XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych Wystawa Specjalistyczna Czempionat Koni Sztumskich

W dniach 10-11 czerwca w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbył się kolejny z czempionatów ogólnopolskich tym razem Czempionat Koni Sztumskich.

Do oceny doprowadzono 34 konie roczne i dwuletnie. Dominowały konie z woj. pomorskiego – kolebki konia sztumskiego, ale na czempionacie gościły również konie z Warmii i Mazur, Mazowsza oraz Dolnego Śląska. Wśród klaczy najlepszą okazała się dwuletnia Marsjanka (Gracjan – Masylaba po Sylabant) hod. i wł. Andrzeja Stefańskiego otrzymując wysokie noty przede wszystkim za typ i pokrój. Wśród ogierów wygrał ogier urodzony 04.03.2015 roku kasztanowaty Boniek (Tezeusz – Bryczesia II po Synek) hod. Romana Landmessera, wł. Ryszarda Miklaszewicza. Ogier poprawnie zbudowany charakteryzujący się bardzo dobrym ruchem szczególnie w kłusie.

Drugiego dnia nastąpiło uroczyste nagrodzenie wystawców najlepszych koni oraz zorganizowano dodatkowy konkurs pod nazwą „Młody Hodowca”. Młodzież hobbystycznie bądź rodzinnie związana z końmi prezentowała konie w pozycji zootechnicznej oraz w ruchu. Konkurencja i emocje były duże. W rezultacie konkurs ten wygrała Magdalena Zaborowska 15 -letnia córka znanego hodowcy Pana Mariusza Zaborowskiego, która już od kilku lat prezentuje konie na wystawach i pokazach koni.

Wszystkim wystawcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

fot. Materiały PomZHK

Scroll to Top