In memoriam: NOMEN śl.

W dniu 27.10.2022 r. nadeszła ze Stada Ogierów Książ smutna wiadomość dla wszystkich miłośników rasy śląskiej. Na wiecznie zielone łąki odszedł 28-letni ogier rasy śląskiej NOMEN (Archimedes – Nida / Lix), hodowli SK Strzelce Opolskie.

Nomen to niewątpliwa legenda rasy śląskiej ostatnich lat. Przedstawiciel rzadkiego w Polsce rodu Condora, ze strony matki wywodzący się z bardzo zasłużonej rodziny klaczy Nelunde III. Zwycięzca Zakładu Treningowego z 1997 roku, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w powożeniu zaprzęgami parokonnymi (1998, 1999 r.), czempion Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu w 2002 roku, uczestnik Mistrzostw Polski w kategorii singli w Gajewnikach w 2005 r.

Ogier w bardzo dobrym typie, obdarzony wybitnym ruchem i nieprzeciętną urodą, które to cechy mocno przekazywał swojemu potomstwu. Ojciec 269 źrebiąt, w tym 20 ogierów licencjonowanych i 89 klaczy, które uzyskały wpis do księgi głównej rasy śląskiej. Pozostawił wiele utytułowanych koni w hodowli, jak również odnoszących sukcesy w sporcie zaprzęgowym.

Odejście Nomena to ogromna strata dla polskiej hodowli i miłośników rasy śląskiej.

Nomen śl.
Nomen śl., fot. Paulina Peckiel
Scroll to Top