Jeździectwo – nominacje olimpijskie wręczone

W dniu 9.07. w Centrum Olimpijskim wręczono oficjalnie nominacje olimpijskie zawodnikom 3 „końskich” dyscyplin: ujeżdżenia, skoków przez przeszkody i WKKW oraz zawodniczce paraolimpijskiej.

Wraz z czołowymi zawodnikami powołani zostali zawodnicy rezerwowi – 1 zawodnik w każdej z dyscyplin, który jedzie wraz z ekipą do Francji oraz szersza rezerwa, która jest także w gotowości startu, ale pozostaje w Polsce.

Kilka faktów przedolimpijskich

Przed rokiem polskie drużyny 3 dyscyplin zdobyły prawo startu jako reprezentacja na IO w Paryżu. Następnym krokiem było zdobycie indywidualnych kwalifikacji przez konkretnych zawodników. Cytując PZJ – „22 zawodników i 24 konie zdobyły prawo startu na tegorocznych igrzyskach. Ale tylko 6 spośród zeszłorocznej 12-i otrzymało nominacje olimpijskie”. Jeździectwo to sport w którym oprócz samego zawodnika, który wyartykułuje swoje potrzeby jest także koń, z którym różnie bywa…

Ujeżdżenie – ostatni raz w ekipie 3 osobowej Polska wystartowała drużynowo podczas igrzysk w Londynie. Andrzej Sałacki – trener kadry tak charakteryzuje tę dyscyplinę – „ujeżdżenie się rozwija, coraz więcej będziemy mieli zawodników klasy międzynarodowej”.

Skoki przez przeszkody – cytując Jana Vincklera – trener kadry skoczków PZJ – „do tegorocznych igrzysk skoczkowie głównie przygotowywali się zagranicą. Myślą strategiczną tych przygotowań było trenowanie w warunkach jak najbardziej przypominających to co zawodnicy zastaną w Wersalu. Istotne, że startowaliśmy w kilku Pucharach Narodów, co dało okazję do sprawdzenia się jako drużyna”.

WKKW – cytując Andreasa Dibowskiego – trenera kadry WKKW PZJ – „zdrowie koni jest w tych przygotowaniach priorytetem. Możemy być spokojni o jazdę terenową, więc to pozostałe próby będą decydujące przy nominacjach”. Drużyna WKKW startowała w IO w Tokio więc są zawodnicy, którzy już mieli szlify olimpijskie i z pewnością podzielą się doświadczeniem z innymi.

Spotkanie w Centrum Olimpijskim

Otworzył je prezes PZJ Marcin Kamiński przedstawiając miejsce w którym odbędą się jeździeckie zmagania. Wersal! Miejsce znane całemu światu – słowo klucz – pierwotnie królewski pałacyk myśliwski, z czasem uosobienie przepychu i bogactwa, a ogrody wersalskie stały się zaczątkiem francuskiego stylu ogrodowego. Piękniejszą lokalizację trudno sobie wyobrazić.

W Wersalu od podstaw jest budowana cała infrastruktura jeździecka. Rywalizacja będzie odbywać się na stadionie, na tyłach pałacu. Miłośnicy skoków i ujeżdżenia, w liczbie ponad 16 tysięcy widzów, mają wygodne trybuny do dyspozycji dookoła placu. Cross będzie przebiegał na terenie parku wersalskiego, konie będą galopować m.in. przez dwa mosty pontonowe. Stajnie, co ważne, będą znajdować się w pobliżu miejsca rywalizacji.

Jako pierwsi przybywają na miejsce polscy zawodnicy WKKW, następnie ujeżdżeniowcy, a na koniec skoczkowie. Przyjazd każdej ekipy jest ściśle określony wraz z dokładną godziną ich przybycia do Wesalu.

Konie startujące na takim poziomie wymagają najlepszych lekarzy weterynarii. Ekipą ujeżdżenia będzie się opiekował Maciej Przewoźny, skokami belgijska dr wet. Daphne de Pesseroy a końmi WKKW Jan Trela. Do każdego z zespołów przypisany jest fizjoterapeuta, a ekipa skoczków będzie także dysponowała psychologiem, oczywiście nie zabraknie kowala. Wszyscy wiemy jakim stresom poddawani są zawodnicy na tak ważnych zawodach i jak bardzo odpowiednia opieka psychologa pomogła m.in. naszej najlepszej tenisistce Idze Świątek. Stąd cieszy fakt, że PZJ zadbał także i o tę kwestię.

