Polskie Konie na kwietniowych zawodach…

Kwiecień to nie tylko początek wiosny, ale także start najważniejszych imprez sezonu, podczas których z uwagą śledziliśmy wyniki koni polskiej hodowli.

WKKW

Na przełomie marca i kwietnia podczas zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, który odbył się we Włoszech, w Pratoni del Vivaro, w konkursie CIC3* Paweł Spisak i Banderas sp (Moravia westf. – Babilonia xx / Jape xx), hod. Romana Drabińskiego, wł. Marka Jodko zajęli II miejsce. Po próbie ujeżdżenia nasi zawodnicy znajdowali się na 3. miejscu z wynikiem 26,90 pkt. Podczas próby skoków mieli tylko jedną zrzutkę i najkrótszy czas przejazdu, co zdecydowało o zajęciu 2. miejsca. W końcowej klasyfikacji wyprzedzał ich tylko Michael Jung z klaczą FischerRocana FST.

W połowie kwietnia w Kreuth ponownie z uwagą obserwowaliśmy Pawła Spisaka i wałacha Banderas. Te zawody były ostatnim sprawdzianem przed wylotem na zawody w Kentucky i były w zasadzie startem treningowym. Po ujeżdżeniu para Spisak/Banderas uplasowała się na 6. miejscu z wynikiem 27,60 pkt. Paweł zrezygnował podczas próby terenowej, podobnie jak jego trener Michael Jung.
W konkursie CIC 1* Alina Dibowski/GER i Barbados sp (Moravia westf. – Babilonia xx / Jape xx), hod. Romana Drabińskiego, wł. Andreasa Dibowskiego miała jedną zrzutkę i spadła w klasyfikacji z miejsca drugiego na piąte (48,80 pkt).

W dniach od 26 do 29 kwietnia rozgrywany był Konkurs Land Rover Kentucky Three-Day Event (CCI4*), który należy do najtrudniejszych na świecie. W Kentucky Horse Park w Lexington po raz pierwszy miał okazję startować reprezentant Polski i to na koniu polskiej hodowli. Dla Pawła Spisaka i Banderasa ten wyjazd był elementem przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Świata w Tryon/USA. Nasza para ukończyła zawody na bardzo dobrym 15 miejscu. Paweł Spisak i Banderas zajmowali kolejno 22 miejsce po ujeżdżeniu, 15 po próbie terenowej (pokonanej bezbłędnie z 6-sekundowym spóźnieniem i 15 obronionym na parkurze (tylko 5 pkt.). Liczymy na to, że ten start otwiera przed naszą parą bardzo dobrą perspektywę na zajęcie dobrego miejsca w Tryon.

Paweł Spisak i Banderas sp
Paweł Spisak i Banderas sp

Międzynarodowe Zawody WKKW na Hipodromie w Sopocie obejmujące 2 tygodnie to impreza sportowa, na której polscy zawodnicy na koniach polskiej hodowli zaprezentowali się dobrze. W pierwszej turze na wyróżnienie zasługują Ekolog m (Dounba xx – Ekspansja JP m / Veritas 6 xo) hod. i wł. SK Janów Podlaski pod Martą Dziak-Gierlicz, który znalazł się na 7 pozycji w konkursie CCI-2 oraz klacz Grand Supreme sp (Chef Supreme xx – Grenlandia sp / Landos hol.) hod. SK Racot i własności Pauli Mańczak, zdobywczyni 8 miejsca w konkursie CIC-3.
Druga tura sopockiego maratonu WKKW zakończyła się 6 maja. To właśnie podczas finału wręczyliśmy nagrodę Pawłowi Warszawskiemu, jako zawodnikowi dosiadającemu najlepszego konia polskiej hodowli w konkursie CCI-3. Fuksja sp (Contender Son hol. – Flawa wlkp / Island) hod. i wł. Henryka Święcickiego po ujeżdżeniu była na pozycji 23, po próbie terenowej na 20, aby ostatecznie uplasować się na miejscu 19.

Skoki

Na początku kwietnia śledziliśmy zmagania skoczków we włoskim Arezzo. Wynikiem wartym zaznaczenia jest drugie miejsce w konkursie 150 cm zdobyte przez Andrzeja Opłatka na El Camp sp (Campari M old. – Eleine sp / Elvis KWPN), hod. SK Prudnik, własności zawodnika. Drugą fazę konkursu para pokonała w świetnym czasie 28,85 s.

Zmagania Polaków w połowie kwietnia w Linz zakończyły się sukcesem. Hymn Polski odegrano m.in. dla Dawida Skiby. Dawid startował na 6-letniem wałachu La Vulkano L sp (Vulkan L westf. – La Marina L sp / Marino KWPN) hod. i wł Jana Ludwiczaka.
Również w Linz w konkursie U25 (140 cm) Adam Grzegorzewski na wałachu Okarino sp (Pavarotti Van De Helle westf. – Obella hol. / Cassini II hol.), hod. Justyna Kubik Manitta, wł. Sylwia Grzegorzewska z wynikiem 4 pkt. zajął 4 miejsce.

Powożenie

Podczas zawodów CAI3* w Kladrubach polskie konie spisały się znakomicie.
W CAI3*, w singlach najwyżej, na 7 miejscu znalazł się Bartłomiej Kwiatek z Sonetem śl. (Dastin xx – Sorbona śl. / Bojkot śl.)
W rywalizacji par trzecie miejsce zajął Rafał Wojtacha z końmi śląskimi Eros śl. (Burgund – Estonia / Dudek) hod. Mirosława Jarmuża i Respekt śl. (Jogurt – Renatka / Butanol) hod. SO Książ.
W konkursie CAI3* „czwórek” znakomite 2 miejsce zdobył Piotr Mazurek z końmi sp swojej hodowli Bankier, Donna Love, Donnerkuss, Erazmus i Eric.

Warto wspomnieć również o konkursie CAI2* w Dorthealyst w Danii polsko-duńska zawodniczka Monika Koier Andersen – wraz z wałachem śląskim Prymus (Tycjan – Prymka / Ryko) zajęli wysokie 6 miejsce!

Mamy nadzieję, że również maj będzie obfity w dobre wyniki koni polskiej hodowli!

Przewiń do góry