Wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

„Pejzaż i sceny rodzajowe w malarstwie polskim XIX/XX wieku” to wystawa czasowa zgromadzona w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, prezentująca malarstwo klasyczne, ukazując piękno przyrody, tradycje i obyczaje, oraz sceny myśliwskie.

Kliknij aby powiększyć

Organizatorami są: Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Wystawa czasowa zgromadzona w Muzeum Łowiectwa i jeździectwa prezentuje malarstwo klasyczne, ukazując piękno przyrody, tradycje i obyczaje, oraz sceny myśliwskie.
Przybliżając kunszt malarstwa tradycyjnego z pomocą prywatnych kolekcjonerów udało się zaprezentować ponad trzydzieści obrazów z przełomu XIX i XX wieku, autorstwa takich artystów jak: Alfred Wierusz-Kowalski, Jan Styka, Julian Fałat, Jan Rosen, Alfons Dunin-Borkowski, Karol Wierusz-Kowalski, Ignacy Zygmuntowicz, Adam Semkowicz, Jerzy Potrzebowski, Jan Kotowski.

Jednym z najcenniejszych obrazów jest eksponowany fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej z 1897 r. Jana Styki. Artysta namalował panoramę na zlecenie Węgrów z okazji 50-tej rocznicy walk rewolucyjnych z 1848-49 r. Obraz malowany był z pomocą wielu artystów. Pierwotnie mierzył on 15m wysokości, o obwodzie 120 m. Po wielu perypetiach w celach komercyjnych została pocięta na wiele fragmentów i od tego czasu zaczęto poszukiwania zaginionych części Panoramy Siedmiogrodzkiej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej od grudnia 2011 do końca stycznia 2011 w siedzibie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa przy ul. Szwoleżerów 9, w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Szczegóły na www.muzeum.warszawa.pl.

Przewiń do góry