Michał Tyszko nominowany olimpijczyk skokowy tak opowiada o swoim partnerze na którym wystartuje w Paryżu – ogierze Colinero: – „jest to koń silny i mocny. Celem tego roku było zbudowanie jego bardzo dobrej formy, a sprawdzeniem był start w Drammen na CSI3* oraz chwilę po powrocie z Norwegii wyjazd na kolejne zawody międzynarodowe czyli CSIO4* Sopot. Colinero zdał ten egzamin bardzo dobrze. W Sopocie był świeży i brykający. Colinero jest na specjalnej diecie, muszę dbać, aby nie był za ciężki”. Michał Tyszko zapytany jakim zawodnikiem trzeba być, aby otrzymać nominację olimpijską odpowiada – „najważniejsza jest wytrwałość i determinacja, po drodze jest tak wiele potknięć”.

Maksymilian Wechta – jak sam mówi, od początku, gdy zaczął jeździć konno nieśmiało marzył o wyjeździe na igrzyska. O siwym Chepettano mówi: „jest to koń z charakterem, często myślę o nim jako o „białym lwie”, jest bardzo specyficzny, nawet nazwałbym go nieco autystycznym, nagle przestraszy się i stawia opór przed czymś co widział dziesiątki razy”.

Bardzo ważne osoby z backgroundu

Jednak wyjazd na żadne igrzyska nie byłby możliwy gdyby nie osoby, które zajmują się całą logistyką wyjazdu ekip oraz wielu innych osób towarzyszących czy działaczy.

Samym wyjazdem na tegoroczne igrzyska zajmują się oprócz zarządu PZJ 3 osoby zatrudnione w związku. Koordynatorem IO w Paryżu czyli osobą, która jest odpowiedzialna za wyjazd wszystkich polskich ekip do Paryża jest Aleksandra Madej*, była zawodniczka KJ Strzała Krubiczew. To ona jest pośrednikiem między PZJ a FEI, a zawodnikami, trenerami oraz organizatorem w Paryżu. Współpracuje także z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim – MKOLem. O ile współpraca z FEI i MKOL jest na medal, to francuski organizator pozostawia pewien niedosyt, jak mówi dyplomatycznie Aleksandra Madej.

Jak na każde tak ważne zawody francuski organizator przygotował 30 stronicowe przewodniki dotyczące każdej z dyscyplin, to jest Biblia dla p. Aleksandry i zawodników oraz trenerów. Telefon p. Aleksandry dzwoni bardzo często od rana do wieczora.

* Aleksandra Madej

  1. ukończyłam Psychologię Sportu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, broniąc pracy magisterskiej zatytułowanej „Podatność na złudzenia wzrokowe, a skuteczność pokonania parkuru w skokach przez przeszkody”
  2. jeżdżę konno od 7 roku życia, w swojej karierze amatorsko startowałam w skokach do poziomu 135 cm
  3. największe sportowe sukcesy, to srebrny medal AMP w kategorii profi w sezonie 2016 i brązowy medal HPP w kategorii open (sezon 2016/2017)
  4. przez 12 lat trenowałam z Olimpijczykiem z Aten, panem Grzegorzem Kubiakiem i przez te lata pomagałam mu w sporządzaniu dokumentacji zawodników i koni oraz organizacji logistyki wyjazdów na zawody całej ekipy
  5. głęboko pasjonuję się hodowlą koni i mam przyjemność współpracować od wielu lat ze Stadniną Koni Nad Wigrami, gdzie miałam okazję podziwiać kilka koni tam wyhodowanych na MŚMK w Lanaken
  6. udało połączyć mi się pracę z pasją i w ostatnich latach, oprócz współpracy ze Stadniną Koni Nad Wigrami, pracuję też w Polskim Związkiem Jeździeckim i firmą Winderen

Poniżej skład ekip wraz z pochodzeniami koni zakwalifikowanymi do IO w Paryżu 2024 opracowane przez Justynę Ziebę z PZHK:

IO Paryż 2024 – znamy skład!

