Sukcesy koni małopolskich w Sportowych Rajdach Konnych 2014

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją oraz podsumowaniem najważniejszych startów koni małopolskich w sportowych rajdach konnych w minionym sezonie. Autorem relacji jest zawodniczka Izabela Drażba.

Występy koni małopolskich rozpoczęły się udanie konkursem CEI 1* na 80 km w Bahrajnie (SA) 2.02.2014, w którym wzięły udział Amerykanin (Emetyt m – Arizona m / Rahman AA), hod. A. Piwowarskiego i Delicja (Krym m – Dara m/ Fez oo), hod. T. Drażby. Oba konie zaliczyły dystans z prędkością ponad 16 km/h i zdobyły kwalifikację do wyższych dystansów. 8 marca również w Bahrajnie do grona koni zakwalifikowanych do konkursów CEI 2* dołączył Maghreb Bej m (Entyk oo – Mufka m/ Dank m) hod. J. Nideckiego, kończąc dystans 84 km na drugim miejscu, z prędkością ponad 17 km/h.
Pod koniec maja w Compiegne (FRA) na starcie dystansu 120 km stanęło ponad 120 koni, w tym 2 konie małopolskie. Maghreb Bej pod zawodnikiem z Bahrajnu ukończył zawody na 27 pozycji (skończyło 60 koni) z prędkością ponad 18,831 km/h. Amerykanin startujący pod polską zawodniczką został wyeliminowany za kulawiznę po 120 km. Spośród 5 koni polskiej hodowli (2 młp, 3 oo), które startowały na dystansach 120 km i 160 km to właśnie konie małopolskie osiągnęły najlepsze wyniki.
18-19 maja w czeskiej Trestinie również udanie zaprezentowały się konie małopolskie: Harfa (Eston m – Hula m/ Aragon xxoo) hod. W. Proszak-Kloc skończyła konkurs CEI 2* 120 km na 6. pozycji, natomiast Debiut (Banita m – Daram / Fez oo) hod T. Drażby wygrał klasyfikację juniorską na dystansie 80 km, z prędkością 17,773 km/h (prędkość wyższa od zwycięskiego konia z klasyfikacji seniorów).
We wrześniu w Kurtuvenai (LT) startowały 2 konie małopolskie, klacz Charyzma (Awans m – Chmurka xx / Special Power), hod. T. Drażby wygrała dystans 80 km z prędkością ponad 16,77 km/h.
29 listopada w Bahrajnie na dystansie 80 km bardzo dobre 4. miejsce zajął Wersace (Amok m – Wiktoria m / Denar m) hod. H. Dąbrowskiej, osiągając prędkość ponad 18 km/h, a w ostatnich zawodach sezonu, 20 grudnia, Cekin xxoo (Don Carlos oo – Chmurka xx / Special Power) hod. T. Drażby ukończył 120 km z prędkością 17,777 km/h, plasując się na miejscu 9.

Poza zawodami międzynarodowymi konie małopolskie widoczne były również w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski Młodych Koni. Klacz Harfa zajęła 3. miejsce w MPS na dystansie 120 km (prędkość 17,76 km/h), natomiast wałach Meron (Pakt m – Messyna oo / Partner) hod. K. S. Kuczyńskiego uplasował się na tej samej pozycji w MPJiMJ (prędkość 16,33 km/h).
W MPMK w kategorii 6-latków 3. miejsce wywalczyła małopolska Jesień (Oset oo – Jarzębina m/ Wars m) hod. M. Jóźwickiej, w kategorii 5-latków 4-ty był Dukat (Mąciwoda oo – Dębinka m/ Lubań m) hod. A. Brzozowskiego. W 4-latkach wygrała klacz Kohorta (El-vis oo – Kordula m/ Ostragon oo) hod. A. Szymborskiej.

10 najlepszych koni małopolskich w rankingu Sportowych Rajdów Konnych 2014, opracowanym przez PZJ: