Skokowe MPMK 2017 w nowej-starej sukni

W roku ubiegłym wśród naszych hodowców wiele emocji wzbudziło oficjalne połączenie w jedną grupę koni z polskimi paszportami oraz tymi, które nazywamy zagranicznymi startującymi w MPMK. Do 2015 r. konie ze wszystkich ksiąg stadnych wspólnie rywalizowały w konkursach półfinałowych, aby już w finale wystartować oddzielnie i zostać sklasyfikowane w dwóch grupach – polskiej oraz zagranicznej.

W zeszłorocznym sezonie Zarząd PZHK podjął próbę połączenia w całość wszystkich koni biorących udział w MPMK, bez względu na kolor paszportu, skoro i tak razem wspólnie startują w konkursach kwalifikacyjnych oraz półfinałowych. Ostatecznie ruch ten, mimo pozytywnych opinii zawodników, nie znalazł uznania w oczach polskich hodowców. Dlatego w tym roku MPMK wracają do nowej – starej sukni – oddzielnych klasyfikacji dla koni polskiej hodowli (zielone paszporty) oraz koni zarejestrowanych w zagranicznych związkach hodowlanych.

Pierwszymi MPMK są najliczniej obsadzone mistrzostwa skokowe. Tradycyjnie na styl konia będą oceniane konie 4- i 5-letnie (przez wszystkie dni). Tegorocznymi sędziami będą: znany w  środowisku Huber Szaszkiewicz, który jest jednym z współtwórców tych zawodów oraz także znany szerokiej publiczności z działalności hodowlano-sportowej dyrektor Stada Ogierów Gniezno – Andrzej Matławski. W loży sędziowskiej zasiadać będzie także sędzia niemiecki – Peter Schmerling.  Ten były zawodnik (jeździł i startował w stajni Paula Schockemöhle oraz Franke Sloothaaka) od ponad 10 lat ocenia konie młode, czy to pod siodłem czy w skokach luzem. Jest sędzią podczas Bundeschampionatu i uznanym komentatorem. Sędziuje również próby dzielności ogierów, opracowuje metody oceny koni, a także organizuje głównie seminaria związane z młodymi końmi.  Na co dzień kieruje dużą stajnią w miejscowości Damme, gdzie w sezonie organizuje 18 zawodów, w tym międzynarodowe. Jak sam podpisał swój „koński” życiorys – „mam nadzieję, że te rekomendacje są wystarczające. Do zobaczenia w Polsce”. Jest ciekaw poziomu i jakości koni polskiej hodowli.

Ale MPMK w Drzonkowie to nie tylko rywalizacja koni 4-, 5-, 6- i 7-letnich. Podczas tych zawodów od kilu lat można oglądać zarówno konie bardzo młode, jak i te startujące w konkursach Grand Prix.

Czwarty już raz zostanie rozegrany Ogólnopolski Czempionat Porównawczy koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi w skokach luzem. W tym roku będzie można oglądać zarówno konie 2, jak i 3 letnie według płci – klacze i ogiery. Aby spiąć logiczną klamrą wszystkie końskie kategorie wiekowe to konie najstarsze – ogiery będzie można oglądać w konkursach kwalifikacyjnych (2 x 140 cm) oraz Grand Prix Ogierów pod patronatem PZHK (1 x 145 cm). Bardzo ważną informacją jest fakt, że ogiery te nie muszą być uznane w polskich księgach. Do wygrania w tych konkursach jest niebagatelna kwota – 15.000 tysięcy złotych.

Ponadto Polski Związek Hodowców Koni oraz Lubuski Związek Jeździecki zapraszają hodowców, właścicieli oraz zawodników na uroczysty Wieczór Hodowców i Jeźdźców, który odbędzie się w dniu 11.08.2017 (piątek). Po raz pierwszy uroczystość tę zorganizowaliśmy w ubiegłym roku. Jej celem jest integracja hodowców, właścicieli, zawodników, ale także inspektorów OZHK/WZHK w jedną końską familię.

Warto wiedzieć, że MPMK oraz Ogólnopolski Czempionat Porównawczy koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi w skokach luzem będą rozgrywane pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z propozycjami MPMK w skokach przez przeszkody 2017, a tymczasem DO ZOBACZENIA W PRZYJAZNYM KONIOM I LUDZIOM DRZONKOWIE! :)

Przewiń do góry