Graf Quidam sp i jego syn z Wielkiej Brytanii

Zawsze miło dowiedzieć się o koniach z polskimi paszportami, które osiągają międzynarodowe sukcesy jak np. MJT Nevados S sp,  hod. Stanisława Szurika, zwycięzca Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken, w kategorii koni 7-letnich. Ogier z paszportem księgi sp – Graf Quidam urodzony w słynnej SK Ochaby jest ojcem matki uznanego w Wielkiej Brytanii ogiera KL Mac (po Larduc trk.).

Siwy KL Mac został uznany 31 marca w Stowarzyszeniu Hodowli Koni Sportowych w Wielkiej Brytanii – SHB (GB), którego celem jest hodowla koni sportowych do ujeżdżenia, skoków przez przeszkody oraz do sztandarowej dyscypliny angielskiej jaką jest WKKW. Ogiery tradycyjne w tym związku są oceniane pod względem eksterieru, ruchu, zdrowia oraz możliwości skokowych.

Graf Quidam sp urodzony w 1995 był pierwszym uznanym ogierem – synem słynnego og. Quidam de Revel SF, uznanego we wszystkich związkach specjalizujących się w hodowli koni sportowych –  skokowych. Dzięki ogierowi Quidam de Revel ród francuskiego Alme Z długo będzie reprezentowany w sporcie i hodowli. Matka og. Quidam de Revel sp – klacz Grafia m/Dalipan m wywodzi się ze słynnej rodziny ochabskiej klaczy Rosette. Z tej samej rodziny pochodzi dzielny koń sportowy Grubianin m ur. 2005 (Banita m-Graffa m/ First des Termes xo) startujący w konkursach 3*/ 4* w WKKW pod Arturem Społowiczem.

Graf Quidam sp przeszedł ścieżkę sportową, której każdemu uznanemu ogierowi należy życzyć. Ukończył 100-dniowy test na pierwszym miejscu, aby następnie startować we wszystkich edycjach Mistrzostw Polski Młodych Koni w skokach od wieku 4 do 7 lat, zawsze będąc „w czubie”, a zajmując odpowiednio 2, 1, 2, 1 miejsca. Wystartował także w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken uzyskując w sumie 12 pkt. karnych.  Jak przystało na dojrzałą hodowlę, ogier Graf Quidam sp przez lata był użytkowany jako reproduktor w SK Ochaby oraz równolegle startował w konkursach skokowych  klasy Grand Prix dosiadany przez Łukasza Matlę. W bazie Polskiego Związku Hodowców Koni znajduje się 100 sztuk jego potomstwa, z których znana jest klacz Gligenia I oraz Bagier III, Arcygraf czy Bajograf w Niemczech. Sprzedany do Wielkiej Brytanii Graf Quidam (do stadniny Kingston Langley Stud) uzyskał w tym kraju tytuł Silver Elite Stallion, a jego córka kl. Leona w roku 2013 zajęła 2 miejsce w zawodach w kategorii koni 6-letnich, gdzie rozgrywka sięgała wysokości 155 cm., a najlepsza okazała podczas zawodów Sunshine Tour w Hiszpanii także w klasie 6-latków. Graf Quidam będąc w wieku 18 lat wciąż czynnie startował w zawodach dosiadany  także przez 18-letniego Scotta Molloy’a.

Przewiń do góry