Konferencja „Znaczenie zdrowych zębów dla osiągnięć treningowych konia”

Kwestia uzębienia u koni była przez długi czas zaniedbywana. Od setek lat niewiele się w tym zakresie zmieniło, a konie długo otrzymywały niewiele więcej niż podstawową opiekę. Dopiero od niedawna, pod wpływem ogromnego rozwoju ludzkiej stomatologii, przeżywamy renesans w stomatologii końskiej. Konie żyją dłużej, mają tak dobrą opiekę weterynaryjną jak nigdy dotąd, muszą sprostać większym wymaganiom, by osiągać jeszcze lepsze wyniki. Utrzymywane są także przez różnorodne grono właścicieli jako zwierzęta towarzyszące czy partnerzy w rywalizacji sportowej. Przyjdź i dowiedz się, jakie jest w tym wszystkim znaczenie stomatologii i jaki niezwykły postęp dokonał się w rozumieniu chorób uzębienia i w sposobach ich leczenia.

Chris PearcePrelegent Chris Pearce

Chris Pearce jest bardzo doświadczonym lekarzem-stomatologiem weterynarii, cenionym w Wielkiej Brytanii i na świecie. Jest specjalistą z zakresu Chorób Wewnętrznych oraz Chirurgii i był pierwszym lekarzem weterynarii w Wielkiej Brytanii, który zdał egzaminy na wykwalifikowanego stomatologa weterynaryjnego (2001 rok). Zaliczył także pomyślnie pierwszy taki egzamin przeprowadzany na szczeblu europejskim (2014 rok). Zdobył międzynarodowe uznanie dzięki opracowaniu nowatorskich zaawansowanych technik stomatologicznych, w tym leczenia odtwórczego.

W 2013 roku założył klinikę Equine Dental Clinic w Dorset w Wlk. Brytanii, w której pracuje wraz z Nicole du Toit, certyfikowaną specjalistką stomatologiem. W zespole jest również Nicky Brooks, lekarz rezydent, która przechodzi intensywne szkolenie i stanowi nieocenioną pomoc. Klinika jest miejscem leczenia zębów i przeprowadzania rutynowych zabiegów u koni. Jej szczególny charakter polega na tym, że właściciele zwierząt mają możliwość śledzenia całości zabiegu bądź na ekranie (dzięki kamerom), bądź bezpośrednio przez szybę. To doświadczenie pozwala im dogłębnie zrozumieć problem i wybrane odpowiednie leczenie.
Chris Pearce angażuje się także w nauczanie w swoim kraju i za granicą. Przez 7 lat był przedstawicielem rady do spraw stomatologii koni w British Equine Veterinary Association.

W 2011 roku Chris otrzymał nagrodę Pet Plan Vet of the Year. Kapituła doceniła jego wkład w stomatologię koni i korzyści, jakie płyną z rozwoju tej dziedziny dla poprawy dobrostanu koni.

Chris jest gorącym orędownikiem wprowadzenia obowiązkowego badania uzębienia w ramach badań przy kupnie-sprzedaży.
Poza pracą oddaje się z pasją innym zajęciom, jak udział w charytatywnych wyścigach rowerowych (ostatni to 100-milowy wyścig Ride London na rzecz McMillan Cancer Care), trenowanie młodzieżowego zespołu rugby, a także prowadzenie chóru bożonarodzeniowego w swojej rodzinnej wiosce. Sam gra na gitarze w zespole muzycznym (drugi album w drodze!).

Organizatorzy

Program

Sobota – 06.04.2019

 • 9:00 – Rejestracja
 • 9:50 – Otwarcie seminarium
 • 10:00 – 10.45 – Krótka historia stomatologii u ludzi i zwierząt; Podłoże i przyczyny powstania stomatologii koni: Co jest takiego wyjątkowego u koniu?
 • 10:45 – 11.15 – Podstawy anatomii głowy, jamy ustnej i uzębienia konia
 • 11:15 – 11:45 – Przerwa kawowa
 • 11:45 – 12:30 – Przewodnik po chorobach uzębienia u koni
 • 12:30 – 13:15 – Przykład projektu Zdrowe zęby u koni prowadzony przez Equine Dental Clinic i British Horse Society w Wielkiej Brytanii
 • 13:15 – 14:15 – Przerwa obiadowa
 • 14:15 – 14:45 – Leczenie uzębienia koni – rutynowa kontrola uzębienia
 • 14:45 – 15:15 – Leczenie zębów – Badanie u specjalisty
 • 15:15 – 15:45 – Przerwa kawowa
 • 15:45 – 16:15 – Stomatologia koni a wyniki ich pracy w sporcie – omówienie przypadków – część I
 • 16:15 – 16:45 – Omówienie przypadków – część II
 • 16:45 – 17:15 – Pytania i dyskusja
 • 17:30 – Zakończenie

Bilety

Uczestnicy konferencji w dniu 6 kwietnia 2019 z Chrisem Pearce’em otrzymują także rabat 15% na konferencję z Dr Sue Dyson, Dr Karin Leibbrandt i Tessą Roos we Wrocławiu w dniach 12-13 października 2019.

Kup bilet

Konferencja “Znaczenie zdrowych zębów dla osiągnięć treningowych konia”

Przewiń do góry