Bardzo dziękuję za udostepnienie zdjęć i wsparcie merytoryczne p. Magdalenie Komarek (PR PZJ) oraz Aleksandrze Madej (koordynatorka IO w Paryżu z ramienia PZJ), że znalazła chwilę na rozmowę oraz zawodnikom Michałowi Tyszce, Maksowi Wechcie.

Specjalne podziękowania kieruję do p. Marcina Szczypiorskiego, który zezwolił na wykorzystanie opracowanych przez niego zestawień a dot. startów w najważniejszych imprezach świata

Poniżej przedstawiam słowo wstępu oraz analizę wyników sportowych w jeździectwie opracowanych przez byłego prezesa PZJ p. Marcina Szczypiorskiego

Igrzyska Olimpijskie od czasu ich „reaktywacji” w roku 1896 (Ateny), czyli ery nowożytnej, przeszły ogromne zmiany, ale zachowały swoją wartość i prestiż. Do dziś są dla każdego zawodnika, który dostąpił zaszczytu uczestniczenia w nich, ogromnym wyróżnieniem i spełnieniem/ukoronowaniem kariery sportowej. Myślę, że poza wkroczeniem do światowego (i polskiego) sportu powszechnej komercjalizacji, w dalszym ciągu start olimpijski ma swoją ogromną wymowę i jest marzeniem każdego sportowca. A dla naszej dziedziny sportu, poza możliwością osiągnięć sportowych, ma duże znaczenie w sensie czerpania korzyści wynikających z miana „olimpijczyka” dla tych, którzy postawili na jeździectwo i z niego żyją w różnych postaciach!

Najwyżej sklasyfikowani w indywidualnej rywalizacji polscy jeźdźcy podczas powojennych startów olimpijskich:

I.O. Rzym 1960 WKKWMarian Babirecki / Volt, 8 miejsce
Andrzej Orłoś / Klarys, 17 miejsce
I.O. Monachium 1972 skokiStefan Grodzicki / Biszka xx, 16/20 miejsce
Marian Kozicki / Bronz xx, 21 miejsce
I.O. Moskwa 1980 skokiJan Kowalczyk / Artemor, 1 miejsce
Wiesław Hartman / Norton xx, 6 miejsce
Marian Kozicki / Bremen xx, 8 miejsce
I.O. Moskwa 1980 WKKWMirosław Szłapka / Erywań, 6 miejsce
Jacek Wierzchowiecki / Bastion, 13 miejsce
I.O. Moskwa 1980 ujeżdżenieJózef Zagor / Helios, 10 miejsce
I.O. Seul 1988 WKKWBogusław Jarecki / Niewiaża xx, 12 miejsce
Krzysztof Rogowski / Alkierz, 13 miejsce
Krzysztof Rafalak / Dźwinogród xx, 21 miejsce
I.O. Pekin/Hongkong 2008 ujeżdżenieMichał Rapcewicz / Randon, 23 miejsce
I.O. Pekin/Hongkong 2008 WKKWPaweł Spisak / Weriusz, 19 miejsce
I.O. Tokio 2020 WKKWJan Kamiński / Jard, 29 miejsce

Zestawienie wyników drużynowych imprez mistrzowskich – Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy Seniorów, w ostatnim 4-leciu, poprzedzającym I.O. Paryż 2024 oraz kraje zakwalifikowane do rywalizacji drużynowej podczas Igrzysk

