Regulamin MPMK 2021 – skoki

Przyjęło się mówić, że Mistrzostwa Polski Młodych Koni to impreza hodowlano-sportowa, a nie stricte sportowa, ponieważ biorą w niej udział młode konie, dopiero stanowiące „narybek” sportowy. Jednak to właśnie z tych koni mają wyrosnąć przyszłe „ferrari” parkurów, czworoboków czy krosów. Aby jednak przyszyły sukces osiągnąć to Mistrzostwa Polski Młodych Koni muszą być sędziowane przez najwyższej klasy fachowców, a także regulaminy winny stopniem trudności, a więc wymogami być dopasowane do danej grupy wiekowej i konkurencji. Dyscypliną, która „rozpala” wiele emocji, są bardzo popularne skoki przed przeszkody.

Chcielibyśmy przedstawić aktualny regulamin MPMK w tej dyscyplinie. Główną zmianą w stosunku do roku ubiegłego są nowe składowe oceny stylu w kategoriach koni 4- i 5-letnich. W tym roku dwa elementy skokowe oraz jeden „nieskokowy” składają się na notę końcową parkuru dla tych grup wiekowych. W ocenie młodych koni bardzo ważnym elementem jest potencjał skokowy, który był oceniany po raz pierwszy w zeszłym roku, ale podczas tegorocznych MPMK kolejnym elementem „skokowym” jest technika skoku. Zeszłoroczny sędzia oceny stylu, twórca potęgi koni BWP, były Przewodniczący Komisji Oceny Ogierów BWP – Boudewijn Schepers oraz drugi sędzia skokowych MPMK 2020, były sportowiec i trener kadry skoczków Rudolf Mrugała, zwrócili uwagę, że w ocenie młodych koni skokowych muszą dominować elementy skokowe. Trzecią składową noty końcowej oceny stylu pozostaje jezdność, a w niej ważną rolę odegra jakość galopu. W dzisiejszych czasach często to właśnie jezdność decyduje czy dany koń zostanie sportowcem. O ile wielu z nas odróżni konia o dużym potencjale skokowym, od tego, który prześlizguje się przez przeszkody, to czasem definicja jezdności może budzić wątpliwości. Jezdność to przede wszystkim chęć współpracy z jeźdźcem, poddawanie się jego woli, podatność na pomoce, a nawet „miękkość” noszenia oraz samopoczucie jeźdźca podczas jazdy. To talent do danej dyscypliny, jezdność oraz prawidłowy trening zadecydują o przyszłości naszego podopiecznego. Jezdność podczas MPMK to sposób w jaki dany koń zachowuje się między przeszkodami. Jeżeli dany koń nie zostanie wielkim sportowcem to może trafić do jeźdźca amatora, który z przyjemnością będzie go dosiadał i startował w niskich konkursach.

Elementy oceny końcowej w skokowych MPMK 2021 dla koni 4- i 5-letnich:

  1. potencjał skokowy (refleks, dokładność, siła do przemieszczania się do góry i w przód, technika skoku – praca przednich i zadnich kończyn, kłębu/grzbietu, szybkość odbicia, łatwość radzenia sobie w trudnych sytuacjach)
  2. technika skoku (ułożenie kończyn przednich, grzbietu oraz praca kończyn zadnich nad przeszkodą. Łopatka, ramię oraz przedramię powinny „składać się” jak najbliżej osi poziomej, a nadpęcie pod przedramię)
  3. jezdność (przepuszczalność – reakcja na pomoce – chęć do współpracy z jeźdźcem, waleczność, zadowolenie konia z jazdy, harmonia, w tej ocenie uwzględnia się także jakość galopu czyli ważna jest aktywność zadu, równowaga – samoniesienie, obszerność foulee, umiejętność skrócenia/ dodania foulee)

Kolejnym elementem nowym w tegorocznym regulaminie skokowych MPMK jest wyszczególnienie, że dla koni 4 i 5 letnich dopuszczalne są tylko wędzidła pojedynczo lub podwójnie łamane. Młody koń nie może startować np. na prostym wędzidle. Chcemy oglądać na naszych parkurach „happy athlet, happy horse”, które są trenowane zgodnie ze skalą treningową i lubią to do czego predestynuje je ich genetyka.

Przewiń do góry