Uwaga kierunek Radzionków! MPMK ujeżdżeniowe już niebawem – 22-24.09.2023

Już w najbliższy weekend odbędą się ujeżdżeniowe Mistrzostwa Polski Młodych Koni 2023 w Radzionkowie. Zobaczymy tam potencjalnie najlepsze młode konie ujeżdżeniowe w Polsce, zarówno te z paszportami polskimi, jak i zagranicznymi. Do tej pory zgłosiło się ich ponad 65, w tym kilka ogierów uznanych jak: RADIUS czy EBANO.

W Komisji sędziowskiej zasiądzie dr Carsten Munk, prawdziwy pasjonat dyscypliny ujeżdżenia oraz sędziowania młodych koni, wielokrotny sędzia podczas Bundseschampionatów, odpowiedzialny za szkolenie sędziów ujeżdżeniowych w Niemczech. Drugim zagranicznym sędzią będzie Eva-Maria Vint-Warmington, która jest sędziną FEI3* oraz sędziną od młodych koni. Przez lata była menadżerem dyscypliny ujeżdżenia w Estońskim Związku Jeździeckim, a także jest odpowiedzialną za edukację sędziów ujeżdżeniowych w ENF. Od 12-go roku życia jeździła konno, startowała w ekipie młodych jeźdźców w 1980 roku. Uczestniczyła w konkursach do poziomu GP. Prowadziła kliniki w Estonii, Kanadzie, Finlandii, Tajlandii, RPA oraz Indiach. Organizowała zawody Tallin International Horse Show CDI-W 2009-2017, CDI-W Estonia, CDI-W Cavalor Summer Cup 2016 oraz CDI-W Jumping Tallin 2017. Do powyższego składu dochodzą znane i cenione polscy sędziowie – Marlena Gruca-Rucińska oraz Małgorzata Pawłowska. Obie mają kwalifikacje do sędziowania młodych koni, a ich status to FEI3*.

Trzeba dodać, że podczas tegorocznych ujeżdżeniowych MPMK będzie odbywał się kurs sędziowania młodych koni organizowany przez FEI i dający uprawnienia sędziowskie sędziom międzynarodowym.

SOBOTA

Nie trzeba jechać za granicę, aby zobaczyć sesję treningową z najlepszą specjalistką Europy, a może i świata – od młodych koni ujeżdżeniowych czyli Evą Möller. Każdy chciałby wywalczyć tyle tytułów Bundeschampiona czy Mistrza Świata Młodych Koni jak Eva. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że to filigranowa kobieta, która nie może jeździć siłowo, tylko precyzja, wyczucie oraz prawidłowe szkolenie są dla niej najistotniejsze. Eva nie tylko jest doskonałą amazonką, ale także ma dar szkoleniowca, potrafiącego przekazywać swą wiedzę.

Karolina Mazurek polska specjalistka od młodych koni, która w roku ubiegłym debiutowała w ujeżdżeniowych MPS i trenowała pod okiem Evy tak przedstawia jej postać:

Nie ma lepszego zawodnika od Evy osiągającego tak dobre, i co ważne, powtarzalne wyniki podczas najważniejszych zawodów dla młodych ujeżdżeniowych prospektów. Ponadto jest to najlepszy szkoleniowiec z jakim trenowałam. Wrażliwa, szybko i bezbłędnie „czyta” konia, bardzo się angażuje w szkolenie, a tego nie można kupić za pieniądze. Mimo, że stoi na ziemi to mam wrażenie, że jeździ razem z nami, tak wiele widzi i tak trafne są jej uwagi. Przychodzi na plac i daje z siebie 200%. Moim zdaniem ani JOVIAN, GLOBAL PLAYER czy DANCIERO nie osiągnęłyby tyle, gdyby Eva ich nie dosiadała.

Ale sobota się nie kończy na treningu z Evą Möller, wieczorem odbędzie się aukcja źrebiąt ujeżdżeniowych, których w ofercie jest sześć.

  • Pierwszym na liście jest gniady, obdarzony dynamicznym, lekkim ruchem ogierek NIMPHYBANO, syn zwycięzcy kwalifikacji i próby dzielności PZHK, oraz eliminacji MPMK – ogiera EBANO. Matką tego ogierka jest wiceczempionka z Radzionkowa, piękna, elastyczna we wszystkich chodach klacz NIMPHYDORA E.H., córka imponującego ogiera FRANKLIN, Czempion ogierów KWPN w roku 2013. NIMPHYDORA E.H. jest także matką Czempionki Klaczek i Źrebiąt Ujeżdżeniowych podczas IV Otwartego Czempionatu Źrebiąt i Koni Ras Szlachetnych w Radzionkowie 2022.
  • Kolejny kandydat na przyszłego ujeżdżeniowca to kasztanowata klaczka C DAUPHINE VARMETO II, której pełna siostra, dwa lata temu została sprzedana na aukcji Cichoń Foals Auction za kwotę 13,5 tysiąca euro. Obie klaczki są córkami Czempiona kwalifikacji ogierów oldenburskich 2013, posągowego DON DELUXE old. i nasączonej krwią trakeńsko-wschodnio pruską klaczy CARMEN, córki ogiera QUATERBACK.
  • FLEUR NOIR to kara wnuczka klaczy ANKY V/D GROTE GOOR, pełnej siostry ogiera klasy Grand Prix – FLORENCIANO. FLEUR NOIR będzie mogła zmienić właściciela już za kilka dni. Jest córką 6-letniego ogiera MAXIM-N KWPN i klaczy FLEUR D’OR HB, córki ogiera klasy Grand Prix – DELATIO.
  • Finalista Mistrzostw Świata Młodych Koni 2022 – ogier RADIUS, również ma swojego przedstawiciela na tej aukcji. Jest nim ogierek GREAT GATSBY S, który ma już za sobą pierwsze udane występy podczas czempionatów dla źrebiąt.
  • Czekoladowa BAILEY W była najlepszym źrebięciem z polskim paszportem podczas Wechta Foal Show 2023, otrzymując 8,2 pkt za ruch. Jej ojcem jest premiowany westfalski ogier JOSHUA, syn dwukrotnego Mistrza Świata Młodych Koni ogiera JOVIAN. Po stronie żeńskiej rodowodu widnieje wspaniały QUATERBACK i SAMBA HIT, oba wywodzące się ze stadniny koni w Neustadt Dosse. W rodzinie klaczki BAILEY W możemy znaleźć wiele utytułowanych koni WKKW
  • Na kolejnej pozycji aukcyjnej znalazła się córka trzykrotnego Mistrza Świata Młodych Koni, ogiera SEZUAN. Gniada klaczka LOTNA S, bo o niej tu mowa, potencjał ujeżdżeniowy niesie również ze strony matki, klaczy LORETTA, która jest pełną siostrą wał. LARGO, startującego z powodzeniem w konkursach Grand Prix pod Katarzyną Konarską.

Zapraszamy na 3-dniowe wielkie święto koni ujeżdżeniowych.

Oprócz zmagań młodych koni, aukcji źrebiąt, organizatorzy przygotowali jeszcze wiele innych sportowych atrakcji. Jedną z nich jest Wieczór Hodowców i Zawodników w sobotę 23.09.

Scroll to Top