100. rocznica powstania Państwowej Stadniny Koni Topoľčianky

W 2021 roku Narodowa Stadnina Koni w Topolczankach (Słowacja) obchodzi stulecie swojego powstania. Jej podstawowym zadaniem jest tworzenie rezerw genetycznych dla czterech ras koni: lipicańskiej, arabów shagya, czystej krwi arabskiej oraz huculskiej. W programie uroczystych obchodów tego jubileuszu znalazło się wiele atrakcji.

W dniu wyścigowym odbyło się siedem gonitw, w tym pięć płaskich, jedna płotowa oraz Wielka Topolczańska z przeszkodami na 4100 metrów. We wszystkich wyścigach wystartowało ponad 50 koni!

W Topolczankach miał miejsce również dwudniowy Międzynarodowy Czempionat Koni ras: lipicańskiej, arabów shagya, czystej krwi arabskiej oraz huculskiej. 160 koni z dziesięciu krajów Europy stanęło przed komisjami sędziowskimi złożonymi z doświadczonych ekspertów uznanych na poziomie międzynarodowym.

W programie obchodów znalazły się także: Walne Zgromadzenia organizacji hodowców LIF (Lipican International Federation), HIF (Hucul International Federation) i ISG (Międzynarodowa Organizacja Hodowli Arabów Shagya). Całość zwieńczyła uroczysta Gala, która odbyła się na torze wyścigowym.

W Międzynarodowym Czempionacie koni rasy huculskiej polską hodowlę reprezentowała stawka 6 koni:

  • roczna klaczka PANDEMIA (Goral) (Otok-W – Plizga / Olgierd-O) hod. i wł. Jakub Giżyński
  • roczny ogierek PODKOMORZY (Polan) (Gejzer – Pustelniczka / Jasmon) hod. i wł. Anastazja Iwanowska
  • 3-letni ogier PIĘKNY-O (Ousor) (Lotnik – Piękna-O / Ważniak) hod i wł. ZDIZ PIB Odrzechowa
  • 10-letnia klacz SZARLOTKA Z IZB (Pietrosu) (Saturn – Sonia z Izb / Okoń) hod. Gospodarstwo Rolne Astir, wł. Weronika Rojan
  • 9-letnia klacz POKUSKA (Goral) (Owar-Kur – Parysa / Lansjer) hod. i wł. Czesław Gruca
  • 12-letnia klacz PASJONATA-O (Hroby) (Ważniak – Pyza / Tuhaj-Bej) hod. i wł. ZDIZ PIB Odrzechowa

W klasie ogierów rocznych i klaczy rocznych pierwsze miejsca zajęły konie z Polski: Podkomorzy (Polan) hodowli i własności Anastazji Iwanowskiej oraz Pandemia (Goral) hodowli i własności Jakuba Giżyńskiego. W klasie klaczy 7-10-letnich dwa pierwsze miejsca także przypadły naszym koniom. 1. miejsce zajęła Szarlotka z Izb (Pietrosu) własności Weroniki Rojan, 2. miejsce – Pokuska (Goral) hodowli i własności Czesława Grucy. W klasie klaczy 11-letnich i starszych drugie miejsce zajęła Pasjonata-O (Hroby) hodowli i własności ZDIZ PIB Odrzechowa.

Tytuł Wiceczempionki klaczy starszych trafił do Szarlotki z Izb (Pietrosu)!

Warto zwrócić uwagę na to, że w czempionacie klaczy starszych, na 6 koni, które wyszły do porównania, aż 3 pochodziły z Polski!

Hodowcom i właścicielom dziękujemy za zaangażowanie i piękne reprezentowanie Polski. Gratulujemy sukcesów!

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem koni, które wzięły udział w czempionacie, szczegółowymi wynikami oceny, protokołem wyboru czempionów oraz galerią dostępna na stronie www.nztopolcianky.sk

Fot. Paulina Peckiel

Scroll to Top