We wtorek 16 września w Warszawie odbyły się piąte Krajowe Warsztaty w ramach projektu EUnetHorse. Polski Związek Hodowców Koni jest jednym z 15 parterów tego uruchomionego w 2023 roku projektu.
EUnetHorse jest europejską sieć wymiany wiedzy między podmiotami i interesariuszami sektora końskiego w celu poprawy odporności gospodarstw hodujących i posiadających konie na różnego rodzaju kryzysy tj. gospodarcze, zdrowotne czy klimatyczne. To pierwszy w Europie projekt badawczy w dziedzinie rolnictwa poświęcony zwierzętom koniowatym, finansowany z programu Horyzont Europa.
Podczas wrześniowych warsztatów hodowcy, naukowcy i doradcy żywieniowi ocenili łącznie 6 przedstawionych projektów. Dotyczyły one realizacji zagadnień związanych z końmi we współpracy z właścicielami gruntów oraz wsparcia w procesie administracyjnym przy przenoszeniu własności gruntu oraz korzystania z leasingu i dzierżawy. Ocenie ekspertów podlegała również Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej dla sektora związanego z końmi, optymalizacja kosztów żywienia dzięki analizie składu odżywczego i kontroli pasz, a także wsparcie zewnętrzne w zakresie szkolenia i sprzedaży koni. Warsztaty dały też możliwość ożywionej dyskusji i wymiany doświadczeń.
W Polsce w 2025 roku w ramach projektu zrealizowano m.in. dzień demonstracyjny i szkoleniowy w zakresie metod ochrony bioróżnorodności w produkcji rolniczej, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli i użytkowania koni rasy objętej programem ochrony zasobów genetycznych. Odbył się on 26 czerwca w Stajni Hucuł na Mazowszu.
Wcześniej, od 6 do 9 maja, przedstawiciele PZHK oraz polscy hodowcy ze Związku Hodowcow Koni Ziemi Lubuskiej uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach, które odbyły się w portugalskim Santarem. Z tej okazji odwiedzili dwie stadniny koni. Pierwsza z nich to Coudelaria João Pedro Rodrigues jgr, czyli rodzinna stadnina z tradycjami, w której hoduje się konie rasy Lusitano, oferuje stanówkę i nasienie ogierów, prowadzi naukę jazdy konnej i pensjonat dla koni. Druga to Casa Cadaval – najstarsza stadnina na Półwyspie Iberyjskim, specjalizująca się w hodowli koni Lusitano z przeznaczeniem do ujeżdżenia, znana także z produkcji wina.
W połowie października zaplanowane są warsztaty europejskie i wizyta w północnej części Hiszpanii, w gospodarstwach hodujących konie.









