Polowa wierzchowa próba dzielności ogierów – katalog

Każdy zainteresowany hodowlą koni sportowych śledzi czy to kwalifikacje, czy próby dzielności, podczas których prezentowane są młode ogiery starające się o licencję hodowlaną. To te ogiery stanowią forpocztę zmian w każdej, nie tylko polskiej hodowli koni sportowych. Za kilka lat potomstwo tych ogierów powinno być prezentowane na czempionatach hodowlanych, konkursach skoków luzem a w przyszłości w MPMK.

Polowa próba dzielności dla młodych ogierów (PPO), która miała się odbyć pod koniec roku ubiegłego, zostanie przeprowadzona w następnym tygodniu w dniach 2-3.02. (wtorek/środa) na terenie JKS Przybyszewo.

Do tegorocznej PPO zgłoszonych zostało 29 ogierów, z których 12 uzyskało czasową licencję do hodowli na podstawie zeszłorocznych kwalifikacji, 17 zgłoszono do próby bez wcześniejszej kwalifikacji, co oznacza, że Komisja Oceny będzie je widziała i oceniała po raz pierwszy. Tradycyjnie ogiery zostały podzielone na grupy: ujeżdżeniowe (gr. A – 3 szt.), skokowe (gr. B – 22 szt.), zaawansowane w krew – do WKKW (gr. C – 4 szt.).

Najliczniej reprezentowana jest księga stadna polskiego konia sportowego (9 szt.), następnie wielkopolska (4 szt.), w księgach małopolskiej oraz holsztyńskiej zarejestrowano po 3 ogiery.
Wśród tych młodych ogierów będzie można zobaczyć i ocenić trzy sztuki potomstwa holsztyńskiego Castle Rock (ród ogiera Capitol I), który po uznaniu w BWP został wydzierżawiony do SO Gniezno, dwóch synów będzie reprezentować westfalskiego og. Vulcan L (ród og. Voltaire han.), który przez lata był wybijającym się reproduktorem stacji ogierów Olsza, własności Jana Ludwiczaka. Ród og. Voltaire han. będzie także reprezentował siwy Corazon NW sp (po Vingino KWPN). Warto wiedzieć, że w grupie polskiego konia sportowego Imperio sp jest jedynym potomkiem ogiera polskiej hodowli – og. Alan sp (ród og. Capitol I).

Zapraszamy na transmisję on-line realizowaną przez Świat Koni drugiego dnia PPO – 3.02. (środa) od godziny 8:00. Relację tę będzie można również obejrzeć na kanale ClipMyHorse.tv

Scroll to Top