Moszniański Wakat

Pod koniec ubiegłego roku w wieku 30 lat odszedł na wieczne pastwiska wielkopolski Wakat – polski koń sportowy, o którym warto wspomnieć, zdobywca dwóch medali w Mistrzostwach Polski Seniorów w skokach przez przeszkody. 

SK Moszna to stadnina, o której nie myśli się inaczej jak o miejscu urodzenia końskich sportowców, z których wiele zrobiło karierę w wyczynowym sporcie. Jednym z nich był kary Wakat. Wałach ten urodzony w 1987 roku jest synem hanowerskiego ogiera Genius, a jego matką klacz Werona wlkp, po także wielkopolskim ogierze Jantar.  Genius ogier o rodowodzie skokowym wyhodowany przez P. Schockemöhle krył w stadninach Moszna, Kadyny a następnie Bielin. Mimo, że teraz przed końmi skokowymi stawiane są inne wymagania (parkury wymagają nie tylko „potęgi”, ale także szybkości i zwrotności) niż w czasach ogiera Gotthard, Związek Hanowerski postanowił walczyć o zachowanie tej puli genów. W tym celu w lutym 2008 roku na łamach czasopisma związkowego Der Hannoveraner kierownictwo hodowlane związku  wystąpiło z inicjatywą ratowania linii G. W tym samym miesiącu do około 600 hodowców posiadających zdaniem pracowników Związku odpowiednie klacze do łączenia ich z ogierami linii Goldfisch II wystosowano pisma z prośbą o użycie reproduktorów z tej linii, oczywiście ostateczna decyzja należała do hodowców. Przy wyborze tych klaczy kierowano się wieloletnim doświadczeniem w używaniu w hodowli ogierów Grande, Gotthard i ich potomków. Klacze te miały być zaawansowane w krew, w nowoczesnym typie, długonogie. W wyniku tej akcji procentowy udział w kryciu ogierów linii G z 1,38 % w roku 2007 wzrósł do 6,55 % w 2011. Na wyniki w sporcie tych koni przyjdzie jeszcze trochę poczekać ze względu na ich młody wiek. Zarówno w Niemczech, jak i Polsce konie sportowe mające w sobie krew og. Gotthard mają opinię bardzo silnych, utalentowanych ale, jak się teraz ładnie mówi, nie są końmi dla amatorów. 

W SK Moszna hanowerski Genius pokrył najlepsze klacze i zostawił potomstwo, które zaznaczyło się w sporcie. Ale był to czas kiedy na listach startowych nie widywano pochodzeń koni i takie konie jaki Eglin (klacz ta z og. Fanimo KWPN dała wyśmienitego og. Elf), Gino czy Rosey dla wielu brzmią nieznanie. Najsławniejszymi potomkami ogiera Genius są Wagram oraz Wakat. Nie dość, że urodziły się w jednej stadninie, to po żeńskiej stronie ich rodowodu widnieje klacz Weksacja z paleniem gryfa, uszlachetniona krwią ogiera pełnej krwi angielskiej Szczecin. I po tym ogierze zostawiła w hodowli dwie klacze Wisłoka i Wersja. Pierwsza jest prababką  ogiera Wagram, druga babką wałacha Wakat. Wagram zawdzięcza karierę Andrzejowi Lemańskiemu, w 1998 okazał się najlepszym w rankingu skokowych ogierów 7-letnich i starszych. Natomiast Animex Wakat (ex Wakat), bo pod takim imieniem startował, na początku kariery dosiadany był przez długoletniego trenera kadry K. Koziarowskiego, następnie G. Kubiaka. Jak wspomina Grzegorz Kubiak jeden z najskuteczniejszych i najbardziej utytułowanych polskich zawodników „Wakat był koniem tak samo utalentowanym, jak i trudnym”.  Razem zdobyli dwa medale skokowych Mistrzostw Polski, ale w dzisiejszych czasach tych przejazdów nie można byłoby nazwać ładnymi. Już po karierze sportowej w wieku 12 lat Wakat trafił do Klubu Rywal Grudziądz. W klubie tym także startował, ale już w niższych konkursach pod Piotrem Masłowskim i Katarzyną Tomaszewską. Ukoronowaniem jego pobytu w Rywalu było zdobycie w 2003 roku tytułu Mistrza Polski Oldboy’ów pod Michałem Masłowskim. Już po zdobyciu tego ostatniego tytułu Mistrza Polski przeszedł na zasłużoną emeryturę, opiekę nad nim sprawował Michał Masłowski. Ten koń to kawałek historii polskiego jeździectwa i aby o nim nie zapomnieć w miejscu dla zasłużonych koni Klubu Rywal Grudziądz widnieje pamiątkowy kamień z jego imieniem.

fot. Katarzyna Kaczmarek
Przewiń do góry