Aktualności

Przegląd hodowlany SK Nad Wigrami, czyli daj szansę koniom sportowym z polskimi paszportami

31 grudnia 2019 · Kategoria: Przeglądy hodowlane, · Rasa:

Idea przeglądów hodowlanych sięga daleko wstecz, kiedy jeszcze państwowe stadniny stanowiły trzon polskiej hodowli czy to koni pełnej czy półkrwi. Organizowane dwa razy do roku były bardzo ważnym wydarzeniem na hodowlano-selekcyjnej mapie Polski. Czym były przeglądy hodowlane? Przede wszystkim stanowiły możliwość obejrzenia, a więc i oceny źrebiąt z danego rocznika czyli nowo narodzonego materiału hodowlanego, a poprzez potomstwo ocenie podlegał zarówno reproduktor, jak i matka. Podczas takich przeglądów decydowano o dalszych losach reproduktora czy klaczy-matki z danej linii czy rodziny. Hodowla to nie tylko dobór, czyli wybór najlepszego ogiera dla klaczy, ale przede wszystkim jakość potomstwa, które nie zabłyśnie na hipodromach, jeżeli nie będzie dobrze odchowane, żywione czy nauczone obcowania z człowiekiem. I te elementy także można było oceniać podczas przeglądów. Kolejnym elementem takich spotkań była możliwość dyskusji z kolegami hodowcami z innych stadnin o hodowli koni, czy nowinkach z tym związanych. To także było święto hodowlane – stadnina była specjalnie przygotowywana, ogiery czołowe, źrebięta, młodzież oraz ich matki czyszczone, grzywy przerwane a podczas tradycyjnego obiadu omawiano wynik danego przeglądu.

Twórca Stadniny Koni Nad Wigrami śp. Wojciech Fabiński doceniał rolę przeglądów hodowlanych i od lat organizował takie spotkania w swojej stadninie. W tym roku przegląd odbył się pod koniec listopada, a prowadzącymi był znany selekcjoner oraz hodowca KWPN – Daan Nanning oraz Marek Orłoś, który na co dzień nie tylko trenuje wigierskie konie, ale kieruje, wigierską stadniną także pod względem hodowlanym. Przybyłym zaprezentowano młodzież oraz młode konie w skokach luzem i pod siodłem. Nie wszystkie z 214 sztuk koni z tej stadniny znajdują się na miejscu, czyli w Mikołajewie (konie sportowe) czy Czerwonym Krzyżu (klacze hodowlane). Konie sportowe stacjonują także w innych częściach kraju, gdzie są trenowane. Zawodnikiem firmowym w tej stadninie jest znany szerszej publiczności Łukasz Troszczyński, ale wigierskie konie dosiadane są także przez Krzysztofa Praska, Jacka Zagora, Andrzeja Głoskowskiego oraz Piotra Morsztyna.

Czwartek – pierwszy dzień przeglądu zaczynał się od obejrzenia młodych klaczy urodzonych w 2017 roku w skokach luzem, a Daan Nanning poddał je ocenie liniowej. Piątek był zarezerwowany dla koni sportowych oraz kolejnych klaczy urodzonych w 2017 roku. Klacze były prezentowane zarówno w skokach luzem, jak i pod siodłem, a po południu nastąpiła prezentacja źrebiąt w liczbie 29 sztuk.  Wigierskie źrebięta rodzą się w dużej części na drodze embriotransferu, a dokonuje tego i dogląda, zaangażowana w swoją pracę, Izabela Laszczyńska. Sobota to ciąg dalszy prezentacji koni sportowych, klaczy i ogierów urodzonych w 2018 oraz wałachów z lat 2016 i 2017. Bez względu na wiek koni, były one prezentowane w grupach po danym ogierze, tak, aby na potomstwie ocenić „pracę” danego reproduktora. Konie oceniane były w skoku według następujących cech: galop, refleks, technika przednich kończyn, technika zadu, możliwości oraz ogólne wrażenie.

Bardzo ciekawie i rzetelnie prowadzona jest dokumentacja wszystkich koni z tej stadniny. Każda klacz hodowlana ma „swoją” stronę w grubym katalogu wraz z oceną potomstwa po danym ogierze. Tak precyzyjnie i przejrzyście prowadzona dokumentacja hodowlana znacznie ułatwia pracę hodowcy i stanowi nie lada ciekawą lekturę dla każdego zainteresowanego danym stadem. Wszystkim podobał się syn flagowej, jak określił ją Marek Orłoś, wigierskiej klaczy Claudia sp (po Action-Breaker BWP), ogier Classic sp ur. 2016 (po Quality Time hol.). Obecni na hali zgodnie uznali, że z niecierpliwością będą czekać na jego start w Mistrzostwach Polski Młodych Koni. W grupie klaczy młodych naszą uwagę zwróciła córka wspomnianego już ogiera Action-Breaker, klacz Casabella sp (m. po Carrico hol.), a także stawka młodzieży po ogierze Emir R KWPN (po Colman hol.).   

Z całą pewnością każdy kto zawita do Stadniny Koni Nad Wigrami znajdzie konia dla siebie. Jak kiedyś powiedział Daan Nanning, każdy jeździec ma określone preferencje – jeden kocha szybkie konie jak Quick Star, a inny marzy o startach na końskim gigancie Calvaro. Zanim zawodnicy wraz z trenerami wyruszą na poszukiwanie koni do Niemiec czy Holandii, warto zwrócić się do tej stadniny. Każdy otrzyma rzetelną informację od Marka Orłosia, który odpowie szczerze co sądzi o danym koniu, żeńskiej stronie rodowodu czy rodzeństwie. Dajmy szanse wszystkim koniom z polskimi paszportami, bo to nie jego kolor świadczy o jakości wierzchowca.

Anna Cuber, Katarzyna Wiszowaty

Foto galeria

Konie na zdjęciach:

  • Casabella sp, 2017 (Action-Breaker BWP – Carrara old. (OS) / Carrico hol.) pod Julią Regucką
  • Colombina sp, 2012 (Action-Breaker BWP – C Dalandro-Retto KWPN / Colandro hol.) pod Julią Regucką
  • Cora sp, 2017 (Action-Breaker BWP – Contessa hol. / Coriano Z hol.) pod Julią Regucką
  • Corazon sp, 2017 (Vingino KWPN – Cornelia sp / Eldorado vd Zeshoek BWP)
  • Epikur sp, 2016 (Emir R KWPN – Epoka sp / Quality Time hol.)
  • Epopeja sp, 2013 (Quasimodo vd Molendreef BWP – Erynia sp / Palegro westf.) pod Łukaszem Troszczyńskim
  • Val Gardena sp, 2017 (Carrera VDL KWPN – Valencia sp / Quasimodo vd Molendreef BWP) pod Dangisem Rakauskasem
  • Zabawa sp, 2015 (Biscayo old. – Z Farina KWPN / Zacharov hol.) pod Dangisem Rakauskasem

© Zdjęcia: Katarzyna Wiszowaty.

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia jest zabronione. Osoby zainteresowane zakupem zdjęć zapraszamy do kontaktu z autorką: https://www.facebook.com/katarzyna.wiszowaty 

Hodowca i Jeździec