L.p.Nazwa krajuI.O. Tokio 2020/21MŚ 2022ME 2023Kwal. druż. do I.O. Paryż 2024
ABC*A**B***C****A*****B******C*******ABC
1.Australia13282010+++
2.AustriaEl.9127310++
3.Belgia10313788117+++
4.Brazylia612913++
5.Dania4114312+
6.Finlandia1114+
7.Francja98312614683+++
8.Hiszpania77151595++
9.Holandia5452578+++
10.IrlandiaEl.8164524++
11.IzraelEl.16+
12.Japonia14El.11151711++
13.Kanada111012+++
14.K.S.A. (Arabia Saudyjska)+
15.Meksyk16182+
16.Niemcy19435124+++
17.N. Zelandia145El.3+
18.POLSKA131813+++
19.Portugalia8101014+
20.Szwajcaria51014871365++
21.Szwecja6114416416+++
22.U.A.E. (Zjednoczone Emiraty Arabskie)+
23.USA2266112+++
24.W. Brytania3101234191+++
25.Włochy7139109+
Razem152016
Kraje uczestniczące w ostatnich I.O., MŚ i ME, nie posiadające kwalifikacji do startu drużynowego w I.O. Paryż 2024
Argentyna721
Chiny129
Czechy15
Egipt11
Luksemburg11
Kolumbia22
Maroko13
Norwegia171912
Rosja ?12
Tajlandia15
Węgry15
Kraje zakwalifikowane do startu indywidualnego w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024
26.Argentyna++
Austria+
Brazylia+
27.Chiny/CHN+
28.Chile++
29.Czechy+
Dania++
30.Dominikana+
31.Egipt+
32.Ekwador/ECU++
Finlandia+
33.Grecja+
Hiszpania+
34.Indie+
Irlandia+
35.Kolumbia+
36.Litwa/LTU+
37.Luksemburg++
38.Łotwa/LAT+
39.Maroko++
40.Norwegia++
N. Zelandia++
41.Palestyna+
Portugalia+
42.RSA (Południowa Afryka)+
43.Singapur/SGP+
44.Syria+
Szwajcaria+
45.Tajlandia+
46.Wenezuela++
47.Węgry+
Włochy+
Objaśnienia:
A – Dyscyplina ujeżdżenia
B – Dyscyplina skoków
C – Dyscyplina wszechstronnego konkursu konia wierzchowego (wkkw)
Wyniki uzyskane przez Polaków w klasyfikacji indywidualnej:
* Igrzyska Olimpijskie Tokio WKKW 2020/21; 29 miejsce Jan Kamiński/Jard ; Joanna Pawlak – eliminacja; Małgorzata Cybulska – eliminacja
** Mistrzostwa Świata Seniorów Ujeżdżenie – Herning (Dania) 4-14.08.2022; 67 miejsce Żaneta Skowrońska-Kozubik/Romantic P 67,547; 84 miejsce Anna Mierzwińska/Dean Martin 63,323; 86 miejsce Aleksandra Szulc/Breakdance 62,717; Katarzyna Milczarek/Guapo – eliminacja
*** Mistrzostwa Świata Seniorów Skoki – Herning (Dania) 4-14.08.2022 ; 87 miejsce Jarosław Skrzyczyński/Jerico; 99 miejsce Maksymilian Wechta/Chepettano
**** Mistrzostwa Świata Seniorów WKKW – Pratoni del Vivaro (Włochy) 14-18.09.2022. Start indywidualny – 48 miejsce Małgorzata Korycka/Canvalencia; Jan Kamiński/Jard – eliminacja
***** Mistrzostwa Europy Seniorów Ujeżdżenie – Riesenbeck (Niemcy) 4-10.09.2023 41 miejsce Beata Stremler/ 69,643; Marta Sobieralska/ – eliminacja
****** Mistrzostwa Europy Seniorów Skoki – Milano (Włochy) 29.08-3.09.2023; 45 miejsce Przemysław Konopacki; 54 miejsce Maksymilian Wechta; 79 miejsce Adam Grzegorzewski; 80 miejsce Cassandra Orschel
* Mistrzostwa Europy Seniorów WKKW – Le Pin au Haras (Francja) 9-13.08.2023; Joanna Pawlak – rezygnacja

Zestawienie liczby zawodników w pierwszej 100-ce indywidualnych list rankingowych Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej /FEI/ oraz miejsca polskich jeźdźców dyscyplin olimpijskich na listach w kontekście startu w I.O. Paryż 2024

