Europa podziwia polskie hucuły

W dniach 5-7 lipca na terenie Gładyszowa, Wołosatego i Odrzechowej, odbędzie się zebranie Komisji Hodowlanej, posiedzenie Zarządu i Walny Zjazd HIF (Hucul International Federation), połączone z przeglądem hodowlanym w trzech ww. wiodących stadninach państwowych koni rasy huculskiej w Polsce oraz Krajowym Czempionatem Młodzieżowym. Swój udział potwierdzili już delegaci z siedmiu krajów (Austrii, Czech, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier), co stanowi pozytywny przejaw zainteresowania europejskich ekspertów naszymi osiągnięciami hodowlanymi.

Podczas sobotniego Championatu w Kołaczycach, 6 lipca, zaplanowano dodatkowo pokazy użytkowe koni huculskich – m.in. w próbie zaprzęgowej, pod siodłem i hipoterapii. Natomiast w niedziele 7 lipca Rudawka Rymanowska będzie gospodarzem Festiwalu Kultur Pogranicza pod hasłem „Koń huculski w kulturze Karpat Wschodnich”. Wydano z tej okazji piękny folder, będą występy ludowych zespołów pieśni i tańca oraz uroczyste ognisko integracyjne. Impreza ta jest dowodem coraz lepszych sąsiedzkich relacji łączących Polskę, Białoruś oraz Ukrainę i wpisuje się w finansowany przez UE program współpracy transgranicznej.
W ramach powyższego projektu jednym z jego elementów składowych jest „Utworzenie polsko-ukraińskiego centrum hodowli i promocji konia huculskiego”.

Przewiń do góry