i drugim spotkaniu mogą wziąć udział nie tylko uczestnicy konkursu. Niezbędne jest tylko zgłoszenie się do czwartku tego tygodnia.

Tłem do obrazów stylowych zaprzęgów na tle pięknej architektury zamku i parku będzie muzyka na żywo w wykonaniu kwartetu symfonicznego.
Dodatkową atrakcją tegorocznego konkursu będzie równolegle odbywająca się wystawa: „Metamorfozy Zamku Książ”.
To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ!
Po kilkudziesięciu latach do zamku powrócą obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy (byłych właścicieli zamku). Łącznie w Książu zawiśnie aż 38 obrazów związanych z jego historią lub fascynacjami dawnych właścicieli obiektu, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wybrane zostały do ozdobienia zamkowych sal.

Nie trzeba już chyba przekonywać nikogo co do tego, że najbliższy weekend warto spędzić w Książu.

Pozdrawiam

Ireneusz Kozłowski
Polskie Towarzystwo Powozowe

Więcej informacji i zgłoszenia tel: 604-789-199

Przewiń do góry