L.p.Nazwa krajuUjeżdżenieSkokiWKKW
I.O.*liczba
zawodn.
I.O.*liczba
zawodn.
I.O.*liczba
zawodn.
1.Australia+5+0+8
2.Austria+5+2+Ind.1
3.Belgia+7+9+2
4.Brazylia+Ind.1+5+1
5.Dania+7+Ind.1+Ind.1
6.Finlandia+2+Ind.
7.Francja+6+9+13
8.Hiszpania+9+2+Ind.2
9.Holandia+6+4+2
10.Irlandia+Ind.+14+6
11.Izrael+2
12.Japonia+0+2
13.Kanda+1+4+3
14.KSA+1
15.Meksyk+2
16.Niemcy+17+13+8
17.N. Zelandia+Ind.+Ind.+5
18.POLSKA+0+0+0
19.Portugalia+3+Ind.
20.Szwajcaria+Ind.2+5+2
21.Szwecja+7+7+3
22.UAE+
23.USA+7+8+11
24.Wlk. Brytania+5+4+27
25.Włochy+Ind.3+2
Kraje posiadające tylko indywidualne kwalifikacje do startu w I.O. Paryż 2024
1.Argentyna+Ind.+Ind.
2.Chile+Ind.1+Ind.
3.Chiny+Ind.1
4.Czechy+Ind.
5.Dominikana+Ind.1
6.Egipt+Ind.1
7.Ekwador+Ind.+Ind.
8.Grecja+Ind.
9.Indie+Ind.1
10.Litwa.1+Ind.
11.Luksemburg+Ind.2+Ind.1
12.Kolumbia+Ind.2
13.Maroko+Ind.+Ind.
14.Łotwa+Ind.
15.Norwegia+Ind.1+Ind.
16.Palestyna+Ind.
17.RSA+Ind.
18.Singapur+Ind.1
19.Syria+Ind.
20.Tajlandia+Ind.
21.Wenezuela+Ind.+Ind.
22.Węgry+Ind.
Kraje posiadające zawodnika/ów w pierwszej setce rankingu FEI – nie posiadające żadnej kwalifikacji do startu w I.O. Paryż 2024
Estonia1
Korea Płd.1
Mołdawia1
Lista rankingowa FEI nr 273
z dn. 4.03.2024
Lista rankingowa FEI nr 278
z dn. 5.03.2024
Lista rankingowa FEI nr 207
z dn. 5.03.2024
*informacja o kwalifikacji danego kraju do startu w I.O. Paryż 2024; + kwalifikacja drużynowa; +Ind. Kwalifikacja indywidualna

Harmonogram dyscyplin jeździeckich
na Igrzyskach XXXIII Olimpiady w Paryżu 2024 (dane PZJ)

DATAWYDARZENIE
24.06.Ostateczny termin uzyskania MER czyli minimalnego wyniku kwalif.
8.07.Ostateczne zgłoszenie reprezentacji
24.07.WKKW – przyjazd reprezentacji do wioski olimpijskiej
26.07.CEREMONIA OTWARCIA IGRZYSK OLIMPIJSKICH
WKKW – pierwszy przegląd weterynaryjny
Ujeżdżenie – przyjazd reprezentacji do wioski olimpijskiej
27.07.WKKW – próba ujeżdżenia
28.07.WKKW – próba terenowa
Ujeżdżenie – pierwszy przegląd weterynaryjny
29.07.WKKW – drugi przegląd weterynaryjny
WKKW – próba w skokach przez przeszkody – finał drużynowy i indywidualny
30.07.Ujeżdżenie – GP – kwalifikacja drużynowa i indywidualna
Skoki przez przeszkody – przyjazd reprezentacji do wioski olimpijskiej
31.07.Ujeżdżenie – GP – kwalifikacja drużynowa i indywidualna
Skoki przez przeszkody – pierwszy przegląd weterynaryjny
1.08.Skoki przez przeszkody – kwalifikacja drużynowa
2.08.Skoki przez przeszkody – finał drużynowy
3.08.Ujeżdżenie – GPS – finał drużynowy
Skoki przez przeszkody – drugi przegląd weterynaryjny
4.08.Ujeżdżenie – drugi przegląd weterynaryjny
Ujeżdżenie – GP Freestyle – finał indywidualny
5.08.Skoki przez przeszkody – kwalifikacja i indywidualna
6.08.Skoki przez przeszkody – finał indywidualny
11.08.CEREMONIA ZAKOŃCZENIA
28.08.CEREMONIA OTWARCIA IGRZYSK PARAOLIMPIJSKICH
4.09.Parajeździectwo – GR A
9.09.Parajeździectwo – GR Freestyle

Anna Cuber

Scroll to Top