Kolejne Mistrzostwa Polski Młodych Koni, sezon 2016

Podobnie jak w poprzednich latach, w sezonie 2016, zostanie rozegranych pięć edycji Mistrzostw Polski Młodych Koni – najważniejszych zawodów porównawczych dla wyselekcjonowanych, młodych koni w danym roczniku. Najważniejszych, ponieważ coraz więcej właścicieli młodych, obiecujących koni chce je pokazywać i poddać ocenie selekcyjnej w grupie. Podobnie jak od lat dzieje się w zachodnich krajach Europy, coraz więcej ogierów uczestniczy w tych zawodach i dzięki temu zdobywa licencję. Wciąż jednak niewiele z nich, po zdobyciu licencji, uczestniczy w kolejnych edycjach tych zawodów ogólnopolskich czy zawodach sportowych.

Od lat najważniejszą dyscypliną jeździecką w naszym kraju (podobnie jak w innych krajach europejskich) są skoki przez przeszkody. Od ubiegłego roku „skokowe” MPMK rozgrywane są blisko granicy niemieckiej, na terenie znanego wcześniej z przygotowań olimpijskich polskiej kadry pięciobojowej, ośrodka w Drzonkowie. A ponieważ zeszłoroczne zawody Prezydium PZHK oceniło wysoko (mimo pewnych technicznych niedociągnięć) została podpisana umowa na kolejne dwa lata organizacji tych zawodów właśnie w tym miejscu. W roku następnym MPMK tradycyjnie już odbędą się pod koniec sierpnia, w dniach 19-21 sierpnia. W czasie trwania tych MPMK rozgrywane będą także zawody w obsadzie międzynarodowej w Ciekocinku, należy mieć jednak nadzieję, że polscy zawodnicy zdecydują się na start w Drzonkowie.

Królowa dyscyplin jeździeckich czyli MPMK w WKKW od lat rozgrywany jest w miejscowości Morawa, a współorganizatorem tego coraz większego przedsięwzięcia jest LKS Stragona Strzegom. Marcin Konarski – członek Komisji WKKW FEI, jako pierwszy zorganizował MPMK w WKKW w międzynarodowej obsadzie. Podczas tych zawodów rywalizują młode konie nie tylko z paszportami polskimi, ale także niemieckimi, czeskimi czy belgijskimi. A dzięki temu, że równolegle organizowane są także zawody kilkugwiazdkowe młode konie są oglądane i kupowane przez utytułowanych zawodników tej dyscypliny startujących w wyższych klasach. Na pewno czas zastanowić się nad zorganizowaną sprzedażą koni do tej dyscypliny, podobnie jak to przebiega w znanym z WKKW miasteczku Luhmühlen, gdzie od kilku lat na aukcji pod egidą Elmara Lescha i Iris Achless sprzedawane są tzw. prospekty czyli obiecujące konie WKKW. Zwłaszcza, że Elmar Lesch jest częstym gościem podczas naszych MPMK… Zawody te od kilku sezonów mają termin zarezerwowany w kalendarzu FEI na połowę września, a w następnym sezonie odbędą się w dniach 16-18.09.

Od dawna zamierzeniem PZHK była organizacja MPMK we wszystkich dyscyplinach jeździeckich, ale w jednym miejscu, wzorem zawodów w Warendorfie, powszechnie znanych jako Bundeschampionat. Jednak w polskich warunkach nie ma jeszcze tak doświadczonego organizatora, który podołałby logistycznie trudowi organizacji tych zawodów w 4 najważniejszych dyscyplinach. W przyszłym sezonie organizację dwóch MPMK równolegle podejmie się Marcin Konarski wraz ze swoją zgraną i doświadczoną strzegomską ekipą. MPMK w ujeżdżeniu oraz powożeniu zaprzęgami jednokonnymi odbędą się na przełomie września i października w dniach 30.09. – 2.10. na terenie Morawy.

Najtrudniejsza pod względem długości wysiłku dyscyplina jaką są sportowe rajdy konne wróci na Mazury do stajni Koczek, której właścicielką jest znana w światku sportowym Anna Szymborska. Za MPMK w rajdach odpowiedzialny będzie Adam Domżała – inspektor Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Hodowców Koni, miłośnik i znawca tej dyscypliny. Konkretna data tych zawodów zostanie podana niebawem.

MPMK 2016:

1. Skoki przez przeszkody19-21.08.2016Drzonków
2. WKKW16-18.09.2016Strzegom
3. Ujeżdżenie30.09. – 2.10.2016Strzegom
4. Powożenie zaprzęgami jednokonnymi30.09. – 2.10.2016Strzegom
Przewiń do góry