Konie polskich krain w Poznaniu

Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mieli ogromną przyjemność, jak co roku zaprosić cavaliadową publiczność w Poznaniu na pokaz! Po raz kolejny najważniejszymi bohaterami magicznej opowieści były konie. Konie polskich krain.

Przed publicznością wystąpili:

  • Łukasz Pupczyk, Piotr Tełyczka, Jakub Stec i Julia Marmuźniak oraz konie ze Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, która od 2013 roku jest częścią Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o.o., która prowadzi hodowlę zachowawczą koni huculskich. Hodowla prowadzona jest w oparciu o 7 linii męskich i 13 rodzin żeńskich i jest największą na świecie. Utrzymuje stado liczące ok. 300 koni, w tym 70 klaczy matek. Dorobek stadniny to kilkaset medali, wyróżnień, tytuły czempionów i wiceczempionów krajowych, regionalnych i międzynarodowych zawodów i wystaw hodowlanych.
  • Grupa Andrzeja Woźniaka, która działa już od lat 90 XX wieku! Wtedy to dzieciaki i młodzież dla urozmaicenia jazdy konnej zaczęły ćwiczyć figury akrobatyczne i woltyżerskie. I już wkrótce była gotowa do występów w pokazach. Na początku w Sierakowie podczas zawodów, pokazów i wystaw, a potem była zapraszana na imprezy jeździeckie poza Sierakowem. Obecnie jest ozdobą wielu pokazów w całym kraju.
  • Araby z Janowa Podlaskiego, które na pokaz w Poznaniu przyjechały prosto z Paryża.
  • Polskie Konie Zimnokrwiste ze stadniny Nowe Jankowice zaprzęgnięte do sulek. Powożące: Patrycja Dudo, Patrycja Barna, Edyta Brzózka, Aleksandra Anczewka, Wiktoria Dzięgielewska oraz Aneta Rożyńska zaprezentowały potężne „grubasy” w kadrylu.
  • Trzymający w napięciu pokaz kaskaderski na koniach w pełnym cwale zaprezentowali publiczności jeźdźcy z grupy Pawła Apolinarskiego.
  • W tym roku nasz pokaz wzbogacili także hodowcy, członkowie naszego związku. Roman Szultka, z luzakiem, córką Agnieszką, oboje w tradycyjnych regionalnych strojach reprezentowali Kaszuby (czyt. Kaszebe). Prezentowany w bryczce ogier Alve to jeden z 4 ogierów kryjących w Stajni w Dolinie Brdy z Sąpolna. Fundamentem stada liczącego 80 koni jest 40 klaczy rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden. Największym sukcesem p. Romana jest Jugala – czempionka 2 letnich klaczy ardeńskich na Międzynarodowej Wystawie Koni Ardeńskich w Donchery we Francji.
  • Siwy, hodowli i własności Agnieszki Sućko, to reprezentant rasy polski koń zimnokrwisty. Konie zaprzężone były do bryczki typu spider firmy Aron. Powoził Paweł Zużewicz. A publiczność mogła podziwiać przepiękne stroje krakowskie.
  • W niemal stuletnim zaprzęgu typu lancer wagen firmy Majer Bremen zaprezentował się koń Bulidel, polski koń zimnokrwisty hodowli Stadniny Koni Nowe Jankowice własności Wojciecha Rylewskiego. Prezentujący mieli na sobie strój łowicki.
  • Pokaz już tradycyjnie zakończyły najmniejsze konie i najmłodsi ludzie! Klub Jeździecki Podkowa Gruszczyn spod Poznania, Grupa artystyczna Pony Games, w która zaangażowane są zarówno dzieci, jak i rodzice. Dzieci od 3,5 do 13 lat na kucykach nie tylko uczą się jeździć konno, ale również wciągają w fantastyczną zabawę rodziców. Dzieciaki są dzięki temu pewne siebie, kreatywne i potrafią pracować w zespołach.

Pokaz główny w sobotę zakończyła parada wszystkich uczestników – i proszę uwierzyć – to robiło wrażenie – i na nas, i na poznańskiej publiczności, która dała temu wyraz długimi owacjami!

Scroll to Top